פרשנות: כיצד הוליווד משנה את ההיסטוריה

מה קורה כשסרטים ותוכניות טלוויזיה משחקים עם ההיסטוריה שלנו

איור: מושיק גולסט

בשנת 1775, פרצו ברחבי צרפת מהומות. מחירי הדגנים עלו ואיתם מחירי הלחם – מרכיב עיקרי בצלחת של כל צרפתי. המהומות, שנערכו בין אפריל למאי, הובילו את המלכה מארי אנטואנט להפגין אטימות וניתוק מהעם. מאוחר יותר יוחס לה המשפט המפורסם: “אם אין לחם, תאכלו עוגות”. בסרטה של הבמאית סופיה קופולה (“מארי אנטואנט”, 2006) מגלמת קריסטין דאנסט מלכה אנוכית האוכלת כל היום מאפים ונהנית מאורח חיים עשיר מגיל 15 עד 33.

מארי אנטואנט רחוקה מלהיות העיוות ההיסטורי היחיד שמגישה לנו הוליווד

יש רק בעיה אחת בכך – המלכה מארי אנטואנט הייתה ככל הנראה דמות מורכבת הרבה יותר. כצעירה ממעמד אצולה, אהבה מארי אנטואנט דברים טובים ויפים. שלטונו של בעלה אכן הוביל לעוני ולמחסור בקרב האוכלוסיות החלשות בחברה. אולם, היסטוריונים שחקרו את דמותה מצביעים על כך שאופייה משתנה בתקופה שחיה בארמון ורסאי. היא מתבגרת מילדה תמימה לאישה אינטליגנטית, רהוטה שיודעת להביע חמלה. לא קיימת עדות היסטורית אחת שבעקבות פרוץ המהומות, או בשלב מאוחר יותר, אמרה מארי אנטואנט את המשפט שיוחס לה (שבצרפתית הוא “אם אין לחם, תאכלו בריוש”). למעשה, באותה תקופה היא כתבה מכתב למשפחתה שבאוסטריה: “זה די ודאי שאנחנו חייבים, יותר מתמיד, לעבוד קשה עבור אושרם של אנשים המתייחסים אלינו טוב, למרות חוסר המזל שלהם”.

מארי אנטואנט (2006)

בתקופת המהפכה הצרפתית גם האשימו את אנטואנט שהיא שוכבת עם בנה, שהיא בוגדת במדינתה, ועוד שלל אמירות ששלהבו את ההמונים לרצוח אותה בדם קר במשפט מכור מראש. כשביקשו מאנטואנט, במהלך משפט שדה שנערך לה, רגע לפני הוצאתה להורג, להשיב לטענות לפיהן שכבה עם בנה, היא אמרה: “אם אני לא עונה על השאלה הזאת זה משום שהטבע עצמו מסרב לענות על האשמות כאלו כנגד אֵם”.

סרטה של קופולה ממציא אגדות נוספות על מארי אנטואנט המנציחות באיזשהו אופן את דמותה. למשל, הקושי שהיה לה להרות. בעוד שקופולה מראה שלואי ה-16 נמנע מקיום יחסי מין בגלל פחד פתולוגי מסקס, היסטוריונים טוענים כי המלך סבל ממצב רפואי שנקרא “פימוזיס” שגרם לו לסבול במהלך קיום יחסי מין. מלבד זאת בסרט קיימים אי דיוקים היסטוריים רבים כמו נורות חשמל, עדשות לעיניים ודברים נוספים שהומצאו בתקופות מאוחרות יותר.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!