מדוע שוויון הוא עיקרון שגוי

הטבע פועל לפי חוקים לא-שוויוניים וכך גם בני האדם, אז מדוע החברה מקדשת את השוויון ומתייחסת אליו כערך אבסולוטי עליון?

קריקטורה: מושיק גולסט

כשווילפרדו פארטו צעד בגינת האפונים שבביתו ב-1880 הוא גילה דבר מעניין – מספר קטנטן של תרמילי אפונה הניב את מרבית האפונים. פארטו היה כלכלן איטלקי, והאפונים הציתו בו רצון לבדוק את הנושא לעומק בעזרת כלים מתמטיים. כך הוא החל לבחון האם ההתפלגות הלא שוויונית הזאת מתקיימת גם בתחומי חיים נוספים.

בתחילה הוא חקר את העושר במדינות שונות. כשבחן את התפלגות העושר באיטליה, הוא גילה להפתעתו שכ-80 אחוז מהאדמות באיטליה היו שייכות רק לכ-20 אחוז מהאנשים. בדומה מאוד לתרמילי האפונים בגינתו, רוב המשאבים נשלטו על ידי מיעוט. כשהמשיך לנתח את הנתונים הכלכליים במדינות אחרות הוא גילה אותה תבנית. אחרי שנבר, למשל, במסמכי מס ההכנסה הבריטי הוא ראה שכ-30 אחוז מהאוכלוסייה הבריטית הרוויחה 70 אחוז מההכנסה הכוללת, כפי שהוא מתאר בעבודתו Cours d’Économie Politique (1896).

ההבדל בין המקום הראשון לשני יכול להיות דק כחוט השערה, אבל הוא יזכה את המנצח בתגמול גדול

ככל שהמשיך במחקרו, גילה פארטו שהמספרים אמנם אינם זהים לחלוטין בכל המקרים (לפעמים היחס הוא 90/10, 95/5 או 70/30) אך המגמה נשארת עקבית ומצביעה על חוסר איזון אוניברסלי הקיים בעולם. בעשורים הבאים הפכה עבודתו של פארטו לתורה כלכלית, והעולם החל לקבל את הרעיון שאחוז קטן של “דברים” אחראי למרבית התוצאות. לפתע, החלו אנשים לראות את התבנית הזאת בכל מקום. לימים זה נודע כעיקרון פארטו, או כפי שהוא מוכר כיום בשם 80/20.

וילפרדו פארטו | תמונה: Kelson/CC-PD-Mark

המהנדס האמריקני ד”ר ג’וזף דוראן, למשל, מצא ב-1941 ש-80 אחוז מהבעיות במוצרים נגרמו מ-20 אחוז מתקלות הייצור. ארבעה כלכלנים יפנים שניתחו כ-100 מיליון רכישות בחנויות AM/PM ביפן הבחינו ש-80 אחוז מהרכישות בוצעו על ידי 20 אחוז מהלקוחות (Mizuno, Takayasu, 2008). דבר דומה קורה בספורט. בעוד שעד היום 77 מדינות השתתפו בגביע העולם בכדורגל (המונדיאל), רק שלוש מדינות – ברזיל, גרמניה ואיטליה – ניצחו ב-13 מתוך 21 המונדיאלים שנערכו. הנה דוגמאות נוספות: ב-2015, מנוע חיפוש אחד, גוגל, קיבל 64 אחוזים משאלות החיפוש, וב-1950 שלושה אחוזים מאזרחי גואטמלה היו הבעלים של 70 אחוז מהקרקעות במדינה.

מדוע זה קורה? מדוע מעט אנשים, קבוצות וארגונים נהנים ממרבית התגמולים בחיים? כדי להשיב על כך אפשר להתבונן בדוגמה מהטבע. יער האמזונס שבדרום אמריקה הוא אחת המערכות האקולוגיות המגוונות ביותר בעולם. מדענים קטלגו בו כ-16,000 זנים שונים של עצים. אבל לצד מגוון העצים העצום הזה, גילו החוקרים שיש בסך הכול כ-227 זני עצים “היפר-דומיננטיים” התופסים כמחצית משטח האמזונס (Pitman, Sabatier, Baraloto, +117, 2013). כלומר, רק 1.4 אחוזים מכל זני העצים באמזונס תופסים נתח של כ-50 אחוז מעצי היער. אבל מדוע?

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!