הלוגיקה של מדיניות החוץ האמריקנית

האם ניתן להסביר אותה באמצעות תרשים אחד הגיוני ופשוט?

האם מדיניות החוץ של טראמפ היא המשך טבעי של קודמיו? | תמונה: John Moore/Getty Images

התרשים שלפניכם מבוסס על מודל שפיתחו שני פרופסורים למדע המדינה, דיוויד סילבן (לשעבר אוניברסיטת מינסוטה) וסטיפן מג’סקי (אוניברסיטת וושינגטון, סיאטל) בספרם (U.S. Foreign Policy in Perspective 2009). המודל חושף את הלוגיקה שמאחורי מדיניות החוץ האמריקנית – הכוללת התערבות דיפלומטית וצבאית ברחבי העולם. האינפוגרפיקה הוכנה במקור על ידי ארגון (RPS Swiss Propaganda Research).

הפרופסורים מסבירים כי למרות הטענה שארה”ב משנה את מדיניות החוץ שלה מעת לעת, היא למעשה לא שינתה אותה כמעט בכלל במאה השנים האחרונות. לא משנה איזה נשיא עלה ומה הייתה האג’נדה שלו, המדיניות שהוביל הייתה המשך של מדיניות החוץ של קודמו, שאותה ניתן להסביר באמצעות לוגיקה פשוטה.

אולי המקרה המורכב ביותר הוא סוריה. ב-2011 פרצה מלחמת אזרחים וארה”ב הייתה צריכה להחליט איך היא מגיבה למצב החדש

מדיניות החוץ של ארה”ב, הם מסבירים, חוזרת על עצמה שוב ושוב, ומתרכזת בשלושה אלמנטים: שימור “לקוחות” קיימים ותמיכה בהם; הבאת “לקוחות” חדשים; והתנגדות לאויבים. “לקוח” הוא מדינה הרואה עצמה חלק מהאימפריה האמריקנית, ומתאימה את מדיניות ביטחון הפנים והחוץ שלה בהתאם. ארה”ב תרצה לתמוך בה, ובמקביל להתנגד למדינות המוגדרות אויבות או להמיר אותן ללקוחות.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!