“ממשלת הצללים” של ארה”ב

בתקופה שבה רבים מדברים על “הדיפ סטייט” – אנשי צללים המנסים לקבוע אג’נדה חדשה ולשים לטראמפ מקלות בגלגלים, עקבות רבים מובילים לחשוד אחד עיקרי: “המועצה ליחסי חוץ” (CFR) שחבריה חודרים לכל רבדי הממשל, הצבא והתקשורת. האם מדובר בתיאוריית קונספירציה או שיש בכך גרעין של אמת? ומהי אותה מועצה?

חבר המועצה ביל קלינטון | תמונה: Joyce Naltchayan/AFP/Getty Images

מאז שהתמודד על תפקיד נשיא ארה”ב, יצא דונלד טראמפ נגד מה שכינה “הממסד” (Establishment), “הדיפ-סטייט” (Deep State), “הבִּצָּה” (Swamp) ואפילו “הקבאל” (Cabal) השואף להשליט “סדר עולמי חדש” – גלובליזם – שבו שולטת ממשלה עולמית אחת. “אמריקניזם, ולא גלובליזם, יהיה האני מאמין שלנו”, הוא אמר ביולי 2016 במהלך קמפיין הבחירות. “הגיע הזמן לייבש את הבִּיצָה בוושינגטון”, הוסיף באוקטובר.

תומכי טראמפ הצביעו על רשתות נסתרות הפועלות בתוך הממשל האמריקני וכופות עליו אג’נדה מסוימת. נטען שאנשים כמו ג’ורג’ סורוס, דיוויד רוקפלר (שנפטר במארס 2017), ביל גייטס, מייקל בלומברג, ג’ף בזוס, לצד להקת עשירים מוולסטריט, התגודדו עם כלי תקשורת כמו הניו יורק טיימס, הוושינגטון פוסט וה-CNN, במטרה להבטיח ש”הדונלד” לעולם לא יגיע לבית הלבן. רובם “נשבעו אמונים” להילארי קלינטון והצהירו על תמיכתם בה.

חברי המועצה, 5,000 במספר, כוללים את רוב בעלי ההשפעה על מדיניות החוץ האמריקנית במאה השנים האחרונות

המבקרים טענו מנגד שמדובר בהמצאה חסרת בסיס. ארה”ב אינה טורקיה, שבה ה”דיפ סטייט” ניסה לבצע הפיכה ביולי 2016. וגם לא מצרים, שבה הצבא ושירותי הביטחון הפילו ב-2013 את הנשיא מוחמד מורסי. בסך הכול מדובר באסטרטגיה מבריקה שמובילים הקמפיינרים של טראמפ שמטרתם לייצר אויב מדומיין – דמות צללים שתצטייר כמי ששולטת בכול. כך ניתן יהיה להתסיס ולגייס את האוכלוסייה נגדה.

איור: מושיק גולסט

אולם כל זה עמד להשתנות אחרי הבחירות, והתסריט הבדיוני כביכול שהיה לנחלתם של חובבי קונספירציות, הפך למושג שגור גם בקרב כלי תקשורת מהמיינסטרים. הסיבה: גל הדלפות לתקשורת של “אנשי צל” שבתוך הבית הלבן, על פרטים מסווגים שהתרחשו בחדרי חדרים של הממשל החדש. נוספה לכך החשיפה כי חודשים לפני הבחירות, שתל האף-בי-איי מרגלים בקמפיין של טראמפ, וכי אובמה אישר להאזין לשיחות הטלפון של אנשיו. בספטמבר 2018 אף פורסם מאמר דעה אנונימי בניו יורק טיימס, תחת הכותרת: “אני חלק מההתנגדות בתוך ממשל טראמפ”. המאמר נכתב על ידי “בכיר בממשל” שטען כי הוא אחד “מני בכירים רבים” החותרים תחת ממשל טראמפ מבפנים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!