המדע שמאחורי יכולות על טבעיות

“לכל בני האדם יש יכולות על טבעיות”, אומרת פרופ’ ג’סיקה אטס מאוניברסיטת קליפורניה אירווין בראיון לאפוק טיימס. פרופ’ אטס הייתה נשיאת האגודה האמריקנית לסטטיסטיקה ושימשה כסטטיסטיקאית של פרויקט סטארגייט החשאי של הסי-איי-אי שבחן יכולות על טבעיות

תמונת אילוסטרציה: Fotolia

בשנות ה-90, פרויקט סטארגייט החשאי של ממשלת ארה”ב קרא לג’סיקה אטס, פרופ’ לסטטיסטיקה באוניברסיטת קליפורניה אירווין, לבוא ולעשות סדר בממצאים שאליהם הגיעו והיא התפקדה בשמחה. היא לא ידעה אז עד כמה תהיה מעורבת במחקר שבחן את האפשרות להשתמש ביכולות על טבעיות לצרכים מודיעיניים וצבאיים. את מסקנותיה היא הגישה בדו”ח מיוחד לקונגרס האמריקני בשנות ה-90, אך משמעותו והיקפו של הפרויקט הסודי המשיך ללוות אותה בהמשך דרכה. היום היא ממשיכה לשלב את תחומי הסטטיסטיקה והפאראפסיכולוגיה במתן ייעוץ ועזרה לאנשים העוסקים במחקר של תופעות על טבעיות.

יש קבוצה קטנה מאוד, אבל קולנית מאוד, של אנשי מדע בעמדות בכירות, המכחישים את הקיום של יכולות על טבעיות. לדעתי הם גורמים נזק עצום לחברה

כסטטיסטיקאית, איך הגעת ללב העשייה של פרויקט סטארגייט? 

“בתחילת שנות ה-90 הייתי בשנת שבתון במחלקה לסטטיסטיקה באוניברסיטת סטנפורד. חיפשתי כיוונים למחקר שבהם אוכל להשתמש ברקע שהיה לי בלימודי פסיכולוגיה, וגם קראתי על מחקרים שעשו בפאראפסיכולוגיה שעוררו את סקרנותי. התברר לי שבסטנפורד יש מכון מחקר (SRI- Stanfords Research Institute) העוסק במחקר של יכולות על טבעיות ושזקוק לעזרה סטטיסטית במחקרים שלו. כך התחברנו. עבדתי שנה שלמה במכון, כמדענית אורחת, בניתוח סטטיסטי של המחקרים האלה. הם היו חלק מפרויקט סטארגייט של הממשל האמריקני שחקר את האפשרות לשימוש ביכולות על טבעיות לצרכים מודיעיניים וצבאיים. המחקרים היו חסויים ומומנו על ידי הממשל”.

פרופ’ ג’סיקה אטס

מה קרה במחקרים האלו? 

“במחקרים האלה השתתפו אנשים שבדקנו האם יש להם יכולות על טבעיות, כלומר, אנשים היכולים לדעת על משהו שמתרחש במקום מרוחק מבחינה גאוגרפית או מרוחק בזמן, מבלי להשתמש בחמשת החושים הידועים לנו. זה דבר שאי אפשר להסביר [באמצעים שיש לנו כיום].

“למשל חברה שלך נסעה לטיול, ואחרי כמה ימים את רוצה ‘להתכוונן אליה’ ולדעת היכן היא נמצאת ומה היא עושה. אז את ‘מתכווננת’ אליה בתוכך, ואת רואה אותה מטיילת ביער עם חברים, וזה באמת מה שהיא עושה באותו רגע. איך המידע הזה הגיע אליך? יש כמה אפשרויות. אפשרות אחת היא ראייה למרחקים. זה כאילו שאת עפה למקום שבו היא נמצאת, מרחפת מעליה ורואה אותה במקום שבו היא נמצאת. האפשרות השנייה היא טלפתיה: את מתחברת למוח שלה, ואת יודעת היכן היא נמצאת כי את קוראת את המידע שנמצא במוח שלה. האפשרות השלישית היא שבעתיד היא תראה לך תמונה של המקום בו היא טיילה ביער בזמן ההוא, ואת רואה את התמונה הזו כבר היום, וזה נקרא ‘ראיית העתיד'”.

מדוע הייתה נחוצה לפרויקט סטארגייט עזרה סטטיסטית?

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!