“החלילן מהמלין” – האם יש אמת מאחורי האגדה?

איור: Fotolia

החלילן מהמלין”, אגדה מתוך “מעשיות האחים גרים” (1814-1812), מתארת אירוע שקרה בעיירה המלין בסקסוניה התחתית שבגרמניה בשנת 1284. תושבי העיירה התמודדו עם מכת עכברושים שלא הצליחו לפתור ונותרו מיואשים מניסיונותיהם.

בשלב זה הגיע לעיירה אדם לבוש בגדים צבעוניים ובפיו חליל והבטחה – לסלק את העכברושים תמורת סכום נאה של כסף. בתחילה הוא זכה לקיתונות של בוז ולעג, אולי בשל מראהו ולבושו הזר, אך כאשר חברי מועצת העיר הבינו כי אין להם מוצא אחר, הם הסכימו לעסקה.

האם זאת הייתה רק אגדה שהומצאה אי שם במאה ה-19 על ידי האחים גרים?

החלילן נעמד בכיכר העיר וחילל בחלילו. למרבה ההפתעה, יצאו עכברושים ממקומותיהם והתקבצו סביבו. החלילן יצא מהעיר, נכנס לנהר ואחריו העכברושים שטבעו במים.

למחרת, כך מספרת האגדה, חזר החלילן ובפיו תביעה לתשלום שכרו לפי ההסכם. חברי מועצת העיר סירבו לשלם ואף ניסו לגרשו. החלילן, שנפגע והרגיש שנעשה לו עוול, נעמד בכיכר העיר וחילל מנגינה אחרת. כמו לפי קסם, יצאו מהבתים עשרות ילדים והתקבצו סביבו. החלילן החל לצעוד לכיוון היציאה מהעיר וכל הילדים – כאילו היו מכושפים – נהו אחריו. הוא הוביל אותם אל הנהר, שם טבעו כולם (גרסתם של ג’ייקוב ווילהלם גרים). על פי גרסה אחרת הוא הוביל אותם אל מעבר להר קופלברג הסמוך לעיר, למקום לא נודע. לפי גרסה שלישית הוא החזיר אותם לעיר אחרי שקיבל את שכרו.

איור של האגדה “החלילן מהמלין”, קייט גרינוויי, 1888 | תמונה: Fotolia

בשנים שחלפו מאז, סופרה האגדה והפחידה ילדים ברחבי העולם. אך האם זאת הייתה רק אגדה שהומצאה אי שם במאה ה-19 על ידי האחים גרים? כבר במאה ה-14 החלו לטפטף ראיות המצביעות על אפשרות אחרת – שמה שהתחולל בעיירה המלין הגרמנית במאה ה-13 אינו לגמרי דמיוני ומתבסס על אירועים אמיתיים.

מה באמת קרה

בספר שנכתב בעיירה הגרמנית לונבורג (Lüneburg) במאה ה-14, מופיע התיעוד המוקדם ביותר הקשור באגדת החלילן מהמלין. הספר מספר על 130 אנשים שעזבו את העיירה המלין בשנת 1284, ונעלמו בגלל משהו שקרה. מה קרה? לא ידוע.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!