מנדט השמים: אסטרטגיית המנהיגות הלא צפויה של אלכסנדר הגדול

איך נוצרו מנהיגים לאורך ההיסטוריה, מי מינה אותם וקבע שיישארו בשלטון ומה קורה היום, בעידן שבו “מהנדסים מנהיגים מראש” ומשווקים אותם?

תמונת האמנות: CC-Public Domain

מתייחסים אליו כאל אחד מגדולי המצביאים והמדינאים בהיסטוריה – שהוביל את צבאו לכבוש שטחים ביוון, באימפריה הפרסית ובמרכז אסיה. הוא תואר כגבר אתלטי ואמיץ, וכאסטרטג גאון אבל אכזרי שהמציא תחבולות וביצע תמרונים מפתיעים, ולא הפסיד בשום קרב שבו השתתף כמפקד.

אולם אף אחת ממאות הביוגרפיות שנכתבו על אלכסנדר הגדול (אלכסנדר מוקדון) המייחסות חשיבות עליונה לתבונתו וליכולותיו בשדה הקרב, לא חושפות שלמצביא הדגול היה צד אחר באישיותו, שעד לאחרונה איש לא ראה. לפי ההיסטוריון, פרופ’ פרד ניידן מאוניברסיטת צפון קרולינה, אלכסנדר היה סוג של כומר, נזיר ולוחם שלא עשה צעד אחד קדימה מבלי לקבל את הסכמת השמים או לחוש את הלכי הטבע. ולצד הזה היה חלק עיקרי וקריטי בהצלחתו, כמו גם בכישלונו.

כשרצה לחצות נהר הוא פנה להתייעץ עם השמים. הוא האמין שלנהר יש שם וביוגרפיה, אופי ונשמה

כשרצה לחצות נהר הוא פנה להתייעץ עם השמים. הוא האמין שלנהר יש שם וביוגרפיה, אופי ונשמה. כשרצה להחליט באיזה שביל לבחור, האם לפנות ימינה או שמאלה, הוא התייעץ עם האלים. באופן דומה הוא המתין ל”מנדט השמים” לגבי מהלכים אחרים: החל מהקמת צבא ועד ליציאה לקרב. כל קרב הסתיים בטקסים של הודיה: תפילה, העלאת קרבן או הדלקת קטורת. ניידן טוען בספרו Soldier, Priest, and God (2018) ובראיון לאפוק טיימס שאלכסנדר שאב את כוחו האסטרטגי והמנהיגותי לא רק מידע ארצי, אלא בעיקר ממקורות שמימיים ששלטו לתפיסתו בכול.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!