נסיך או מפלצת: מה קרה לילדי הדיקטטורים האכזריים בעולם?

הכירו את הילדים של מאו, היטלר, חוסיין, מוסוליני, קדאפי, אידי אמין ורבים אחרים. מי נשאר נאמן לאביו, ומי הצליח לברוח כנגד כל הסיכויים

אידי אמין, נשיא אוגנדה לשעבר | תמונה: Keystone/Getty Images

האגדה מספרת שבוקר אחד, בעת שג’וזף סטאלין היה בחדרו, נפלה עליו לפתע רוח השעשוע. “אבדוק את שומריי”, חשב לעצמו והחל לצעוק ממיטתו כאילו הוא סובל מייסורים עזים. השומרים, שזכרו את איסורו של סטאלין להיכנס לחדרו הפרטי, היססו מאוד, אך מששמעו שהוא סובל מכאבים פתחו את הדלת. פתיחת הדלת הביאה אל מותם. סטאלין טבח בהם אחד אחד כי לא נשמעו להוראות שנתן.

שומריו החדשים של סטאלין למדו מהשיעור ולא חזרו עוד על אותה טעות. מספרים שכשסטאלין באמת היה על ערש דווי, אף אחד מהשומרים לא העז להיכנס לחדרו ולהציע לו עזרה. אחד ממפקדי צבאו נכנס בסופו של דבר ומצא אותו מחוסר הכרה למחצה. שבוע לאחר מכן הוא מת.

אתם יודעים למה אנחנו הערבים מפסידים את המלחמות שלנו נגד ישראל?” אמר בנו של קדאפי, “כי הם דמוקרטיים ואנחנו לא

אך הנה שאלה שלא הרבה אנשים היו חושבים לשאול: היכן היו ילדיו של הדיקטטור בעת שנחתה עליו רוח השעשוע? האם בתו סבטלנה ישנה בחדר ליד? האם בנו ואסילי שיחק כמה דקות לפני כן עם שומרי הראש ותהה מדוע הוא לא רואה אותם שוב לעולם? מה עשה יקוב, בנו הבכור?

לסטאלין היו רק שלושה ילדים. למאו היו עשרה, לקדאפי שישה, לסדאם חוסיין חמישה, ולאידי אמין היו 60 ילדים. מה קרה להם כאשר הגיעו לגיל שבו הבינו מה אביהם עושה למחייתו – האם הלכו בעקבותיו? האם ניסו להתרחק ממנו? התביישו בו? או אולי בעצם התגאו?

מעטים האנשים שהחליטו לשאול את השאלות המעניינות האלה. אחד הבודדים שבהם הוא ג’יי נורדלינדר, עיתונאי ועורך במגזין National Review הניו-יורקי. סקרנותו הובילה אותו לחקור את ילדיהם של הדיקטטורים הגדולים של המאה ה-20: מאו, צ’אושסקו, חוסיין, מוסוליני, קדאפי, אידי אמין ועוד רבים אחרים, ולהוציא את הספר “ילדים של מפלצות” (Children of Monsters).

“אני שמח שסיימתי את המחקר”, הוא מספר לי, “היה לי קשה לבלות זמן כה רב בלימוד על רוע. נחשפתי לסיפורים מפחידים ומזעזעים, ומנגד מרתקים ומפתיעים. מדי פעם אפילו מעוררי השראה שגרמו לי לחשוב על היסטוריה, גורל, רצון חופשי, חינוך, אהבה, אחריות ונאמנות”.

מפלצות קטנות

“מפלצת בן מפלצת”, מכנה נורדלינגר את ואסילי, בנו האמצעי של סטאלין. ואסילי היה ילד ראשון מאשתו השנייה של סטאלין שהתאבדה כשוואסילי הילד היה בן 11. בהיעדר דמות אימהית בבית, גדל ואסילי בחברת שומרי הראש של הדיקטטור שנמצאו בדרך קבע בבית. הילד, שהיה צמא לתשומת לב מאביו, קיבל אותה לעתים נדירות כשאביו נהג בו בנוקשות.

ואסילי, בנו האמצעי של סטאלין | תמונה: CC-Public Domain

המשמעות של להיות “הבן של” התבהרה בעיני ואסילי ככל שגדל. כשהיה בן 20 והמלחמה הגיעה לבריה”מ, הוא נהייה טייס ומהר מאוד הגיע לעמדת גנרל, אף על פי שלא הוכשר לכך כלל. בתפקיד הזה הוא הרגיש כל יכול והחל לעשות כל שרצה. רוב הזמן הוא היה שתוי, ועקב כך החלטותיו הצבאיות עלו בחייהם של אנשים רבים. הוא נהג לאנוס נשים, לירות באחרים ולהכות אנשים באופן שרירותי ולשלוח אותם לכלא. בסוף המלחמה פיטר אותו אביו מתפקידו, אך הוא המשיך במעלליו ובשתייתו המופרזת, ובדרך זו גם סיים את חייו.

מפלצת דומה מאוד, העתק של ואסילי, היה ניקו צ’אושסקו, בנו הצעיר של ניקולאה צ’אושסקו, שליט רומניה הקומוניסטית. גם הוא גדל באווירה קרה ואלימה עם אימא בעלת פולחן אישיות כמו של אביו, דיקטטורית בעצמה.

נורדלינגר חקר בכל הדרכים שיכול היה (לנוכח הסודיות הגדולה שאופפת את המשטרים האלו) מה עשו, איך גדלו ולמה הפכו ילדיהם של כל הדיקטטורים הגדולים של המאה ה-20. הוא פגש כמה מהילדים, התכתב באימיילים עם כמה מהם, אך רוב הדלתות נשארו סגורות בפניו. הוא נאלץ למצוא עדויות ורמזים בספרים ובראיונות שניתנו בעבר.

ולנטין צ’אושסקו החליט שאינו רוצה קשר לדיקטטורה של הוריו. הוא הפך לפיזיקאי שחי חיים שקטים ושלווים ולא נוגע בשערה של איש

“ניקו לא אהב ללכת לבית הספר, הוא העדיף לעשות דברים אחרים”, סיפר לו גנרל יון מיחאי פצ’פה, שהיה ראש שירותי הביון של רומניה וערק לארה”ב. “ניקו העדיף לבלות את זמנו עם שומרי הראש שלו במגורים הנשיאותיים ולחקות את ההתנהגות והדיבור שלהם”, אמר פצ’פה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!