איזו מנהיגות עדיפה – שוויונית או היררכית?

כבר שנים שמתנהל דיבייט האם חברות היררכיות נוצרו בכפייה או שאנשים בחרו להצטרף אליהן. מודל ממוחשב חושף תהליך מפתיע

איור: מושיק גולסט

ניסב (שם בדוי) הוא חקלאי, מהראשונים שבהם. הוא חי לפני קצת יותר מ-9,000 שנה למורדות הרי הזגרוס, כיום באזור דרום כורדיסטן העיראקית, על גבעות עשירות בעצי אלון ופיסטוק.

בתור ילד נהג לנדוד עם הוריו ועם הקבוצה אליה השתייכו. כשהיה קטן יחסית, הוא ואחיו התלוו לאימם כשיצאה ללקט זרעים ופירות בסביבה. כשגדל מעט הוא אהב להסתתר ולצפות מרחוק בגברים של הקבוצה בשעת הציד. הוא זוכר איך בכל אותן שנים ריחף באוויר חוסר ודאות מסוים: מתי יחסר האוכל באזור והם ייאלצו שוב לצאת לנדודים.

אנשים בוחרים ללכת בעקבות מנהיג משום שמבחינה אישית זה מביא אותם למצב טוב יותר. בסופו של דבר הם נשארים עם יותר משאבים

מאז השתנו הזמנים. כעת הוא ומשפחתו המורחבת, קבוצה המונה 22 איש, מתגוררים בבקתות אדמה בקרבת היער כשהם משקיעים את מירב מרצם בחווה הקטנה שלהם: בכבשים ובעזים שהם מגדלים כמו גם בשדה הקטן של החיטה והשעורה. הם גם נוהגים ללקט מהסביבה אפונה, חרוב, בוטנים ועוד, וגם לצוד לפעמים מהשועלים או מחיות אחרות הנקלעות לאזור.

בקבוצה המשפחתית שלהם הם נהנים משיתוף פעולה. המבוגרים מקבלים את ההחלטות במשותף והמלאכה מגוונת – מטפלים בחיות ובגידולים, מייצרים את כלי העבודה והאחסון, דואגים להגן על הבקתות ועל המאגרים ועוד.

שרידי הכפר ג’רמו שלמרגלות הרי הזגרוס, מהכפרים החקלאיים הקדומים בעולם | תמונה: Emrad284/CC-BY-SA-3.0

מדי פעם מישהו מהמבוגרים מרחיק עד לג’רמו (Jarmo) – כפר השוכן במרחק של בערך יום הליכה. מתגוררים בו כ-150 אנשים וכל ביקור כזה הוא הזדמנות מצוינת להתעדכן, ללמוד על “טכנולוגיות” חדשות ואולי אפילו לרענן קצת את ארגז כלי העבודה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!