כיצד ניתן להיערך למקרה של רעידת אדמה?

ישראל ממוקמת באזור נפלא הכולל חוף ים מפנק, אזורי טבע ירוקים ואפילו מדבריות. לצד כל אלה אנו נמצאים גם על השבר הסורי אפריקאי העשוי בשל תזוזת הלוחות הטקטוניים מתחת לאדמה לגרום לרעידות אדמה כפי שהתרחש בעבר באזורים שונים בארץ. כפי שצפת נחרבה בעבר גם היום קיימת סכנה לפגיעה עצומה של רכוש ונפש. איך תכסו את עצמכם? הכל במאמר הבא.

D123x/pexels.com

תמ”א 38 תכנית ההערכות למבנים שהוקמו לפני שנת 1980

הממשלה בחנה לאורך השנים כיצד ניתן להערך בפני רעידות אדמה. אחת ההחלטות שהתקבלו היתה חיזוק של מבנים בפני רעידה זו על ידי הוספת מקטעי בטון וברזל ליסודות ולקירות השונים וכן הוספת ממ”ד המסייע גם במקרה של רעידות אדמה. לאורך השנים האחרונות ראינו הרבה מאד מבנים מחודשים בצורה זו – אך התוכנית הפכה להיות עסקה נדל”נית מצוינת כאשר יזמים קבלו דירות נוספות שבנו על גג המבנה בתמורה לשיפוץ פנימי וחיצוני של הבניין. תהליכי האישור הפכו להיות ארוכים ומסורבלים ובשל חוסר כדאיות כלכלית בערים רבות מבנים ישנים לא חוזקו בפועל.

עשו ביטוח מבנה והוסיפו כיסוי בפני רעידות אדמה

ביטוח המבנה שלכם, אם רכשתם בעבר את הפוליסה, כולל הרחבה בפני נזקי טבע שונים. אך, הידעתם כי יתכן ואין לכם כיסוי בפני רעידות אדמה? במקרה כזה יתכן והמבנה יתחיל לנוע וחלקים ממנו יפלו. במצב זה אתם עשויים להשאר ללא קורת גג או חוסר יכולת לתקן את הבית. למרות שכאשר הבית ניזוק לחלוטין תכניות ממשלתיות מסייעות לתושבים, כאשר הבית נסדק או נפגם אתם עשויים למצוא עצמכם מול שוקת שבורה ללא סיוע ממשלתי. לכן, חשוב להתכונן מראש עם פוליסת ביטוח המאפשרת לכם לתקן את הנזקים ולהחזיר את הדירה שלכם למצבה לפני הפגיעה. במידה ולא ניתן לשקם את המבנה תקבלו חלק ניכר מערכו ותוכלו לרכוש בכספים אלה דירה אחרת.

דעו מה עושים במקרה שהאדמה זזה

במקרה של רעידת אדמה פיקוד העורף עובר לניהול כללי של המקרה. אך, יתכן ותהיה פגיעה בתשתיות כמו אינטרנט וחשמל ולכן לא תוכלו לשמוע את הנחיות פיקוד העורף בזמן אמת. כדאי לשנן אותן מראש ואף ללמד את הילדים מה עושים במקרה של רעידת אדמה[1]. על פי ההנחיות כדאי מראש להערך למצב זה ולבדוק כי אין ארונות כבדים בבית שאינם מחוזקים לקיר. בנוסף לא כדאי למקם מדפים כבדים מעל למיטה.

במידה ומתרחשת רעידת אדמה ואתם מתגוררים בקומה נמוכה חשוב מאד לצאת לשטח פתוח. אם אינכם מסוגלים לצאת החוצה בגלל שהיציאה חסומה – כנסו לממד בבית והשאירו את הדלת שלו פתוחה.

אם אין ממד בבית מומלץ לרוץ לחדר המדרגות ולנסות להגיע במהירות ליציאה מהבניין. אם יציאה זו חסומה – כדאי להישאר בחדר המדרגות עצמו משום שהוא בדרך כלל בנוי מבטון ויהיה יציב יותר משאר חלקי הבית. אם אין דרך לצאת מהדירה מומלץ לשבת מתחת לרהיט כבד (כמו שולחן) היכול להגן עליכם או לשבת על הרצפה צמודים לקיר פנימי.

אם יש זמן לעזוב את המבנה עשו את הדבר הבא:

אם אתם עדיין נמצאים במבנה ויש זמן כיוון שהרעידה אינה חריפה חשוב לנסות ולסגור את ברז הגז הראשי של הבניין. מדוע? דליפה של הגז החוצה עשויה ליצור הן מצב של חנק והן סכנה של פיצוץ או שרפה. אם עדיין נמצאים דיירים בבניין הם עשויים להילכד במלכודת אש מסוכנת.

איך תוכלו להכין את עצמכם אם אתם בחוץ ומתרחשת רעידת אדמה?

כאשר אתם נמצאים מחוץ לבית ומתרחשת רעידת אדמה ההנחיות הן הפוכות. במקום לחפש מבנה יציב אתם מעוניינים להישאר בשטח פתוח. אם אתם נמצאים בקרבת הים חשוב להתרחק ממנו משום שרעידת אדמה חזקה עלולה ליצור צונאמי – גלי ענק שנשטפים אל החוף ועשויים לשטוף את כל מה שיש בסביבתם.

לסיכום, רעידת אדמה היא תרחיש שידוע כמעט בוודאות שיקרה בשלב זה או אחר בארץ. עד היום מרבית הרעידות היו חלשות יחסית ולא גרמו לנזקים כבדים. חשוב בכל זאת לדעת כיצד להיערך למקרים אלה, לרכוש ביטוח מבנה דירה עם ההרחבות המתאימות על מנת להמשיך ולחיות בבית כשאתם יודעים שבמקרה של סכנה לרכוש תקבלו את הפיצוי המתאים. כדאי לשנן מדי פעם את ההנחיות כיצד להתנהג במקרה של רעידת אדמה וללמד גם את הילדים ובני המשפחה האחרים הנחיות אלה.

[1] https://www.oref.org.il/Sip_Storage/FILES/1/3661.pdf

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!