המדען שראה איך עובדת מערכת הריפוי העצמי שלנו

מחקרים מהשנים האחרונות חושפים מערכת מפתיעה לריפוי עצמי של הגוף המזרימה ביעילות תאי גזע כדי שיחדשו רקמות פגועות

פרופ’ ויטלי וודיאנוי מאוניברסיטת אובורן שבארה”ב | התמונה באדיבות: Vitaly Vodyanoy

את התעלות האלו קשה מאוד לראות. לכן ככל הנראה, עד לאחרונה לא ידענו על קיומן. הן שקופות ודקיקות, הרבה יותר מכלי הדם, ומתפרשות כמעט לכל חלק של הגוף. חוקרים מציעים שהן בליבה של מערכת שלא הכרנו עד היום המאפשרת לגוף לרפא את עצמו ביעילות.

הראשון שראה במיקרוסקופים שלו את הרשת המסתורית הזאת וחקר אותה היה פרופ’ קים בונג-האן הקוריאני בשנות ה-60 של המאה הקודמת. מסקנותיו היו מהפכניות: הוא טען שמה שזורם בהן הם תאי גזע שהגוף מייצר ביעילות כדי שיחליפו תאים פגומים. באמצעות רשת התעלות הזו תאי הגזע מגיעים במהירות לכל אזור פגוע בגוף. לכן מערכת התעלות היא בעצם מערכת לריפוי עצמי של הגוף.

צומת (בהגדלות שונות) של מערכת התעלות הקדמוניות – “בית חרושת” ליצור תאים חדשים. הריבועים A ו-B מציגים קצוות של תעלות שנכנסות לתוך הצומת | התמונה באדיבות: Auburn University

אך מאז שהמחקר של קים נעצר באופן מפתיע ב-1965, כמעט כל הממצאים המסקרנים שגילה נקברו עמוק באדמה. 40 שנה התעלמו החוקרים מממצאיו המהפכניים, פשוט כי אף אחד לא הצליח לשחזר אותם.

רק ב-2004 הצליחו בפעם הראשונה חוקרים מדרום קוריאה לראות את התעלות האלו במיקרוסקופים שלהם ובאמת התחילו ללמוד מה קורה בהן בכלים מדעיים מקובלים.

סנלים מתקבצים בתוך צומת | התמונה באדיבות: Auburn University

“זו טכנולוגית תאי הגזע הפנימית שלנו. אם המערכת הזאת מתפקדת, היא מסוגלת להחליף תאים פגועים ולרפא רקמות ואיברים”, הסביר לפני מספר שנים בריאיון לאפוק טיימס פרופ’ ויטלי וודיאנוי (Vodyanoy). כבר יותר מעשור שפרופ’ וודיאנוי, מהמחלקה לאנטומיה ולפיזיולוגיה באוניברסיטת אובורן שבארה”ב, חוקר את התעלות האלו באמצעות המיקרוסקופ החזק שפיתח בעצמו.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!