3 תגליות על בריאות, אושר ותודעה

איור: Fotolia

1. המחשבות שיכולות לגרום לנו להזדקן מהר יותר

פרופ’ אליסה אפל מאוניברסיטת קליפורניה שבסן פרנסיסקו מתעניינת כבר שנים בשאלה כיצד לחץ נפשי משפיע על הגוף שלנו והאם דפוסי חשיבה מסוימים יכולים להשפיע על בריאות התאים. “חיפשתי דרכים שיעזרו לנו להבין מה באורח החיים ובסביבה שלנו טוב לתאים”, סיפרה בריאיון לאפוק טיימס לפני כשנתיים.

כששמעה על מחקרה פורץ הדרך של פרופ’ אליזבת’ בלקבורן, לימים כלת “פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה”, העוסק בתהליכי הזדקנות התאים, היא ידעה שזה מה שחיפשה. “התרגשתי מאוד מהרעיון שאפשר למדוד את הזדקנות התא”. השתיים נפגשו ולאחר יותר מעשר שנים של מחקר משותף הוציאו יחד ספר: “אפקט הטלומרים” (2017), המציג את מסקנותיהן המעניינות.

בתחילת דרכן המשותפת הן רצו להבין כיצד לחץ נפשי יכול לגרום לתאים שלנו להזדקן מהר יותר. הן בחנו זאת בניסוי שפורסם בכתב העת PNAS, בו השתתפו אימהות לילדים פגועים או החולים במחלה כרונית, המטפלות בילדיהן ימים שלמים, בלי מנוחות או חופשות. החוקרות בדקו אם תאי הדם הלבנים של האימהות הזדקנו מהר יותר בהשוואה לתאיהן של אימהות בנות אותו גיל (בקבוצת הבקרה) המגדלות ילדים בריאים. ההשפעות היו ברורות: ככל שהילד הפגוע מבוגר יותר, כלומר ככל שהאם נתונה זמן ממושך יותר במצב של לחץ כרוני, כך התאים בגופה נראים זקנים יותר בהשוואה לבנות גילה שאינן נתונות ללחצים דומים (Epel, Blackburn, Lin, +4, 2004).

אבל בחינה מעמיקה יותר של תוצאות המחקר העלתה שאלה חדשה. מתברר שהיו אימהות שדווקא דיווחו על תחושת לחץ פחותה, ותאי הדם הלבנים שלהן באמת נראו צעירים יותר. “גילינו שבעת שכל הנבדקות הרגישו מידה מסוימת של לחץ, לא כולן הגיבו לו באותה צורה”, אומרת אפל. היא מסבירה שמה שקובע עד כמה האימהות האלו לחוצות זה לא עצם הטיפול המורכב בילד הפגוע, אלא בעיקר איך הן מגיבות במחשבותיהן למצב הזה. “המצב ‘חי’ במחשבות שלהן בצורה שונה והן גם מדברות על זה בדרכים שונות”, מסבירה אפל.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!