על אנושיים: המדע שחושף כיצד מדיטציה משנה את המחשבה והגוף

מחקרים מהשנים האחרונות חושפים כיצד מוחם של מודטים עובד אחרת

תמונת אילוסטרציה: Fotolia

בבוקר סתווי אחד ב-2002 נחתה בשדה התעופה האזורי של מחוז דיין בוויסקונסין שבארה”ב טיסה שהגיעה מנפאל. פרופ’ ריצ’ארד (ריצ’י) דיווידסון הצליח בקלות לאתר מבין כל הנוסעים את האורח שלו – היחיד שהופיע עם ראש קירח וחשוף ובגלימת ארגמן. היה זה מינגיור רינפוצ’ה, מהמורים הרוחניים המובילים בבודהיזם הטיבטי, שהגיע במיוחד ממנזרו השוכן בגבעות המקיפות את קטמנדו.

ידוע היטב שהמוח מתכווץ כשאנחנו מזדקנים. אבל ראינו שאצל המודטים, במספר אזורים במוח, ההתכווצות הזאת לא קרתה – פרופ’ שרה לזר מהרווארד

פרופ’ דיווידסון, בעצמו מתרגל מדיטציות מנוסה, ידע להוקיר את ניסיונו העשיר של האורח בתרגול מדיטציות שהצטבר עד אותם ימים לסך של יותר מ-60,000 שעות. למחרת, אחרי שנת לילה טובה, הוא הביא את האורח ישר לחדר ה-EEG במעבדתו באוניברסיטת ויסקונסין מדיסון. באמצעות מכשיר ה-EEG – המתעד את הפעילות החשמלית במוח – מטרתו הייתה ללמוד מה קורה במוחו של היוגי הוותיק בזמן תרגול מדיטציה.

העניין של דיווידסון במדיטציות ובמודטים החל עוד בימי לימודיו לדוקטורט במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת הרווארד שבארה”ב. הוא נסע לטיול להודו ב-1974, תרגל ויפסאנה במשך עשרה ימים, וחייו השתנו. מאז הוא מקפיד לתרגל את המדיטציות באופן יום-יומי.

הנזיר הבודהיסטי מת’יו ריקרד במעבדתו של פרופ’ דיווידסון | תמונה: Jeff Miller/University of Wisconsin–Madison

אולם לאחר שחזר מהודו עם תחושת התרוממות, הבחין דיווידסון שהתחושה הזו דעכה ככל שחזר לשגרת יומו. החוקר שאל את עצמו האם גם אצל מודטים “מקצועיים”, כאלו שכבר עשרות שנים מתרגלים מדיטציה באופן יום-יומי ובמשך מספר שעות כמו היוגים הטיבטיים, קורה אותו דבר או שבשלב כלשהו התרגול הממושך יכול להשפיע על התכונות הנפשיות ואפילו הפיזיות שלהם?

הנזיר הבודהיסטי מת’יו ריקרד במעבדתו של פרופ’ דיווידסון | תמונה: Jeff Miller/University of Wisconsin–Madison

אבל התברר שלא פשוט לחקור את היוגים המנותקים בהרי ההימליה. כשב-1992 הצטייד בציוד הדמיה כבד ומורכב ויצא עם קבוצת חוקרים להרים הגבוהים שבצפון הודו, לבקתות בהן התגוררו אותם יוגים – סירבו היוגים להיבדק. אפילו מכתב בקשה מהדאלי לאמה, שהביאו עימם, לא שכנע את היוגים המנוסים להתחבר לציוד ההדמיה המתוחכם.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!