נקודה למחשבה: ממה נובעים הפערים בין גברים לנשים?

פערי שכר

תמונות: Fotolia

הטענות הנפוצות לגבי פערי שכר בין גברים לנשים מתמקדות בדרך כלל בגורמים כמו אפליה מצד הנהלת החברה, חוסר שקיפות בנושא שכר ורתיעה של נשים מלנהל משא ומתן על שכרן.

מחקר חדש בחן האם יש אמת בטענות אלה בכל הקשור בנהגים בחברת שירותי ההסעות אובר. החוקרים אספו נתונים על כל הנהגים בארה”ב שהשתמשו ברכבם הפרטי – “אוברX”, ואלה שאספו נוסעים שנסעו במסלול דומה – “אובר pool”. סך הכול יותר מ-1.87 מיליון נהגים, מינואר 2015 ועד מארס 2017. הם מצאו שגברים הרוויחו בממוצע 21.28 דולר לשעה ואילו נשים הרוויחו 20.04 דולר לשעה – הבדל של שבעה אחוזים.
מכיוון שהמחיר נקבע על ידי נוסחה אחידה, אין מקום לחשוב שהפער נבע מאפליה של ההנהלה או מסגנון ניהול המשא ומתן על השכר מצד הנהגים/נהגות. החוקרים גם פסלו את האפשרות של אפליה מצד הנוסעים.

מה אם כן גרם לפערי השכר? החוקרים מציינים שלושה גורמים. האחד הוא מסלול הנסיעה. גברים נטו לבחור באזורים שבהם מרוויחים יותר – כאלה בהם שיעור הפשיעה גבוה יותר או אזורי ברים, שם מחירי הנסיעות גבוהים יותר כפיצוי על הסיכון. הגורם השני הוא שגברים באובר נוטים לעבוד יותר שעות מנשים ולהישאר תקופה ארוכה יותר בחברה – כך הם צוברים ניסיון רב יותר ומקבלים החלטות טובות יותר באיזה מסלול נסיעה לבחור ובאילו שעות. הגורם השלישי הוא שהם נוטים לנהוג מהר יותר ולכן באותו פרק זמן הם צוברים מספר רב יותר של נסיעות.

מסקנת החוקרים היא כי אי אפשר לצפות שעבודות מהסוג הזה יסגרו את פערי השכר. למרות זאת, “למידה תוך כדי עבודה יכולה לתרום לסגירת הפערים יותר מאשר חשבו בעבר. מדיניות שתתמקד בשוני בניצול הזמן של גברים ונשים יכולה לעזור בצמצום הפערים על ידי כך שנשים יתקדמו בעקומת הלמידה באופן דומה לגברים”.

נייר עבודה:
The Gender Earnings Gap in the Gig Economy: Evidence from over a Million Rideshare Drivers, Cody Cook, 2018

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!