נוטרדאם השרופה – בקונטקסט הנכון

הרבה דברים נאמרו בתקשורת. הנה בקצרה הנתונים המדויקים שחסרים להשלמת התמונה

תמונה: Fabien Barrau/AFP/Getty Images

באמצע אפריל עלו על מסך הטלוויזיה תמונות של קתדרלת נוטרדאם השרופה. העיתונים מיהרו לדווח כי כנראה מדובר בתאונה ושמאות מיליוני דולרים נתרמו לשיפוצה. אבל בתוך התדהמה שאחזה בצופים עדיין נותרה שאלה בלתי פתורה: האם זה נגרם מקצר חשמלי, מטעות אנוש או מכוח שמימי? או שאולי בכל זאת מדובר במעשה זדון.

באפריל האחרון נידונה לשמונה שנות מאסר אינס מאדני, לאחר שניסתה ב-2016 לפוצץ מכונית תופת מול הנוטרדאם

הנה נתונים המכניסים את כל הסיפור לקונטקסט נכון: נוטרדאם נשרפה לאחר 11 מקרי הצתה מכוונים של כנסיות בצרפת מאז תחילת 2018, לפי תיעוד של ארגון “מצפה המורשת הדתית” (Observatoire du Patrimoine Religieux) העובד עם 90 אלף אתרי מורשת דתיים בצרפת (הארגון דומה ל”מועצה לשימור אתרים” בישראל). סנט סולפיס (Saint Sulpice), כנסייה מרכזית בפריז, למשל, הוצתה במזיד רק במארס האחרון.

תמונה: Eric Baradat/AFP/Getty Images

הארגון מתעד חמש כנסיות נוספות שנשרפו מתחילת 2018 מבלי שיהיה ברור האם זה קרה בזדון או בטעות. בהן כנסיית סנט ז’אק שנשרפה עד היסוד בעיר גרונובל בינואר השנה. במקרה זה, טענה המשטרה, שכל הראיות מראות שההצתה נגרמה בעקבות תאונה. אולם זמן קצר אחר כך, לפי דיווח של France Info שהוא גוף תקשורת מרכזי בצרפת, ארגון אנרכיסטי הקורא לעצמו בשם האירוני “קצרים חשמליים” (Des courts-circuits) לקח אחריות להצתה. “שחררנו את זעמנו באמצעות שריפת כנסיית סנט ז’אק בגרונובל”, הם כתבו במכתב.

אף על פי שהמשטרה בטוחה ב-95 אחוז שההצתה נגרמה מטעות, התובע הכללי אמר שהם מתייחסים ברצינות לטענות ו”שהן צריכות לדחוף אותנו להישאר ערניים יותר בחקירות האחרות שאנחנו מנהלים”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!