שוק ההון האנושי – על ההבדלים שבין משקיעים למשקיעות בשוק ההון

באופן מסורתי – בעבר גברים הם שקיבלו את מרבית החלטות ההשקעה. אך בשנים האחרונות גוברת המגמה של נשים שלוקחות חלק ומשקיעות בשוק ההון. הבנת המאפיינים הפסיכולוגיים וההתנהגותיים השונים של גברים ונשים תוכל אולי לאפשר לכולנו להיות משקיעים טובים יותר. מצא את ההבדלים – מדריך

תמונה: Shutterstock

חרף התדמית הגברית של עולם הפיננסים ושוק ההון, בשנים האחרונות יותר ויותר נשים משקיעות בשוק ההון, עובדות במוסדות פיננסיים כמו בית השקעות ואף מכהנות בתפקידים בכירים. במקביל, יותר ויותר נשים גם מתעניינות בנושאים כלכליים ורוצות להבין טוב יותר כיצד לקבל החלטות כלכליות ולהשקיע את כספן בתבונה. אז למרות שהחלטות כלכליות והשקעה במניות או בנדל״ן נתפסו כתחום גברי עד לא מזמן – האם באמת גברים משקיעים בכוכב נוגה ונשים חוסכות במאדים?

רוצות ללמוד, מוכנות להתייעץ

נשים נוטות לחסוך יותר מגברים, כך מגלים מחקרים שונים שנעשו בחו״ל, ובשנים האחרונות הן גם מגלות נכונות גדולה יותר מבעבר להשקיע את החיסכון הזה בשוק ההון. בישראל נשים וגברים חייבים לחסוך לפנסיה כך שההבדלים ביניהם כמעט לא קיימים. חסכונות לטווח קצר יותר נעשים לרוב כחלק מהתא המשפחתי כך שקשה יותר להפריד בין גברים לנשים. בדרך כלל נשים נוטות להעיד על עצמן שהידע שלהן בתחום הפיננסים אינו גדול, והן גם נכונות יותר מגברים ללמוד ולהשתתף בהדרכות שונות בתחום הפיננסים. מאחר שבדרך כלל, גברים מפגינים הרבה יותר ביטחון עצמי בהבנה שלהם בתחום הפיננסים, הם לרוב נוטים פחות להתייעץ עם אנשי המקצוע ומעדיפים לנסות ולהשקיע בעצמם. מעבר לפערים שעשויים להיות בביטחון העצמי בתחום ההשקעות המרחיקים אותן מהנושא, נשים מדווחות לעיתים גם על חשש לפנות ליועצי השקעות מתוך תפיסה שאין ברשותן חסכונות בסכום המספיק להשקעה.

חושבות רחוק, חושבות על המשפחה

מלבד פערי ידע וביטחון עצמי, הבדל משמעותי בין גברים לנשים הוא באופן ההסתכלות על חיסכון והשקעה ובמטרות שלהם. בעוד שגברים נוטים להשקיע יותר מתוך רצון לצבור הון וגם כדרך לענות על צורך תחרותי להצליח יותר, נשים נוטות לחשוב על חיסכון והשקעה ככלים להשגת מטרות אחרות. במקרים רבים נשים נוטות לחסוך לטווח ארוך יותר מתוך מחשבה על הצרכים של בני המשפחה בעתיד. עבור נשים רבות החיסכון הוא רק אמצעי להשגת יותר יציבות, ביטחון כלכלי, עצמאות ואיכות חיים טובה יותר להן ולבני משפחתן. ההסתכלות ארוכת הטווח על השקעות מובילה נשים להעדיף השקעה באמצעות כלי השקעה פאסיביים יותר כגון קופת גמל להשקעה או השקעה בקרנות סל למשל. הן בדרך כלל יעדיפו מדיניות השקעה שמרנית יותר בעוד שגברים נוטים יותר להגיב לתנאי השוק המשתנים במהירות ולבצע יותר פעולות קניה ומכירה יזומות.

משקיעות מהראש, לא מגיבות מהבטן

הנטייה להגיב פחות לתנודות בשוק עשויה לייצר תשואות טובות יותר על תיק ההשקעות. מאחר שנשים לרוב פחות מונעות מייצר התחרותיות וההישגיות ומסתכלות על ההשקעות לטווח ארוך יותר, הן נהנות מיתרונותיה של נטיית שוק זו. גם העובדה שלנשים משקיעות יש לרוב סכומי השקעה קטנים יותר והחשש לאבד אותם גדול יותר, מובילה אותן להעדפות השקעה בסיכון נמוך יותר. כך שלעיתים  דווקא הביטחון העצמי המופרז שמאפיין גברים רבים נמצא בעוכריהם, בעיקר בתקופות שפל בשווקים. מחקרים גילו כי גם כמנהלות השקעות מקצועיות, מדיניות ההשקעה של נשים מתאפיינת לרוב ביציבות גבוהה יותר ובאורך רוח כלפי ירידות בשווקים המתגלות לעיתים קרובות כאפיזודה חולפת.

ככל שנשים צוברות יותר ויותר עמדות השפעה ומשתכרות יותר, הן מתעניינות יותר בהשקעות. נותר רק לקוות שגם הקלישאות יתחלפו במהרה ויתאימו את עצמן לרוח הזמן. בטווח הארוך כולנו כנראה נרוויח מזה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!