החוכמה הנסתרת של הטבע: הקשר המוצפן בין חיות, עצים ונהרות

ומה קורה למחזוריות הטבע על פני כדור הארץ כאשר הקשר מופר? פטר וולבן, יערן גרמני שהוציא רב מכר עולמי על החיים הנסתרים של העצים, צולל בספר חדש אל המורכבות, האיזון והתלות ההדדית הקיימים בטבע

לאחר שהדוב צד את הדגים מתחילה שרשרת תהליכים שמשפיעה על כל היער | תמונה: Shutterstock

פטר וולבן היה בן חמש כשהוריו לקחו אותו לבקר את הסבים בעיר ווירצבורג שבגרמניה הסמוכה למקום מגוריו. באותו ביקור נתן לו סבו במתנה שעון ישן. פטר שמח מאוד עם המתנה אבל יותר מכול בערה בו הסקרנות לדעת איך השעון הזה עובד. בסבלנות רבה הוא פירק את השעון לחלקיו הקטנים ביותר, בטוח שיידע איך להרכיב הכול בחזרה. אחרי שכל החלקים היו מונחים לפניו זה אחרי זה בשורה סדורה, הוא התחיל להרכיב אותם חזרה. אבל למרבה הפתעתו ואכזבתו, אחרי שהשעון חזר לצורתו המקורית, נשארו בחוץ כמה ברגים מתוך גלגלי השיניים שמשום מה לא מצא להם מקום בתוך ההרכבה שעשה. וכמובן שהשעון לא עבד.

חשוב שנבין שאפילו להתערבות הקטנה ביותר שלנו בטבע יכולות להיות תוצאות ענקיות

אותה סקרנות שהייתה לוולבן (היום בן 55) לגבי השעון התחברה לתשוקה העזה שהייתה לו כבר בגיל צעיר להבין כיצד דברים עובדים בטבע בצורתם המקורית – לפני שיד אדם נגעה בהם. לאחר שלמד יערנות ועבד שנים ארוכות בשירות היערות הלאומי של גרמניה, הוא התיישב עם משפחתו בבקתה כפרית סמוך ליער פרטי עתיק במערב גרמניה, אותו הוא מנהל עד היום בתור שמורת טבע. במהלך עבודתו שם הוא התחיל לחקור לעומק את מורכבות האיזון והתלות ההדדית הקיימים בטבע, על ידי תצפיות מדוקדקות שערך על העצים ביער שהוא מנהל, ובאמצעות איסוף מחקרים של חוקרים בכל העולם.

את הידע והתובנות שצבר פרסם וולבן בספרים. הראשון שבהם היה The Hidden Life of) Trees 2016) שהפך לרב מכר אדיר, תורגם לשפות רבות, כולל לעברית (“החיים הנסתרים של העצים”). בעת האחרונה הוא פרסם את הספר (Secret Wisdom of Nature 2019) בו הוא הגיע למסקנה שלמרות ההקבלה הציורית בין הטבע לשעון, הטבע מורכב לאין ערוך משעון. “בטבע לא רק כל שן בגלגל השיניים מחוברת לשן אחרת. הכול מחובר לרשת כל כך מסובכת ומורכבת שכנראה אף פעם לא נצליח להבין אותה בשלמותה”. הספר כולל סיפורי מקרים ומחקרים על חוכמתו של הטבע ומה קורה כאשר בני אדם מפרים את האיזון העדין הזה. כך למשל הוא הסיפור הבא: כיצד דגי הסלמון משפיעים על צמיחת העצים ביער.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!