המקור של המחשבות השליליות שלנו

האם אנחנו סוחבים אתנו מחשבות שליליות מהילדות שהורסות את חיינו בהווה? הכירו את הפסיכולוגיה שמערערת את תפיסות היסוד שלנו

תמונה: Shutterstock

אתם עומדים בסבלנות בתור ארוך לקופה בסופר, ופתאום מישהו “חותך” אתכם. מה תעשו? מרבית האנשים יתפוצצו מכעס ויתעמתו איתו בריב קולני. ייתכן שמאוחר יותר תרגישו מבוכה או אשמה על תגובתכם המוגזמת. אולם אם לא אמרתם כלום, ייתכן שאחר כך תכעסו על עצמכם שהייתם פראיירים. בשני המקרים עלו בכם רגשות שליליים לא נעימים שגרמו לכם סבל. הם גם גרמו לכם להאשים אחרים שהם אלו שגרמו לכם בהתנהגותם לרגשות האלה. האם אפשר בסיטואציה כזו להגיב בדרך שונה לגמרי שתאפשר לנו לצמוח במקום לסבול?

עמוק בתוך הנפש שלנו יש שלב שפרויד פחות התייחס אליו. זהו השלב מלידה ועד גיל 1.5

תשובה אפשרית לכך נתן כבר לפני 80 שנה הפסיכו-אנליטיקאי אדמונד ברגלר. ברגלר היה פסיכיאטר יהודי אוסטרי שברח ב-1938 מהמשטר הנאצי לניו יורק וניהל שם פרקטיקה פרטית עד למותו ב-1962. בתקופה זו הוא הספיק לכתוב 25 ספרים בפסיכולוגיה, שהתפרסמו בהוצאות יוקרתיות, ומאות מאמרים שהתפרסמו בכתבי עת מקצועיים. התיאוריה שלו נשענת על פרויד אבל הולכת רחוק יותר ועמוק יותר. ברגלר טען שיש פגם באופן שהנפש האנושית פועלת, משהו הדומה לבאג במערכת ההפעלה של מחשב. הוא קרא לזה “החזקות לרגשות שליליים”. הרגשות השליליים האלה מגיעים, לפי ברגלר, מתקופת הילדות המוקדמת.

נהיגה היא המבחן הטוב ביותר לבחון האם אתם יודעים לשלוט ברגשותיכם | תמונה: Shutterstock

“השיטה של ברגלר מאתגרת אנשים לראות את האחיזה ברגשות השליליים המאוד עמוקים שלהם, למה שלא פתור בנפש שלהם”, אמר לי בריאיון הפסיכולוג פיטר מייקלסון, שפרסם ספר על התיאוריה של ברגלר בשם Why We Suffer (2011). מייקלסון טוען, מניסיונו האישי בעבודה על עצמו ועם מטופלים לאורך יותר מ-30 שנה, שאם אנחנו מצליחים לחשוף ולשחרר את ההחזקות לרגשות השליליים הנמצאים ברמה עמוקה, שינויים דרמטיים יכולים להתרחש באופן שאנחנו חווים את עצמנו, את האנשים סביבנו ואת העולם.

באופן לא מודע נבחר בני זוג הדומים לאבא/אימא שלנו. וכך דרך בן/בת הזוג נחווה שוב את הדחייה ו/או השיפוטיות ו/או חוסר האונים שהרגשנו מול ההורים

“ברגלר גילה שעמוק בתוך הנפש שלנו יש שלב שפרויד פחות התייחס אליו”, אומר מייקלסון. “זהו השלב מלידה ועד גיל שנה וחצי. בעגה המקצועית הוא נקרא השלב האורלי. בשלב הזה העולם הרגשי שלנו הרבה יותר מורכב ומסתורי ממה שחשבנו. כבר בשלב הזה מתחילים להתפתח אצל התינוק חוויות רגשיות שליליות. למשל יש בהכרח ימים שאימא עייפה יותר או במצב רוח לא טוב ולא מגיבה מיד לבכי של התינוק ולא נותנת לו מיד את מה שהוא צריך. הוא יכול לחוות את זה כדחייה או לא מספיק אהבה או כחוסר אונים”.

פיטר מייקלסון

בגלל שבתקופה המוקדמת הזאת, מלידה ועד גיל כשנה וחצי, עדיין אין לנו מילים לבטא את הרגשות האלה, מסביר מייקלסון, הם נשארים “תקועים” או קבורים במוחנו ברמה עמוקה מאוד ובלתי מודעת. בגלל שהם נשארו בלתי פתורים, הם גורמים לנו לראות את המציאות מבעד למשקפיים של רגשות שליליים גם בחיינו הבוגרים. “חוויות מוקדמות מצטברות כאלה של רגשות לא פתורים גורמות לנו להתנהגות פרדוקסלית, לא מודעת. לחפש שוב ושוב לחוות את החוויה הכואבת של הרגשות השליליים הכואבים. זה כמעט כמו התמכרות לרגשות שליליים. ברגלר נתן דגש מיוחד, יותר מפרויד, להחזקה שיש לנו לרגשות השליליים האלה ולהתמכרות אליהם”.

תן לי דוגמה איך זה מתבטא. 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!