מה יקרה עם הברקזיט?

הסבר פשוט לאחד התהליכים המסובכים בעולם

תמונה:Alexandros Michailidis/Shutterstock.com

ביוני 2016 קבע הציבור בבריטניה שברצונו להתנתק מהאיחוד האירופי. ההחלטה התקבלה ברוב זעום של 51.5% מול 48.9%, מבלי שלמישהו היה מושג אמיתי מה משמעות ההחלטה. מה פירוש הדבר “להתנתק” מהאיחוד האירופי? איך עושים זאת? במה זה כרוך? דיוויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה דאז, התפטר מיד מתפקידו. בוריס ג’ונסון, שאמור היה להחליף אותו בראש המפלגה הקונסרבטיבית, התקפל אף הוא. גם מועמדים נוספים מטעם המפלגה הקונסרבטיבית עשו אחורה פנה ותרזה מיי נותרה המועמדת היחידה. היא מונתה לעמוד בראש המפלגה ובראש הממשלה.

בית הנבחרים הבריטי יוכל לקיים הצבעת אי-אמון במנהיג החדש. במקרה כזה ייתכן שבריטניה תלך לבחירות

מה שקרה מאז היה לא פחות מאשר כאוס: באוקטובר 2016 רמזה מיי שתלך על “ברקזיט קשה” – התנתקות כוללת מהאיחוד. וכך תעצור את תנועת המהגרים ממדינות מערב אירופה לתוך בריטניה – הגירה שממנה הבריטים חוששים. זאת בניגוד ל”ברקזיט רך” שישאיר את בריטניה ב”שוק המשותף” של האיחוד האירופי ויאפשר למהגרים להמשיך לזרום פנימה. השוק המשותף מאפשר למדינות האיחוד האירופי להעביר בינן לבין עצמן סחורות, שירותים, הון – וגם אנשים – באופן חופשי, בהתאם לכללים אחידים ושווים שנקבעו לכל המדינות. הישארות בשוק המשותף לא מאפשרת לבריטניה לבלום את ההגירה.

תמונה:Daniel Leal-Olivas/AFP/Getty Images

בנובמבר אותה שנה פרסמה חברת ראיית החשבון דלויט דוח שטען כי ממשלת בריטניה מצויה בכאוס וחלוקה בדעותיה האם לתמוך בברקזיט קשה או בברקזיט רך. באותה עת בית המשפט העליון בבריטניה הודיע שתרזה מיי לא תוכל להוציא לפועל את הברקזיט בלי הצבעה בפרלמנט הבריטי שתאשר זאת.

ואז – הפתעה. באפריל 2017 מיי הודיעה על הליכה לבחירות כלליות. מטרתה הסמויה הייתה להשיג בדרך זו יותר מושבים בפרלמנט שיאפשרו לה להעביר הצבעה על ברקזיט קשה. למרבה אכזבתה היא גילתה שזו הייתה טעות פוליטית קשה, והבחירות צמצמו את מספר המושבים של מפלגתה בפרלמנט. מיי הבינה שאין לה ברירה אלא להתגמש ולהתקרב לדעותיהם של חברי האופוזיציה התומכים בברקזיט רך. האופוזיציה גם תומכת בהישארות ב”איחוד המכס”. איחוד המכס מבטיח שמדינות האיחוד האירופי יגבו מכס זהה ומתואם, על פי הסכם קבוע מראש, כאשר הן מייבאות סחורות ממדינות הנמצאות מחוץ לאיחוד. הוא גם מבטיח שהמדינות שבתוך האיחוד יוכלו לסחור אלו מול אלו בלי בדיקת גבולות והטלת מכסים.

אם אכן ילכו בסופו של יום לבחירות כלליות, הן יוכלו לשמש כמעין משאל עם על עתיד הברקזיט

כל זה מוביל אותנו למארס 2018, כשבריטניה והאיחוד האירופי הגיעו להסכם לפיו הברקזיט, כלומר ההתנתקות, יחל במארס 2019. בתאריך זה תחל “תקופת מעבר” שתימשך עד דצמבר 2020. במהלך תקופת המעבר בריטניה תישאר ב”שוק המשותף” (ברקזיט רך, כפי שרצתה האופוזיציה). בסיום התקופה יחל לפעול הסכם סחר חדש בין בריטניה לאיחוד האירופי, שעליו עוד יש להסכים.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!