זהירות ילדים בדרך: להכין את הרכב לתינוק החדש

תינוק חדש מגיע עוד מעט? האח הגדול רוצה כיסא בטיחות חדש? למה צריך לשים לב בהכנת הרכב לתינוקות חדשים וילדים בכלל?

shutterstock

כאשר מצטרף גוזל למשפחה זה הזמן הנכון לבצע ריענון בבית וברכב – מרעננים את חלוקת השטח בדירה, מרעננים את הבגדים של האחים הגדולים שכבר עלו לבוידעם, מרעננים את כיסאות הבטיחות בבית לתינוק החדש ולאחים שאולי כבר גדולים לכיסאות שלהם.

ריענון מסמכים וכיסויים לרכב

גם אם זה הדבר האחרון שעובר לכם בראש עכשיו, חשוב גם לרענן את המסמכים ובפרט לבצע לביטוח הרכב השוואת מחירים, במטרה לוודא כי אתם מקבלים את התמורה המקסימלית עבור המשפחה החדשה, במחיר הנוח ביותר לסל ההוצאות הדחוק של משפחה צעירה. השוואת מחירים לביטוח רכב היא הכרחית לא רק כדי לחפש מבצעים חדשים ומשתלמים – אלא גם לצרכי השוואת ביטוח מקיף – חשוב לוודא כי בידיכם הביטוח המקיף שמעניק את הכיסוי הטוב ביותר עבור כל בני המשפחה שעשויים לנהוג ברכב. גם אם זה רק בעתות חירום.

כיסא הבטיחות

לחגור את הילדים בכיסא בטיחות המותאם לגובהם, משקלם וגילם מחויב על פי חוק אבל יותר מכך – הוא גם מבטיח נסיעה הרבה יותר בטוחה עבור הילדים. בזמן תאונה, כל מ שאינו קשור לשלדת הרכב עף לכיוון השמשות.

החוק מחייב ילדים להיות חגורים במכונית באופן מסוים: עד גיל שנה בכיסא בטיחות או סלקל מותאם כנגד כיוון הנסיעה, מגיל שנה – עם כיוון הנסיעה. מגיל 8 ילדים יכולים לעבור, על פי החוק הישראלי, לכיסאות בוסטר. במדינות רבות בעולם החוקים מחמירים בהרבה ודורשים נסיעה כנגד כיוון הנסיעה עד גיל שנתיים ונסיעה בכיסא בטיחות עד גיל 12.

גם אם יש כיסא בטיחות ישן – עדיף חדש

בשנים האחרונות אנחנו עדים למהפכה טכנולוגית שבאה לידי ביטוי כמעט בכל דבר, גם בכיסאות בטיחות לילדים. ככל שהכיסא אותו תקנו יהיה חדש יותר, כך גדל הסיכוי כי הוא יהיה בטיחותי יותר. בנוסף לכיסאות בטיחות של ילדים יש תאריך “פג תוקף” שכדאי לבדוק – מספר שנות שימוש עושות את שלהן והחומרים מתעייפים.

אפילו במידה וישנו בנמצא כיסא בטיחות מאח גדול שכבר גדל מהכיסא שלו, לרוב עדיף לקנות כיסא חדש לתינוק החדש, למרות שמדובר בהוצאה כספית לא פשוטה.

לוודא התקנה וקשירה נכונים

גם אם כיסא הבטיחות הוא החדש ביותר בשוק, ללא עיגון מתאים לרכב הוא אינו בטוח מספיק. עקבו אחר הוראות ההתקנה של הכיסא שנבחר בקפידה, וודאו כי הוא מתאים לרכב שבו אתם נוסעים. במקרה של ספק – התייעצו עם המוכרים בחנות ובקשו מהם לעזור לכם להתקין את הכיסא נכון. אחוז גבוה מההורים אינם מתקינים נכון את כיסאות הבטיחות ומבכך מפחיתים את יעילותם בהרבה.

המקום הנכון לעגן כיסא המופנה כנגד כיוון הנסיעה הוא במושב האחורי, במרכז הרכב. זהו המושב הבטוח ביותר בהתנגשויות חזיתיות וצדיות. יש שבוחרים לעגן כסא כנגד כיוון הנסיעה במושב הקדמי, דבר המותר על פי חוק אך אינו מומלץ. אם בחרתם לעגן שם את כיסא הבטיחות – וודאו כי כרית האוויר שמול הכיסא מנוטרלת.

חשוב להקפיד לא רק על עיגון הכיסא לרכב אלא גם על קשירת התינוק לכיסא. קשירה נכונה אינה רופפת מידי ונקודות מפגש החגורות הוא בגובה בתי השחי של התינוק. קשירה ועיגון נכון חשובים לא פחות מבחירת הכיסא המתאים.

הכינו את יתר הרכב לתינוק

אחרי שבחרנו כיסא ועיגנו אותו, למדנו לקשור את התינוק בכיסא, וידאנו כי ביטוח הרכב מקיף את כולם, הגיע הזמן לעוד כמה פרטים קטנים. ראשית: ניקיון וסדר – נקו את המושבים, וודאו שהתינוק אינו נחשף ללכלוך מיותר עליהם. נקו את הרכב מחפצים שעלולים להתעופף ולפגוע בתינוק בעת התנגשות. אל תעמיסו יותר מדי תוספות על כיסא הבטיחות: כאן הכלל אינו כל המרבה הרי זה משובח, לעתים תוספות אלו, בעיקר כאשר לא מצוין במפורש כי הן תואמות לכיסא, יכולות לפגוע בבטיחות.

ציידו את הרכב בשטיח גומי לתא המטען. אמרתם תינוק אמרתם הרבה מטען בתא המטען – כזה שעלול לפגוע בריפוד. הצטיידו ברכב עצמו בכל מה שנדרש לטיפול מהיר בתינוק – מגבונים לחים, חיתול חירום, אמצעי החתלה ובגדים חליפיים. אם חשבתם להצל על השמשות בחרו אמצעי הצללה שלא יפגע בתינוק במקרה תאונה וכזה שלא יסתבך בו ועלול לגרום לחנק. לא פחות חשוב – שימו משחק לתינוק, רצוי כזה שנקשר גם הוא ולא יעוף, הכינו שירים או סיפור. הסחת דעת של הנהג יכולה לגרום לתאונה.

עכשיו, כשהרכב מוכן לתינוק החדש, כל מה שנותר לעשות הוא לחכות לבואו, שיהיה במזל טוב!

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!