מה קורה אחרי שמתים?

מה קורה לאחר המוות לתודעה שלנו, לזיכרונות, לידע ולניסיון החיים שצברנו? מדענים ואנשי רוח מאמינים שהם לא נעלמים

“הפואמה של הנשמה”, לואיז ג’אנמו, 1892

אנחנו לא אוהבים לדבר על מוות. אנחנו בפרט לא אוהבים לדבר על המוות שלנו עצמנו. הנושא נחשב למפחיד – כמעט טאבו. עם זאת, באופן פרדוקסלי, קיימת בנו סקרנות אדירה לגבי החידה אולי הגדולה ביותר של החיים – המוות או מה שקורה לנו מיד אחריו. מאז העת העתיקה ניסו למצוא תשובות לשאלות האלה בתוך הדתות ובתיאוריות פילוסופיות ומדעיות. נוסף לכך, חיפשו רמזים על המוות מתיאורים של אנשים שחוו חוויית סף מוות (Near death experience), כלומר מתו מוות קליני, חזרו לחיים וסיפרו על מה שחוו.

בתקופה המודרנית חקר המוות עלה לכותרות בתרבות המערבית רק באמצע שנות ה-70 בעקבות מחקריה של אליזבת קובלר-רוס, פסיכיאטרית, וריימונד מודי, פילוסוף, רופא ופסיכולוג. מודי הפך את הנושא לפופולרי עם ספרו “החיים לאחר החיים” (1975) הכולל תיאורים וחוויות של 100 אנשים שחוו חוויית סף מוות, חוויה נפוצה שעליה מספרים אנשים שחוו מוות קליני ושרדו. הספר הפך בִּן לילה לרב מכר עולמי.

ד”ר פיטר פנוויק

בשנים הבאות המשיכו לחקור את הנושא בעיקר רופאים, פסיכיאטרים ופסיכולוגים. אחד החוקרים הפוריים ביותר בתחום הוא ד”ר פיטר פנוויק (Fenwick), נוירולוג ופסיכיאטר בריטי, מומחה לחקר המוח, הנפש והקשר ביניהם.

כאשר פנוויק קרא לראשונה את ספרו של מודי בסוף שנות ה-70, הוא חשב שאלו שטויות מוחלטות. הוא חשב שסיפורים כאלה של חוויות שלאחר המוות יכולים לצמוח רק בקליפורניה, ושבמדינה בעלת תרבות רציונלית יותר, כמו בריטניה, רעיונות מסוג זה לא יתקבלו אף פעם. ואז אחד המטופלים שלו סיפר לו על חוויית סף מוות שהוא עבר בעקבות דום לב. להפתעתו הרבה, הסיפור של המטופל היה דומה מאוד לסיפורים שהופיעו בספרו של מודי. מאחר שאותו מטופל לא הכיר כלל את ספרו של מודי, סקרנותו המדעית של פנוויק גברה על חשדנותו. הוא התחיל במחקר שארך יותר משני עשורים על חוויות סף מוות, ופרסם מאמרים וספרים בנושא. המסקנה שלו היא שחוויות סף מוות הן אכן אמיתיות ושאפשר ללמוד מהן הרבה על המוות עצמו. בספרו האחרון The Art of Dying (2008) הוא מציע מודל המאפשר העלאת השערות וחקירה מדעית על מה קורה לנו לאחר המוות.

מודיעים לנו מתי נמות

בריאיון לאפוק טיימס פנוויק מספר שהתחיל להקשיב לסיפורים של אנשים על חוויות סף מוות בתחילת שנות ה-80, כאשר הם הגיעו אליו לייעוץ רפואי או נפשי, בבתי חולים שונים בבריטניה. כדי ליצור מאגר גדול של סיפורים כאלה, הוא הופיע ב-1987 בתוכנית דוקומנטרית בטלוויזיה וברדיו, וסיפר על המחקר שלו. “בעקבות התוכנית קיבלתי 2,000 מכתבים מאנשים שסיפרו לי על חוויות סף מוות שעברו”, הוא מספר לי בריאיון.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!