האם קיים גורל?

אם יש גורל – מי קובע אותו? ואיך הדרך בה אנו תופסים אותו משפיעה מקצה לקצה על הדרך בה נחיה את חיינו? סיבוב קצר של גלגל ההיסטוריה מעלה עוד שאלות רבות ועמוקות

ואתיוס בבית הכלא, מיניאטורה מתוך כתב-יד של נחמת הפילוסופיה, איטליה, 1385

אניקיוס מאנְליוס סוורינוס בּוֹאֶתיוּס היה פילוסוף והוגה דעות ידוע במאה השישית לספירה. הוא נולד ברומא למשפחה מיוחסת ועשירה אליה השתייכו גם הקיסר הרומי אוליבריוס וקונסולים רבים. בתקופה שלאחר נפילת האימפריה הרומית המערבית (480-395 לספירה) משפחתו עדיין נותרה בין העשירות והמכובדות בעיר.

נוסף למזלו הטוב, קיבל בואתיוס גם חינוך גבוה והיה לו מוניטין של אדם שהגשים את עצמו בתחומים רבים. הוא היה נואם, משורר, מוסיקאי ופילוסוף. מעמדו אפשר לו לתרגם ללטינית את כתביהם של חכמי יוון, כמו אריסטו, כך שרעיונות אלו שרדו את תקופת ימי הביניים. בזכות השתייכותו למשפחה בעלת שורשים עמוקים הוא זכה למלא תפקידים מכובדים וגבוהים בחסות המלך תיאודריך הגדול (526-454 לספירה).

בואתיוס היה גם מאושר מאוד בחייו האישיים. אישתו רוסטיצ’יאנה הייתה ידועה במידותיה הטובות, ושני בניו המשיכו את דרכו הישרה של אביהם. הוא נהנה ממעגל חברים קרובים והיה מוכר כאיש ערכי ואדיב.

אך גורלו של בואתיוס עמד להשתנות מקצה לקצה. באביב של שנת 523 לספירה, בשעה ששהה המכובד בביתו עם משפחתו, הגיעו אליו שומרי המלך תיאודוריך הגדול במטרה לעצור אותו. בלי כל אזהרה מוקדמת הם הפרידו אותו ממשפחתו ותוך זמן קצר הוא הואשם על לא עוול בכפו בקשירת קשר נגד המלך והושלך לתא מאסר.

כשישב המום בין ארבעת הקירות הצרים של תאו הוא כבר הבין. כל מה שאיבד לא ישוב עוד – משפחתו, רכושו, חבריו, מעמדו ואפילו חייו. הוא הרהר על הנפילה המהירה שחווה מחייו הטובים אל תא צר מידות, על אהבתו וגעגועיו למשפחתו ועל חוסר ההוגנות של גורלו. מתוך המקום הקשה הזה הוא מצא מזור בכתיבה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!