האם המחשבות באמת באות מהמוח?

מה גורם לנו להגות רעיון מורכב מבלי להשקיע בו מחשבה תחילה או לבצע פעולה מהירה מבלי לשקול אותה? מודל חדש מציע שהמחשבות שלנו אינן מושפעות רק מהנוירונים שבמוחנו, אלא גם מכוחות חיצוניים הפועלים עלינו ומעצבים את התודעה

האם המחקרים הבוחנים את המתרחש ברשתות הנוירונים שבמוח מסוגלים לרדת לשורשם של תהליכי התודעה? | תמונה: Shutterstock.com

שעת בוקר מוקדמת. אתם מצטיידים בקפה, נכנסים למכונית, מתניעים ויוצאים לדרך. המחשבות שוקעות בפגישות המתוכננות בהמשך היום ובמשימות שכבר חייבות להיסגר. כעבור עשר דקות אתם שמים לב שהספקתם לנסוע לא מעט, אף על פי שהמחשבות היו לגמרי במקום אחר. לא השקעתם מחשבה בתהליך הנהיגה, אבל הידיים זזו לבד והרגל לחצה על דוושת הגז. למעשה, לא הייתם מרוכזים כלל, והנהיגה התנהלה כאילו על ידי נהג אוטומטי סמוי. איך זה קרה לאורך כל הדרך מבלי ששמתם לב?

פרופ’ דירק מייר

חוקרי מוח המנסים להבין את מה שמכונה “תודעה” באמצעות טכנולוגיות לדימות מוחי כמו EEG ו-fMRI, יטענו שזה כנראה קרה בתת-מודע. ברשתות הנוירונים שבמוח, בתאי העצב ובקשרים ביניהם. אבל פרופ’ דירק מייר (Meijer) מאוניברסיטת גרונינגן שבהולנד טוען, בריאיון שערכתי איתו, שהמחקרים הרבים המבוצעים מדי שנה ועוקבים אחר פעילויות רשתות הנוירונים במוח מתבוננים רק בפני השטח של הדברים, במה שמתרחש בתוך מוחנו, והם מתעלמים מרובד חשוב אחר. “אי אפשר להסביר את התגובות המהירות שלנו לדברים, את המהירות שבה מגיב המוח באמצעות נוירונים בלבד”, הוא אומר לי בריאיון.

מה גורם לנו להזיז את הידיים והרגליים במהירות מבלי שתכננו לעשות זאת או שהקדשנו לכך מחשבה? מה גורם לנו להגות בשנייה רעיון מורכב מבלי ששקלנו אותו לעומק ואף לא חשבנו עליו? “לנוירונים יש דרך כימית להעביר מידע במוח, אבל העברת המידע שלהם איטית למדי. לכן חייב להיות גורם נוסף המשפיע על המוח ויכול להסביר את התגובות שלנו לדברים”, הוא טוען. וכאן מסתיימת הטענה הקונבנציונאלית שלו. פרופ’ מייר פיתח מודל חדש שלפיו הגורם הזה לא נמצא במוחנו, כפי שנהוג להאמין כיום, אלא משפיע על מוחנו מבחוץ. “אנחנו צריכים לראות את התודעה כמשהו רחב הרבה יותר מאשר תפקודים הבאים לידי ביטוי רק בתאי המוח”, הוא אומר.

מקור התודעה

לאורך שנים ארוכות פרופ’ מייר חקר והתמחה בתחום הפרמקולוגיה, שם פיתח נשאי תרופות חדשניים. הוא הוביל מעבדה של 45 חוקרים והספיק לפרסם כמעט 600 מאמרים. מאז שפרש לגמלאות, ב-2007, ובעיקר בשנים האחרונות הוא מקדיש את זמנו לתחום מחקר חדש שריתק אותו – חקר התודעה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!