מדוע אריסטוקרטיה נחוצה לחברה שלנו

“כל חברה צריכה מספר מודלים המגיעים מהעבר”, אומר ההיסטוריון הצרפתי והמומחה לאריסטוקרטיה אריק מונסיון ריגו. “המשפחות האלה שרדו במשך מאות שנים בגלל שהן כנראה מחזיקות בסוד חיי הנצח”

הכימאי והאציל אנטואן לורן דה לבוזיה ואישתו, ז’אק לואי דוד, 1788, צרפת | תמונה: Public Domain

בילדותי נסעתי לשהות עם משפחתי בעמק הלואר שבצרפת. אזור פסטורלי המאוכלס בטירות ובהיסטוריה עתיקה. בקיץ הטירות פתוחות למבקרים ומתקיימים בהן פסטיבלים הקשורים בהיסטוריה של המקום. מאות אנשים מתחפשים לאיכרים, לאבירים, למלכים, לנסיכות, לאריסטוקרטים, לדוכסים ולרוזנים. ברקע מתנגנת מוסיקה מהתקופה, ונערכים משחקים מסורתיים: קרבות אבירים, רכיבה על סוסים ואפילו, שלא נדע, היאבקויות בבוץ ותחרויות כלבים.

מי שמארח את האירועים האלה הם פעמים רבות אדוני המקום – אריסטוקרטים בני שושלות ארוכות בצרפת שירשו את הטירות ממשפחתם. אלו אנשים המופיעים תמיד בלבוש מדוגם ויפה, עם חיוך רחב על פניהם, מאושרים לראות שהטירה מהווה תפאורה לשימור העבר.

משחק שח מט במעמד האצולה. ארתורו ריצ’י’, מאה 19

אולם מחוץ לאזורים הכפריים המצב שונה והאריסטוקרטיה מוזכרת לרוב בהקשרים שליליים. בישראל ובמרבית מדינות העולם היא מקור ללעג ולבוז. מילה המסמלת אדם החושב את עצמו או אחד שמנצל אחרים. “הם היו עצלנים שהרוויחו על גבם של אחרים”, היא דעה ששומעים הרבה או “הם חשבו שהעובדה שירשו משהו מקנה להם את הזכות לקבל את המשרות החשובות בחברה”.

צאצאי האריסטוקרטים שעדיין שומרים על תוארם ונאחזים במורשת שלהם נתקלים בבוז מסוג אחר שלפיו, הם מיושנים מדי בערכיהם ובדעותיהם, אפילו אולי חשוכים, וקשורים יותר לעבר מאשר לעתיד.

“כל זה נכון. האצולה מקושרת לרעיון של פריבילגיות, ומתבססת על הרעיון של ירושה”, אומר לי ההיסטוריון הצרפתי אריק מונסיון ריגו, שכתב 15 ספרים על האצולה בצרפת ונחשב למומחה עולמי בנושא. “אבל אנשים שוכחים שהיה לה גם תפקיד חשוב ביותר בחברה – האצולה שימשה כמודל ערכי ותרבותי לאנשים”. מונסיון ריגו טוען שהסיבה שהמשפחות שרדו במשך מאות שנים בהיסטוריה קשורה בשליטתן בעמוד השדרה הערכי הזה: “הם כנראה החזיקו בסוד חיי הנצח”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!