“הילדים שלנו לא צריכים להיות מאושרים”

הפילוסוף ד”ר שמעון אזולאי יוצא למלחמה והוא מזמין את כולם לקחת בה חלק. “מה שיקבע את עתיד ילדינו זאת היכולת שלהם להיות שחקני משמעות במשחק הרעיונות הגדול”, הוא אומר בריאיון

צילום: ודים ברסטצקי

הפילוסוף ד”ר שמעון אזולאי, מרצה מבוקש המופיע בתוכניות רדיו וטלוויזיה, לא דומה לאף דוקטור לפילוסופיה שרגילים לפגוש בשורות האקדמיה. הוא מדבר בלהט ובגובה העיניים ומחבר בין פילוסופיה לדברים שבשגרה. כשאני פותחת את השיחה ומבקשת שיספר לי מה הוא עושה כרגע בחייו המקצועיים הוא עוצר אותי ואומר: “רגע. קודם אני רוצה להגיד שאני הבן של מרים אזולאי ז”ל משיכון פאר בחדרה. עכשיו את יכולה להמשיך”.

כך אתה גם פותח את הספר שלך “קץ האושר”. 

“נכון. כי זה הדבר הראשון והכי חשוב. חוץ מזה, אני מרצה בכיר בקריה האקדמית אונו על יהדות וחינוך, ומלמד באוניברסיטה העברית בחוג לפילוסופיה, ובמכון מנדל. אני עוסק בשאלות החיים הגדולות ובמושג של משמעות. אני מפתח תוכניות חינוך במכון ברנקו וייס. לעתים קרובות אני אומר על עצמי שבשבילי פילוסופיה זה לתקן רעיונות חולים”.

תמונה: Shutterstock.com

למה אתה מתכוון ברעיונות חולים?

“אני מתכוון לרעיונות מקולקלים או בעייתיים. הפילוסופיה אמרה מראשיתה שמה שבונה את חייו של האדם ומה שמניע אותו, אלו רעיונות. אנחנו יצור תרבותי – עזבנו מזמן את הטבע ואנחנו לא יצורים ביולוגיים כמעט בשום צורה. לכן כל התפיסה המתייחסת לאדם כיצור ביולוגי שמונע על ידי דחפים, כמו שאמר פרויד, זו תפיסה פשוט לא נכונה.

“כל התפיסות האבולוציוניות, הרדוקציוניות המתארות את האהבה ואת הקשרים ההדדיים במונחים של הישרדות וגנטיקה – זה הכול שטויות לדעתי. האדם הוא יצור תרבותי במובן הרחב של המילה. מה שבונה את חייו זאת מערכת ערכים, רעיונות ותפיסות העוטפות אותו ואת הקהילה שלו. יש לו רעיונות על הכול: חינוך, צדק, משמעות, קפה, בית קפה, כסף, מיניות, חברה. וזה מה שמעצב את ההתנהגות. אם את כועסת על בעלך, את כועסת כי יש לך רעיון מהי זוגיות ומה זאת אבהות. אם נשנה לך את הרעיון – תכעסי פחות. זה ברמה הכי בסיסית”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!