אסטרטגיית גרגיר הקפה: איך לשנות את הסביבה במקום שהסביבה תשנה אתכם

פושע צעיר שנידון ל-65 שנים בכלא חשב שחייו נגמרו. ואז שמע על אסטרטגיית “גרגיר הקפה” ששינתה אותו, את חייו ואת כל הסביבה שלו

תמונה: Shutterstock

השופט היכה שלוש פעמים בפטיש על שולחנו ופנה אל ראש חבר המושבעים: “אני מבין שהגעתם להסכמה פה אחד?” הנאשם, דאמון ווסט (West), בן 33, התפלא שלקח לחבר המושבעים עשר דקות שלמות להגיע להסכמה. העובדות והעדויות הרי נפרשו באופן מלא ולא היה שום ספק באשמתו: סחר בסמים קשים ושורה ארוכה של פריצות וגניבת רכוש בשכונות היוקרתיות ביותר של דאלאס שבטקסס.

“בהסכמה של פה אחד מצאנו את הנאשם אשם”, ענה ראש חבר המושבעים.

ווסט התפתל בעצבנות בכיסאו. לנגד עיניו רצו כמו בסרט התמונות של החלומות שהיו לו לגבי חייו: שחקן פוטבול, מאמן ספורט, נציג בבית הנבחרים של מדינת טקסס ואב למשפחה. אבל ברגע זה הוא התכונן לגרוע ביותר, כי עורכת דינו לחשה באזנו שחבר המושבעים שלח שאלה לשופט: האם הם יכולים להחליט על מאסר עולם ללא אפשרות של שחרור על תנאי. “הם מטורפים”, חשב ווסט. “מדובר בעבירות רכוש לא ברצח מדרגה ראשונה”, כפי שהוא כותב בספרו (The Change Agent 2019).

ווסט השאיר בליבו מקום לתקווה, אבל במוחו הוא כבר הריץ שורה של מספרים אפשריים של השנים בכלא. “הנאשם מתבקש לקום לשמיעת גזר הדין”, הוא שמע את קולו של השופט ונעמד כשרגליו רועדות וליבו הולם בחוזקה. “לאחר שמצאנו את הנאשם אשם בפשע מאורגן של גניבת רכוש, החלטנו על עונש של 65 שנה מאסר בבית הסוהר של מדינת טקסס”.

ווסט בעת המעצר (משמאל), בהשוואה לזמן השחרור

בשביל ווסט הזמן עמד מלכת. “מה הוא אמר? 65 שנה? בגילי, זה מאסר עולם”. והשופט הוסיף: “יש לך אפשרות לשחרור על תנאי אחרי 15 שנה”. כעת הכול התנהל כמו בהילוך איטי. שני שוטרים הובילו אותו אזוק לחדרון צדדי ובו חלון זכוכית שבתוכו נקב קטן – שדרכו הוא יוכל לומר שלום אחרון לבני משפחתו. אימו, אביו ואחיו הצעיר עמדו מול החלון בפנים חיוורות ומפוחדות מבלי יכולת להוציא מילה. “תגידו משהו”, התפלל ווסט בליבו. “אימי הייתה היחידה שמצאה כוח לדבר”, הוא מספר לי בריאיון, ומילותיה נחרטו עמוק בליבו.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!