חלומות בהקיץ

התופעה של חלימה הקיץ בכלל לא חדשה אבל מחקרים שפורסמו לאחרונה שופכים אור על היתרונות והחסרונות שלה. אז כיצד נשארים מרוכזים בלי לוותר על היצירתיות? הנה כמה הצעות

pixabay

פסיכולוגים מגדירים “חלומות בהקיץ” בצורה שונה ומסכימים רק על זה שהתופעה כוללת ניתוק קל מהמציאות. בזמן חלימה בהקיץ, האירועים שנתפסים בדרך כלל על ידי החושים שלנו מפסיקים להיות רלוונטיים לחוט המחשבה ואנחנו לא מוטרדים בגללם.

במילים אחרות, חלומות בהקיץ גורמים למודעות שלנו לצאת להפסקה ומנתקת אותנו לזמן קצר מהסביבה המיידית. ההשפעה לטווח הקצר היא בדרך כלל חיובית, בעוד בחיים השוטפים זה עשוי להיות מלווה בדאגות מסוימות – כמו למשל אלו שמתעוררות אצל הורים לילדים.

למה לחלום בהקיץ ומה יוצא לנו מזה?

ילדים, גברים ונשים בכל הגילאים יכולים להיתקל בתופעה של חלומות בהקיץ ולהרגיש לדקות ספורות שהקשר שלהם עם המציאות מיטשטש ומוחלף על ידי פנטזיה או דמיון. למרות שבעבר נטו פסיכולוגים חינוכיים להזהיר מפני חלימה בהקיץ מחשש שהילדים יישאבו לנוירוזות ופסיכוזות, כיום ברור שזו אינה תופעה שלילית ושברוב המקרים חלימה בהקיץ כוללת תחושות אושר, תקוות או שאיפות.

גם הנתונים מהספרות המחקרית מאששים את המסקנה שלפיה חלומות בהקיץ היא ממש לא תופעה שלילית. כך למשל מחקר משנות ה-80 הראה שמעל 75% מהמועסקים בעבודה מונוטונית ושגרתית משתמשים בחלומות בהקיץ כדי להקל על השעמום, בעוד רק פחות מ-5% מהחלומות כללו מחשבות אלימות או אובדניות.

בנוסף, מחקר אחר שנערך בישראל מצא שתלמידים עם נטייה לחלומות בהקיץ מגלים יותר אמפתיה מאשר תלמידים אחרים ומחקר מ-2009 גילה שחלומות בהקיץ משמשים את המוח ללמידה. מעבר לכך, מחקר אחר שבוצע ב-2009 בשיטת fMRI חשף שאזורים במוח שקשורים לפתרון בעיות מורכבות מופעלים בבירור גם במהלך חלימה בהקיץ. לפי המחקרים הללו, חלימה בהקיץ מעודדת יצירתיות כי היא מאפשרת למוח להתרענן, להפסיק להתאמץ ולמצוא פרספקטיבה חדשה להתבוננות במצב הקיים.

עם זאת, יש ככל הנראה קשר בין עלייה בגיל או בעיות בחיים האישיים לבין התופעות השליליות של חלימה בהקיץ: מטבע הדברים, ככל שהעיסוק היום יומי שלנו מתמקד יותר בקשיים וקונפליקטים, כך סביר להניח שגם האופי של הדימויים בחלימה בהקיץ ישתנה לרעה. במקרים כאלה, חלימה בהקיץ הופכת מהנאה לסבל מיותר. מצד שני, יש מה לעשות כדי למנוע את זה.

pixabay

כך שומרים על ריכוז מלא

מחקר שפורסם ב-2010 מצא שמחשבתם של מבוגרים בגילאים 18-88 נודדת קרוב ל-50% מהזמן ולרוב בגלל דברים חיוביים. הבעיה היא שלעיתים חלימה בהקיץ באה על חשבון ריכוז, ביצועים בעבודה או תפוקה בלימודים, לכן צריך להישאר עם אצבע על הדופק ולהיות ערניים לחריגה מגבולות הסביר.

הדרך לשמור על ריכוז מלא ולהימנע מנדידת-יתר של מחשבות היא לישון טוב יותר בלילה. אם תיכנסו למיטה רק כשאתם מרגישים עייפים, תוותרו על שנת צהריים ותפחיתו צריכת קפאין ושוקולד, תוכלו להירדם במהירות ולהיות רעננים בבוקר. אחרי תקופה מסוימת של אימוץ היגיינת שינה, תראו איך גם המחשבות מפסיקות לנדוד וכיצד הפרודוקטיביות שלכם עולה.

לסיכום, ילדים שחולמים בהקיץ נוטים להיות אינטליגנטים, אמפתיים וקשובים יותר וגם אצל מבוגרים מזוהה התופעה הזו עם תכונות חיוביות. כמובן שיש סיכון מסוים שבו קשיים בחיים האישיים יזלגו לתוך החלימה בהקיץ, אך עם זה אפשר להתמודד באמצעות שנת לילה טוב יותר ובמידת הצורך גם טיפול פסיכולוגי. כל עוד מתייחסים לכל דבר בפרופורציות הנכונות, חלומות בהקיץ בהחלט לא אמורים להטריד אותנו ואין ספק שטמונה בהם הנאה מסוימת.

לחצו כאן לקבלת מידע נוסף על חלומות בהקיץ

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!