איך עובדים הקולות הפנימיים שכולנו שומעים

עוד ועוד חוקרים, מטפלים ומדריכים חושבים שפיתוח המודעות לדיבור הפנימי שלנו היא כלי עוצמתי לשיפור התקשורת הבין-אישית, בעבודה או בבית

תמונה: Shutterstock

לפני 600 שנה, אישה בשם מרג’ורי קאמפ עזבה את ביתה בקינגס לין שבאנגליה ונסעה לפגוש את הנזיר הקדוש ג’וליאן. רבים באו לג’וליאן כדי לקבל ייעוץ רוחני, ומרג’ורי הגיעה אליו כי כבר זמן מה היא שמעה קולות בראשה. לפעמים הקולות היו ברורים וחזקים – כאילו עוד אדם עומד לצידה, ולעתים הם היו מופשטים ולא מזוהים.

הנזיר ג’וליאן חי בחדר קטן שהיו בו שני חלונות. מחלון אחד הוא דיבר עם אנשים שבאו להתייעץ איתו, וחלון שני השקיף אל הכנסייה. גם לג’וליאן עצמו היו בעבר התנסויות של שמיעת קולות. הם היו כה חזקים, שאת רוב ימיו מאז הוא העביר במדיטציה עליהם. מרג’ורי וג’וליאן בילו מספר ימים בשיחה על הקולות ששמעו בראשם, והשיחה הזאת שינתה את חייה של מרג’ורי. לבסוף, היא העלתה את סיפורה על הכתב.

600 שנה מאוחר יותר קרא הפסיכולוג והסופר צ’רלס פרניאו (Fernyhough) את הגרסה המודרנית של ספרה בפליאה ובהפתעה: “גם אני שומע קולות״, הוא חשב לעצמו. ״אני שומע את מרג’ורי וג’וליאן מדברים בעודי קורא עליהם״. הוא גם שמע קולות כשקרא רומנים או כשכתב על דמויות בדויות שהמציא. ככל שחשב על כך, הוא הבחין שהוא מקדיש זמן ניכר מחיי העֵרות שלו כדי לייצר ולנהל דיאלוגים עם עצמו שרק הוא שומע. ״אני חושב במילים, ולפעמים כשאני מנסה למצוא פתרון לבעיה אני אפילו מדבר לעצמי בקול רם״.

הדיבור או הקולות שהתרוצצו בראשו של פרניאו מוכרים לרבים מאיתנו: אנו שומעים אותם בעת שאנו חושבים על סדר יומנו, מנהלים בראשנו שיחות עידוד או ביקורת עצמית, מתכוננים לריאיון, משחזרים שיחה עם חבר או שיר שקיבל חיים משל עצמו וחוזר ומתנגן בראשנו. יש גם אלו שממש שומעים פיזית את הקולות.

על אף שהחוויה נפוצה כל כך, פרינאו טוען שאף אחד לא חקר אותה בכלים מדעיים. כשראיינתי אותו בשנת 2016, הוא סיים לכתוב את ספרו The Voices Within שבו ניסה לחקור את שורשי הדיבור הפנימי ולהבין אותו. לדעתו, ניתוח הדיבור הפנימי יכול לסייע לנו בהתמודדות עם מצוקות היום-יום ובפתרון בעיות. ופרניאו אינו היחיד שחושב כך. היום כבר מקובל, אצל מטפלים ומדריכים, להתייחס לדיבור הפנימי בתור אלמנט מרכזי בשיפור התקשורת הבין-אישית, בעבודה או בבית.

כשהביפ מצפצף

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!