מהי באמת אהבה?

רבים אומרים היום שאהבה אינה ניתנת להגדרה, אך השאלה מהי אהבה העסיקה פילוסופים משחר ההיסטוריה. איך השתנה מושג האהבה לאורך המאות ואיך השינויים קשורים למי שאנחנו כבני אדם היום

תמונה: Shutterstock

״כמעט 2,000 שנים חלפו – ולא הופיע אף לא אל חדש אחד!” כתב הפילוסוף פרידריך ניטשה בספרו המהפכני “אנטיכריסט” (1888). ניטשה צדק – מאז הופעתו של ישוע לא הופיע על פני האדמה אל חדש נוסף בדמות אדם שסחף אחריו מיליוני מאמינים וייסד דת. אבל ניטשה גם טעה – ובגדול – באלפיים השנים שחלפו דווקא כן הופיע אל חדש. הוא אמנם לא לבש צורה אנושית, אבל בהחלט ייסד דת והפך לאלמנט מרכזי בליבם של אנשים.

עד היום רובנו סוגדים לו במודע או שלא במודע, אם אנו אנשים מאמינים או שאנו אתיאיסטים. לאל הזה קוראים “אהבה”. ובדת הסוגדת לו אין צורך לקרוא כתבים או לשמור על מצוות וגם לא לעבור תהליך ארוך של סבל כדי להגיע לנירוונה. בדת שלו קיים כוח בסיסי הנטוע בכולנו מיום לידתנו שביכולתו לקבוע אם נהיה מאושרים או מאוכזבים, שמחים או סובלים, וזאת בתנאי אחד – שנאמין באהבה, כמו בכל דת אחרת.

פרופ’ סיימון מיי

“אהבה הפכה לדת הלא מוצהרת של המערב – ואולי לדת המקובלת היחידה על כולם במערב”, טוען החוקר סיימון מיי, פרופ’ לפילוסופיה בקינגס קולג’ שבלונדון בספרוLove: a History (2013) המתחקה אחר ההיסטוריה של רעיון האהבה. בספרו הוא מסביר שעד סוף המאה ה-18 לאהבה היה תפקיד ומשמעות שונים לגמרי מאלו שיש לה היום וכי השינויים שהתחוללו השפיעו עלינו באופן ניכר. “החל מסוף המאה ה-18 החלה ה’אהבה’ למלא את הוואקום שנותר מנסיגת הנצרות. והנוסחה ‘אלוהים הוא אהבה’ התהפכה ל’אהבה היא אלוהים'”, הוא כותב בספרו.

הסגידה ל”אל” הזה הובילה אותנו להשתחרר ממוסד הנישואים שליווה אותנו משחר הציוויליזציה ולאמץ במקומו את מוסד “האהבה החופשית”. גברים ונשים אינם מחויבים עוד זה לזו מול האל (היהודי או הנוצרי), אלא מול “אל” האהבה. אם בעבר מטרת האדם הייתה להתחתן כדי להקים תא משפחתי יציב ולקבל את הסכמת השמים לכך, במהלך המאה ה-20 המטרה שעמדה בפניו הייתה למצוא את “החצי השני שלו” ואת “אהבת חייו”. ואם לא חש יותר אהבה כלפי בן או בת זוגו, הוא עזב וחיפש בן זוג אחר. “כל מה שצריך זאת אהבה”, הוא המוטו כיום. אנחנו בוחרים להביא לעולם ילדים בשם האהבה, ולאורה נמדדים היום רבים ממעשינו ומערכינו.

אבל האם עצרנו לתהות מי הוא ה”אל” הזה שאנו סוגדים לו – האם הוא אל אמיתי או דמוי אל? וכיצד הבינו את נושא האהבה בעולם הישן? האם ניתן להגדיר אותה ואיך היא קשורה לזהות ולרוחניות שלנו?

כרונולוגיה של רעיון האהבה

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!