מי באמת אמרה “אם אין לחם תאכלו עוגות”?

מארי אנטואנט בפרוטרט שציירה אליזבט ויגה לברון ב-1783 | תמונה:Public Domain

מי המלכה שאמרה “אם אין לחם תאכלו עוגות”? אם עולה ברוחכם דמותה של מארי אנטואנט (1793-1755), מלכת צרפת בימים שקדמו למהפכה, אתם ככל הנראה טועים. הציטוט, בוודאי כפי שהוא מוכר בעברית, אינו מדויק. הראשון שהעלה אותו על הכתב היה הפילוסוף הצרפתי בן המאה ה-18, ז’אן ז’אק רוסו בספרו האוטוביוגרפי “וידויים”. שם הוא מספר על נסיכה אדירה, מבלי לציין את שמה, שכששמעה שלאיכרים אין לחם אמרה: “אז שיאכלו בריוש” (Brioche) – שהוא סוג של לחם, עשיר במיוחד בביצים ובחמאה.

כאן עולה הבעייתיות הראשונה של ייחוסה המקובל של האִמרה למארי אנטואנט: רוסו כתב את “וידויים” בשנים 1769-1765. באותם ימים מארי אנטואנט, שנקראה עדיין מריה אנטוניה, הייתה נסיכה אוסטרית שלא היה לה שום קשר לצרפת. רק ב-1770, בהיותה בת קצת יותר מ-14, הוסכם בהליך דיפלומטי בין אימה הקיסרית האוסטרית מריה תרזה, לבין מלך צרפת באותם ימים, לואי ה-15, על נישואיה העתידיים עם מי שלימים הפך ללואי ה-16. למעשה, כלל לא ברור לאיזו נסיכה התכוון רוסו בדבריו. יש הטוענים שבדומה לפרטים אחרים בספרו האוטוביוגרפי, גם את הציטוט הזה הוא בדה בדמיונו.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!