מהארכיון: האם המחשבות שלנו משפיעות על הקצב שבו אנחנו מזדקנים?

עם כל פיצול של תא, הטלומר שבקצה הכרומוזום מתקצר | תמונה: Shutterstock

עוד ועוד חוקרים מגלים בשנים האחרונות שלמחשבות שלנו יש השפעה מכריעה על קצב ההזדקנות של תאי הגוף – תאי מערכת החיסון ותאי המוח. אפילו תאי העורקים “מקשיבים” למחשבות שלנו ומגיבים להן.

הביולוגית פרופ’ אליזבט בלקבורן, כלת פרס נובל “לפיזיולוגיה או רפואה” (2009) ושותפתה הפסיכולוגית פרופ’ אליסה אפל, בדקו כיצד לחץ כרוני משפיע על הזדקנות תאים אצל אימהות לילדים פגועים, אוטיסטים או משותקים וכו’. מתברר שבהשוואה לנשים אחרות בנות גילן, כאלו המגדלות ילדים בריאים, התאים בגופן של אלו הסובלות מלחץ כרוני מזדקנים מהר יותר (Epel, Blackburn, Lin, +4, 2004).

זה לא אומר שלחץ בהכרח מזיק לתאים שלנו. “ללחצים קצרי מועד דווקא יש יכולת לעזור לנו, כי הם בונים את מנגנוני ההתמודדות שלנו ועוזרים לנו לפתח גם מיומנויות העוזרות להתמודד עם הלחצים האלו, וגם את הביטחון שאנחנו יכולים להתמודד איתם”, הן כותבות בספרן “אפקט הטלומרים” (2017). הבעיה היא בעיקר עם לחצים כרוניים, כאלו שחווים סביב השעון.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!