מהארכיון: מה הקשר בין אייזיק ניוטון, תיבת נוח, ואלוהים

ניוטון מגלה את שבירת האור כשהוא צופה בילד המשחק בבועות סבון (ציור של פלגיו פאלאגי מ-1827) | תמונה: Public Domain

אם חשבתם שאייזיק ניוטון היה רק ממציא מדע המכניקה, כדאי שתחשבו שוב. בפברואר 2003 יצא היומון הבריטי ה”טלגרף” בכותרת ראשית: “סר אייזק ניוטון, המדען הגדול ביותר של בריטניה בכל הזמנים, חזה את תאריך סוף העולם – וזה במרחק 57 שנים בלבד”.

הידיעה הזו לא הפתיעה את החוקרת ד”ר עיבל לשם רמתי מהאוניברסיטה העברית, שחקרה החל משנות ה-90 במשך שבע שנים חלק מ-327 כתבי יד מסתוריים ולא מוכרים של המדען. היא ידעה, כמו חוקרים אחרים שצללו למים העמוקים לתוך עולמו האינטלקטואלי והרוחני העשיר של ניוטון, שידיעה מסוג זה היא רק קצה הקרחון.

ניוטון, ממציא מדע המכניקה – שלושת חוקי התנועה המפורסמים – וכוח המשיכה האוניברסלי (הגרוויטציה) ושנקבר לצד מלכי אנגליה במנזר וסטמינסטר, עסק מתברר גם בדברים אחרים מאלו שלקהילה המדעית קל לחשוב ולקבל. ניוטון הקדיש את מרבית זמנו לגילוי “החוקים האלוהיים” השולטים בחומר וברוח. הוא חקר את הקשרים שבין מתמטיקה למוסר ולנבואה; בין סודות האלכימיה לבריאת העולם; בין בית המקדש לסידור הכוכבים במערכת השמש. הוא חיפש את תיבת נוח; ניסה לגלות את מיקומה של העיר האבודה אטלנטיס; ולהוכיח הקבלה בין חוקי הטבע לחוקיות התפתחות ההיסטוריה האנושית; הוא התעמק בקבלה, בתורה ובברית החדשה.

בניגוד לקביעה מהמאה ה-18 של הפילוסוף הצרפתי וולטר, כי ניוטון עבד על כתביו “האחרים” “כדי להקל על העייפות ממחקרים קשים יותר”, כאילו היה זה עיסוק סתמי, התברר שניוטון לא רק שהשקיע בהם את מירב זמנו, אלא גם הגיע בהם לפריצות דרך ולתגליות חדשות. הוא האמין שהייתה קיימת חוכמה קדומה שנשכחה במהלך הדורות, והקדיש את חייו כדי לגלות אותה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!