התחום האפור של ההתחממות הגלובלית

מה עומד מאחורי סיפור ההתחממות שמעצב את העולם?

תמונה: Shutterstock

ב -7 באוקטובר 1912 נודע לעולם שעליו להתכונן לקטסטרופה. עיתון הלוס אנג’לס טיימס הזהיר את קוראיו כי כדור הארץ נכנס לתקופה של התקררות גלובלית: “עידן קרח חמישי מגיע: המין האנושי יצטרך להילחם על הישרדותו בקור”. כ-11 שנים חלפו וב-9 באוגוסט 1923 הוסיף עיתון השיקגו טריבון בכתבת שער: “מדענים אומרים כי קרח ארקטי ימחה את קנדה”.

אבל הקטסטרופה מיאנה להגיע. עברו עשורים והקרח לא היכה באמריקה, גם לא באסיה או באירופה. אולם התחזית נותרה כשהייתה. ביולי 1971 פרסם מגזין Science המוערך מאמר שהזהיר מפני עידן קרח מתקרב: “אם זה יימשך לאורך מספר שנים, ירידה כזו בטמפרטורות בכל כדור הארץ עשויה להיות מספיקה כדי לעורר עידן קרח”[1]. ביוני 1974 הצטרף אליו מגזין “טיים”: “כשמטאורולוגים מודדים את הטמפרטורות הממוצעות מסביב לעולם, הם מוצאים שהאטמוספירה התקררה בהדרגתיות בשלושת העשורים האחרונים […] הסטיות שהם חוקרים במזג האוויר עשויות להיות הכרוז לעידן קרח נוסף”[2]. באפריל 1975 יצא העיתון המכובד Newsweek עם הכותרת “העולם המתקרר” (The Cooling World)[3].

אבל שוב, העולם לא התקרר. להיפך. בשנות ה-80, בעקבות פיתוחם של מודלים ממוחשבים, החלה להשתנות תמונת המצב. ב-1988 פרופ’ ג’יימס האנסן, מדען בנאס”א, העיד בקונגרס האמריקני בפני ועדה בניהולו של הסנאטור אל גור, כי הוא בטוח ב-99 אחוז שהטמפרטורות בעצם עלו. הוועדה של אל גור ועדותו של האנסן סימנו את תחילתו של מפנה עולמי בתפיסה.

אל גור, לאחר שזכה בפרס נובל לשלום, נואם בצידי עצרת האו”ם בנושא אקלים, דצמבר 2007 | תמונה: Jewel Samad/AFP via Getty Images

באותה שנה גם הוקם גוף בין-לאומי שמשימתו הייתה לכמת את שינויי האקלים שהתרחשו בעולם מתחילת המאה ה-20, להציג את הסיכונים הנובעים מהם, ולספק לקובעי מדיניות (פוליטיקאים) מידע רלוונטי כדי שיוכלו לקבל החלטה כיצד לפעול בעניין. הגוף הפך במהרה לארגון המשפיע בעולם בנושא שינויי אקלים. הוא הורכב ממדענים ממדינות שונות וזכה לשם “הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי האקלים” (ובקיצור – IPCC או “הפאנל”)[4].

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!