הסיבה המוזרה שבגללה נשים החלו ללדת בשכיבה על גבן

היום כבר ברור ששכיבה על הגב אינה התנוחה הטבעית והטובה בשביל רוב היולדות. אז מדוע רובן עדיין ממשיכות ללדת כך?

תמונה: Shutterstock

ג’ורג’ אנגלמן, פרופ’ למיילדות בארה”ב, אסף תיעודים היסטוריים של מנהגי לידה שהיו לנשים שחיו בשבטים פרימיטיביים ובקרב עמים פראיים וקיבץ אותם בספר[1] יוצא דופן שהתפרסם ב-1883. אנגלמן הגיע עד ציורים ותבליטים מימי מצרים העתיקה, בהם תיעוד של המלכה קליאופטרה יולדת, וגילה כי מתוך שלל תנוחות הלידה שהיו מקובלות – כמעט אף פעם לא נעשתה לידה בשכיבה על הגב.

אנגלמן מציין את רופא הנשים והאנתרופולוג הגרמני ד”ר הרמן היינריך פלוס [2](1885-1819 ,H.H.Ploss) שחקר את תנוחות הלידה בקרב עמים שחיו לפי מסורות מהעבר, פעלו לפי האינסטינקטים ולא הושפעו מאנשי רפואה. פלוס מצא כי הנשים הסלאביות ילדו בעמידה זקופה, בישיבה זקופה ובכריעה. ההודיות ילדו בעמידה על שש (על הברכיים וכפות הידיים) והערביות והטטריות נשענו על המרפקים והברכיים (עמידה על שמונה) או ילדו בישיבה רכונות קדימה כשהן נשענות על שולחן או על אישה אחרת.

תנוחת לידה נוספת, מתוך ספרו של אנגלמן | תמונה: Century Illustrated Magazine, 1926

בקפריסין ילדו נשים בישיבה על כיסא נדנדה. אצל המונגולים היולדת ילדה בתנוחת כריעה, כשהעכוז מונח על העקבים (ישיבה שפופה), בעת שהיא מושכת בחבל או במוט הקשור לתקרה שהיה ארוך מספיק ודינאמי כדי לאפשר לה להישען עליו ולנוע. היא הייתה מוקפת נשים מהמשפחה, שכנות או חברות, מאחוריה ישבה אישה שלחצה על הבטן שלה בשתי ידיים. לפעמים ישבה היולדת על ברכי בעלה והוא חיבק אותה מאחור, לחץ על הבטן שלה בשתי ידיו ועיסה אותה במעגלים. התינוק החליק החוצה אל ידיהן של נשים אחרות, אל מזרון או אל בד שנפרש למרגלות האישה.

גם האינדיאניות לא ילדו בשכיבה על הגב. מייג’ור פורווד (Maj. W. H. Forwood)[3], תת אלוף בצבא ארה”ב ומנתח מוסמך, חי בקרב שבטים אינדיאנים בחוף המערבי של ארה”ב במשך חמש שנים, שם תיעד את הלידות שראה. לדבריו, הנשים ילדו במצב זקוף או בכריעת ברך, כאשר כוח הכובד פעל לטובת התינוק שיצא לאוויר העולם. נשים אינדיאניות עזרו זו לזו בלידה, קיבלו את התינוק לידיהן ועודדו את היולדת בשקט, בצחוק, בשירה ובדיבורים. בשום מצב נשים לא שכבו על הגב.

אז מדוע אחרי מאות שנים בהן נשים ילדו בתנוחות שונות, הן לפתע החלו ללדת בשכיבה על הגב, בהנחיית הרופאים או המיילדות?

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!