האיש שפיתח חיסון נגד שריפות

האם הומצא החומר שיכול להגן על השדות ועל היערות שלנו מפני שריפות? והאם הוא יוכל למנוע את גל השריפות הבא בישראל, בקליפורניה ובאמזונס?

תמונה: Shutterstock

זאת הייתה שעת לילה. מצדו השני של הקו היה פרופ’ אריק אפל (Eric Appel), מהנדס חומרים מאוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה. התקשרתי אליו כדי לברר על החומר המהפכני החדש שהמציא. ניגשתי ישר לעניין.

האם זה נכון שהצלחתם לפתח חיסון נגד שריפות?

“אני חושב שכן, זאת דרך לתאר את מה שאנחנו עושים. זה תיאור שימושי כי להרבה אנשים יש אי הבנה בסיסית לגבי מה שאנחנו מנסים לעשות”.

מה אתם מנסים לעשות? 

“רוב האנשים חושבים ששריפות מתחילות ביער באופן אקראי, אבל מתברר שזה לא בדיוק כך. למעשה, ראינו ששריפות מתחילות בצורה החוזרת על עצמה. לכן המחקר שלנו התחיל בזיהוי טבע הבעיה. היכן מתחילות השריפות ומהן המגבלות של הטכנולוגיה הקיימת. חשבנו שאם נוכל לזהות את האזורים הזקוקים להגנה, ונוכל להגן עליהם נוכל למנוע את השריפה כבר בתחילתה”.

פרופ’ אריק אפל | תמונה: באדיבות פרופ’ אריק אפל

ביום רביעי, ה-23 באוקטובר, קצת לפני השעה 21:30, התחילה להתפתח אש באזור העיירה גייזרוויל שבנפת סונומה שבקליפורניה (מצפון לסן פרנסיסקו). במהרה יצאו העניינים משליטה. עד לשבת, שלושה ימים מאוחר יותר, כבר נשרף שטח של יותר מ-100,000 דונם ולוחמי האש עדיין לא השתלטו על השריפה.

העניינים הסתבכו עוד יותר כשהרוחות באזור הלכו והתעצמו. בשבת בערב, כשהחזאים צפו רוחות בעוצמה של כמעט 130 קמ”ש בהמשך הלילה, הוחלט לפנות מבתיהם כ-90,000 מתושבי האזור, ולנתק את החשמל מכמעט שני מיליון תושבים נוספים.

בשני בבוקר כבר התברר שהאש כילתה שטח של יותר מ-250,000 דונם והרסה כליל 96 מבנים. באותו זמן, עקב הרוחות העזות, התפשטו באזורים אחרים בקליפורניה כעשר שריפות נוספות.

“מרגע שהאש כבר גדולה וקטסטרופלית, אין שום דבר שאנחנו יכולים לעשות כדי לעצור אותה. מנסים רק לרסן אותה עד שתנאי מזג האוויר ישתנו לטובתנו”, אומר לי פרופ’ אפל. במילים אחרות, הדרך הטובה ביותר לעצור את השריפה היא לנסות למנוע ממנה לפרוץ מלכתחילה.

פרופ’ אפל וגיסו, פרופ’ ג’ס אקוסטה מהאוניברסיטה הפוליטכנית שבקליפורניה, נכנסו למעבדה והחלו לתכנן “חיסון” שימנע מהשריפות להתפתח מלכתחילה. התוצאה הייתה חומר חדש, טבעי, שאינו פוגע בצמחייה, שבאמצעות ריסוסו על עשבים יבשים בצידי הדרך ניתן למנוע, לטענתם, את השריפה הבאה. איך הוא פועל והאם נוכל להשתמש בו גם בישראל?

ניצוצות של הבנה

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!