פשיזם: הסיפור האמיתי

מה מקורותיו האמיתיים של הפשיזם, והאם מוסוליני היה איש שמאל או ימין?

מוסוליני מוביל קבוצה של פשיסטים במהלך מצעד צבאי ברומא | תמונה: Keystone/Getty Images

נדמה לאחרונה שכולם פשיסטים. דונלד טראמפ ללא ספק פשיסט – התקשורת אומרת זאת ומאשימה אותו אף בניהול מחנות ריכוז על גבול מקסיקו[2,1]. המפלגה הרפובליקנית גם היא, ברובה, פשיסטית[3]. ואם להאמין לעיתון “הארץ”, פשיזם השתלט גם על ממשלת ישראל של נתניהו[4], על שרת המשפטים לשעבר איילת שקד[5] ועל ממשלת ברזיל של ז’איר בולסונארו[6]. אפילו בממשלת קנדה הליברלית של ג’סטין טרודו מתגלים סימפטומים של פשיזם[7], על אף שבדרך כלל התווית מוצמדת לאנשי ימין.

אבל מהו בכלל פשיזם? והאם הוא באמת קשור בימין? עיתונאים ופוליטיקאים המשתמשים במונח כמעט אף פעם אינם צוללים לעומקו, אלא מציגים בפני הקוראים הגדרה מצומצמת שלו המכונה בפי חוקרים “המינימום הפשיסטי”[8]: מעין מכנה משותף של עקרונות כלליים המשותפים לכל מי שמשתייך ל”משפחה הפשיסטית”. כמו “פולחן המנהיג”, “עליונות האומה”, “לאומיות קיצונית”, ביצוע מהלכים “אנטי-דמוקרטיים ואנטי פרלמנטריים”, שימוש בכוחות צבאיים למחצה כדי להנהיג מעשי אלימות (“החולצות השחורות” באיטליה, “משמר הברזל” ברומניה), ועוד[9].

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!