כיצד נגטיביות שולטת בכל היבט בחיינו ואיך ניתן לשלוט בה בחזרה

למרות שמרבית הדברים בחיינו חיוביים, מספר מועט של אירועים, רגשות ומחשבות שליליים מצליחים להשתלט עלינו ויוצרים תמונה שחורה של חיינו. נשמע פסימי? יש מה לעשות בעניין

תמונה: Shutterstock

רוי באומייסטר (Baumeister) היה סטודנט מחקר צעיר לפסיכולוגיה באוניברסיטת פרינסטון, כאשר החליט לעשות מחקר חלוצי עם מדגם של אדם אחד בלבד – הוא עצמו. באותה תקופה היה לו קשר רומנטי עם אישה מקסימה, מבריקה ואוהבת. רוב הזמן היא אכן הייתה כזאת. אבל מדי פעם היו לה התקפי זעם וצעקות שהשאירו אותו מיואש ומבולבל. היא הייתה יכולה להתעצבן ממה שהיה נראה לו כעניינים שטותיים, כמו טפטוף של מים על רצפת האמבטיה כאשר התקלח או כאשר שכח לנתק את המגהץ מהחשמל.

עם זאת, אחרי כל עימות שכזה היא הייתה ממש מלאת חרטה, התנצלה מכל הלב, לקחה את האשמה על עצמה והסבירה לו בשלווה למה היא התעצבנה כל כך. כאשר הוא הקשיב לה, הוא שוב הוקסם ממנה, כל הספקות שלו נעלמו, והם היו מבטיחים זה לזו להשתדל יותר להתחשב זה בזו. הימים הטובים חזרו, אבל לא לאורך זמן. אחרי מספר ימים היא שוב הייתה מתפרצת בהתקף זעם, הוא היה עוזב, ולמחרת בבוקר הם שוב היו מתפייסים. מה לעשות שקל באומייסטר? האם כדאי לנתק קשר שהביא לו כל כך הרבה שמחה ואהבה? הוא לא סמך על רגשותיו שהיטלטלו בקיצוניות בין אושר לייאוש.

ראש עיריית ניו יורק לשעבר, אד קוץ’ | תמונה: Stan Honda/AFP via Getty Images

בתור סטודנט מחקר בפסיכולוגיה שחיפש קצה חוט שיעזור לו לקבל החלטה, הוא החליט לאסוף נתונים. בסופו של כל יום הוא רשם לעצמו האם הוא היה מאושר בקשר הרומנטי שלו באותו יום או לא. לאחר מספר חדשים הוא ראה שיש יחס די קבוע בין הימים הטובים והרעים שלהם: היו להם יומיים טובים לכל יום רע. הוא עדיין התקשה להחליט. אמנם הימים הטובים היו פי שניים יותר מהרעים, אבל בימים הרעים הוא הרגיש הרבה יותר גרוע מאשר קודם. בסופו של דבר, בכאב לב גדול, הוא החליט לנתק את הקשר כשהוא מתבסס יותר על תחושת בטן מאשר על הנתונים שאסף. רק בשלב מאוחר יותר הוא נתקל במחקרים שהסבירו את תחושת הבטן שלו, ומדוע לימים הרעים היה משקל רב יותר בשבילו, אף על פי שהיו פי שניים יותר ימים טובים מאשר רעים. הסיפור הזה שבאומייסטר, היום פרופ’ לפסיכולוגיה חברתית באוניברסיטת קווינסלנד, מספר על עצמו מופיע בספר החדש שחיבר (יחד עם ג’ון טיראני): [1]The Power of Bad.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!