הצד האפל של אנרגיית הרוח

אם חשבתם על טורבינות הרוח כאנרגיה בת-קיימה ואנרגיה מתחדשת – תחשבו שוב

תמונה: Shutterstock

אם נסעתם לאורך כבישי קליפורניה הרחבים, או בגלבוע וברמת הגולן, בטח ראיתם את חוות הרוח – מאווררים ענקיים נטועים בקרקע הפרושים על פני שטחים נרחבים. טורבינות הרוח הלבנות האלה משרות תחושה טובה על המתבונן בהם בידיעה שהאנרגיה המופקת מהן נחשבת לאנרגיה בת-קיימה ומתחדשת.

אלא שמחקר מאוניברסיטת הרווארד גילה לאחרונה שהתמונה אינה כה ורודה, ושטורבינות הרוח האלו עלולות להשפיע על האקלים לא פחות מאשר שריפת דלק מאובנים (נפט, פחם וגז טבעי)[1].

מדעני סביבה ואקטיביסטים טוענים שהגורם המרכזי להתחממות כדור הארץ הוא גזי הפחמן הנפלטים בתהליך השריפה של דלקים פוסיליים, כמו למשל בתחנות הכוח הקונבנציונליות. לכן קובעי מדיניות מקווים שהרוח תוכל לשמש בתור מקור אנרגיה חלופי שיאפשר לצמצם את פליטות הפחמן, ולהפחית את זיהום האוויר ואת אפקט החממה. תהליכי ההפקה של אנרגיות מתחדשות אינם מזהמים את האטמוספרה משום שייצור החשמל באמצעותן אינו פולט גזי פחמן. המחשבה היא שכל עוד נושבת רוח, זו תוכל לספק לנו ביטחון אנרגטי.

ניצול אנרגיית הרוח באמצעות טורבינות וכנפיים מפלדה התחיל בשנות ה-80, בארה”ב. בשנים האחרונות אנרגיית הרוח היא שוק הגדל במהירות ברחבי העולם. כדי לעמוד בהתחייבויות להפחתת פליטות גזי החממה, בהתאם להסכם פריז, מדינות רבות מקימות חוות רוח ואף מתכננות להגביר את ניצול אנרגיית הרוח בשנים הקרובות[2]. מעריכים כי ב-2016, אנרגיית הרוח “חסכה” לעולם פליטה של 637 מיליון טון של פחמן דו-חמצני.

בישראל, היעד שהגדירה הממשלה ליישום אנרגיה מתחדשת עומד על 17 אחוז מצריכת החשמל הארצית עד 2030. לאחר שנים של מחלוקות, בתחילת ינואר השנה הודיעו משרד הביטחון ומשרד האנרגיה שיממנו במשותף פיתוח טכנולוגי שיאפשר הקמת חוות טורבינות רוח גדולה ברמת הגולן[3].

אולם, לאנרגיית רוח גם מספר חסרונות. אמנם היא אינה תלויה במקור דלק אבל עלות הקמתה של כל טורבינה גבוהה מאוד, וכל אחת מהן מייצרת כמות קטנה יחסית של חשמל. כך שנדרשות מאות רבות של יחידות כדי להפיק כמות משמעותית של חשמל ויש לפזרן על פני שטחים גדולים – שלא יהיו זמינים עוד לחקלאות או לבנייה. טורבינות הרוח גם מסכנות את בעלי הכנף שחלקם מוצאים את מותם בתאונות. נוסף על כך, תושבים המתגוררים בקרבת חוות הרוח טוענים שהטורבינות גורמות להם לכאבי ראש ולתחושת וורטיגו[5,4].

וזה לא נגמר בזה. בשנים האחרונות עוד ועוד מודלים וממצאים תצפיתיים מעידים שהטמפרטורות בקרבת חוות הטורבינות גבוהות יותר, בעיקר בשעות הלילה, עקב האוויר החם שהן יוצרות. עד כמה גבוהות יותר? בערך בכ-0.3 מעלות צלזיוס.

שני חוקרים מהמחלקה לפיזיקה שימושית באוניברסיטת הרווארד החליטו לבחון את הממצאים האלו יותר לעומק ולהשוות את רמת ההתחממות הצפויה בשלושה תסריטים שונים[6]: תסריט בו נמשכת שריפת דלקי המאובנים כך שנמשכות פליטות גזי החמה; תסריט בו חוות הרוח מחליפות את תחנות הכוח הקונבנציונאליות; ותסריט שלישי שבו חוות סולריות הן אלו שמחליפות את תחנות הכוח הקונבנציונאליות.

כפי שראו החוקרים, בתסריט הראשון ההתחממות נמשכת ולכן השפעת טורבינות הרוח, שמוסיפות חום, תהיה זניחה. התסריט השני הוא המפתיע – אם ארה”ב תחליף את תחנות הכוח הקונבנציונאליות שלה בחוות רוח, התועלת הנובעת מהפחתת פליטות גזי החממה תתקזז עם העלייה בטמפרטורות בסביבת החוות.

התסריט עליו ממליצים החוקרים הוא מעבר לחוות סולריות שאז העלייה בטמפרטורות, לדבריהם, היא רק עשירית בהשוואה לעלייה שתיגרם כתוצאה מטורבינות הרוח.

מחקרם מעורר שאלות: האם מדינות אכן צריכות להפנות משאבים לכיוון אנרגיית רוח כדי להחליף את המערכות הקיימות או שמא להשקיע בחוות סולריות.

  1. Miller, Keith, Climatic Impacts of Wind Power, Joule, 2018
  2. Anmar Frangoul, There are over 341,000 wind turbines on the planet, CNBC, 2017
  3. יובל אזולאי, משרדי הביטחון והאנרגיה יממנו פיתוח חוות טורבינות רוח ברמת הגולן, גלובס, 2020
  4. SUSAN DONALDSON JAMES: Wind Turbine Syndrome’ Blamed for Mysterious Symptoms in Cape Cod Town, ABCNews 2013
  5. a Book by Nina Pierpont: WIND TURBINE SYNDROME, 2009
  6. ראה הערה 1

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!