“דיפלומטיית המסכות” של סין סופגת מהלומה

עובדים מייצרים מסכות במפעל בסין | תמונה: AFP via Getty Images

מאמציה של המק”ס (המפלגה הקומוניסטית הסינית) ליצור לעצמה תדמית של מנהיגה גלובלית המובילה את המאבק במגפה, ספגו לאחרונה מכה.

המשטר הסיני, המשתוקק למרק את תדמיתו, שלח מומחים רפואיים ואספקה חיונית כמו מסכות ומכונות הנשמה למדינות מאיטליה ועד פרו. בתחילה, מדינות רבות קיבלו בברכה את העזרה, אך כעת יש סימנים גוברים של רתיעה מהעזרה של המק”ס לאחר שהולנד, ספרד וטורקיה דיווחו בשבוע האחרון על ציוד פגום שהגיע מסין.

הולנד הודיעה ב-28 במארס כי החזירה כ-600,000 מסכות, מתוך משלוח של 1.3 מיליון, שהגיעו מיצרן סיני שבוע לפני כן. חלק מהמסכות כבר הופצו בקרב עובדי בריאות שעובדים בחזית מול חולים.

גורמים רשמיים ממשרד הבריאות ההולנדי אמרו שהמסכות לא ישבו טוב על הפנים או שהפילטרים היו פגומים. “בדיקה שנייה גילתה גם שהמסכות לא עמדו בתקני האיכות. כעת הוחלט שלא להשתמש בשום דבר מהמשלוח הזה”, הודיע משרד הבריאות ההולנדי בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות AFP.

לספרד הייתה בעיה דומה עם ערכות לבדיקה מהירה שהוזמנו מחברה סינית. משרד הבריאות הספרדי הודיע ב-26 במארס שהוא דחה כ-58,000 ערכות בדיקה סיניות לאחר שהתברר כי הדיוק שלהן הוא 30 אחוז בלבד. שיעור הדיוק הנורמלי בערכות כאלה הוא יותר מ-80 אחוז, לפי דיווחים בתקשורת הספרדית. בתגובה לדברים, הגיבה בטוויטר שגרירות סין בספרד, וטענה שהחברה שמכרה את הערכות, Shenzhen Bioeasy Biotechnology, לא קיבלה רישיון למכור אותן.

בינתיים פקידי בריאות בטורקיה העלו סוגיות דומות ב-27 במארס. הם אמרו שדוגמאות של ערכות בדיקה שהגיעו מחברה סינית לא עמדו בסטנדרטים. מאז הם בחרו בחברה סינית אחרת כספקית הערכות. עדיין לא ברור מה איכות הציוד שסיפקה.

“לאחר פרץ ראשון של פרסום חיובי, הסיפור הזה, לגבי העזרה של המק”ס לאירופה – קיבל טעם רע”, אמר לאפוק טיימס פטר רו (Peter Rough) מומחה למדיניות חוץ של ארה”ב וחוקר עמית בצוות החשיבה Hudson Institute שבסיסו בוושינגטון. לדברי רוב “דיפלומטיית המסכות” של המק”ס היא חלק מקמפיין רחב יותר לשנות את הנרטיב הגלובלי מסביב למגפה. המטרה הסופית היא להסיט את האשמה מהניהול הכושל הראשוני של המק”ס, שאיפשר למגפה להתפרץ ברחבי העולם. “המחווה ההומניטרית של סין מכוונת לחפות על חלקה בפשע של הפצת הווירוס, לרושש מדינות באירופה שנואשות לקבל חבל הצלה רפואי וכלכלי, ולזכות באהדה של מערביים נאיביים שנוטים להצהיר שכעת זו המאה הסינית”, אמר רו.

לצד מאמציה ההומניטריים, המק”ס השיקה קמפיין דיס-אינפורמציה שמטרתו למכור לעולם את הרעיון שהמקור של “וירוס המק”ס” (הידוע בשם וירוס הקורונה החדש) אינו בסין וייתכן אפילו שהוא הגיע לווהאן על ידי אנשי סגל מצבא ארה”ב. “ככה משטרים אוטוריטריים מנהלים משבר”, אמרה לאפוק טיימס הלה דייל (Helle Dale) המתמחה בדיפלומטיה ציבורית ועמיתת מחקר בצוות החשיבה The Heritage Foundation שבסיסו בוושינגטון. “הם נוטים להסיט את הכעס והביקורת כלפי חוץ”.

חלק מניהול המשבר הזה הוא “תעמולה מאסיבית שדוחקת במקבלי העזרה להפגין את הכרת התודה שלהם ל’רפובליקה העממית של סין’ כמושיעה”, אמרה לאפוק טיימס קתרינה פרושזקובה (Katerina Prochazkova) אנליסטית בצוות חשיבה “סינופסיס” שבסיסו בצ’כיה ומתמקד בסין. פרושזקובה ציינה כי בניגוד לסיוע שקיבלה המק”ס ממדינות זרות בעת שהמגפה התפרצה בסין, הסיוע שהיא מספקת כעת נמכר למדינות השונות באמצעות הסכמי יצוא.

שר החוץ של האיחוד האירופי, ג’וזף בורל (Josep Borrell) הזהיר מפני “מאבק גלובלי של נרטיבים”. בהצהרה שפרסם ב-23 במארס, אמר בורל: “סין דוחפת באגרסיביות את המסר שהיא, בשונה מארה”ב, פרטנרית אחראית ואמינה”. הוא גם הוסיף שמתחולל כעת מאבק על השפעה באמצעות ספינים ו”פוליטיקה של נדיבות”. “חמושים בעובדות, אנחנו חייבים להגן על אירופה מפני אלה שמזלזלים בה”.

מי מרוויח מהמחסור הגלובלי

פרושזקובה ציינה שהמחסור הגלובלי במסכות ובציוד הגנה נובע בחלקו מכך שהמשטר בסין ייבא מצבור של אספקה בשיא התפרצות הווירוס בסין. “המחסור הזה שסין כביכול מצילה אותנו ממנו, נגרם מהציוד הרפואי הרב שנשלח לסין מלכתחילה”.

מסוף ינואר האיצה המק”ס את הייצור המקומי של מסכות וציוד הגנה לשימוש פנימי, אבל גם פעלה כדי להשיג אספקה רפואית מחוץ לסין באמצעות רשת החברות הממשלתיות שלה וארגונים סיניים הפועלים בחו”ל. סוכנות המכס הסינית הודיעה ב-7 במארס שמ-24 בינואר עד 29 בפברואר היא בדקה כשני מיליארד מסכות ו-25 מיליון חליפות הגנה שיובאו לסין.

“קבוצת גרינלנד” (Greenland Group), ענקית נדל”ן סינית הפועלת בחו”ל, שבעל המניות הגדול ביותר שלה הוא הממשל המקומי בשנגחאי, שלחה לסין שלושה מיליון מסכות, 700,000 חליפות מגן ו-500,000 זוגות של כפפות רפואיות, כפי שדווח סוכנות החדשות שינחואה, שופר של המק”ס, ב-31 בינואר.

עובד ב”קבוצת גרינלנד” בסידני, אוסטרליה, סיפר לתקשורת המקומית כי העובדים הסינים קיבלו הוראה לעכב את העבודה הרגילה שלהם כדי להשיג אספקה רפואית בהיקף גדול ולשלוח אותה לסין. “כל העובדים, שמרביתם סינים, התבקשו להשיג כל אספקה רפואית שהם יכולים”, אמר העובד לעיתון The Sydney Morning Herald. לדבריו, העבודה נמשכה שבועות, מינואר עד פברואר. ממשלת אוסטרליה אסרה על יצוא של אספקה רפואית רק ב-29 במארס.

מקרה דומה קשור בארגון הסיני הגדול ביותר בצ’כיה – Czech Qingtian Hometown Association – שאסף 780,000 מסכות ויותר מ-30,000 חליפות ניתוח חד פעמיות ושילח אותם לסין, לפי דיווח באתר האינטרנט של ממשלת סין China Internet Information Center ב-17 בפברואר. ראש הארגון הוא איש עסקים סיני-צ’כי בשם ג’ו לינג-ג’יאן (Zhou Lingjian). סוכנות המודיעין של צ’כיה הזהירה את ממשלת צ’כיה בתחילת מארס כי שגרירות סין מארגנת מבצע לרכישת ציוד רפואי בהיקף גדול למשלוח לסין, דווח בתקשורת הצ’כית. עקב כך החליט משרד הבריאות הצ’כי לאסור ב-4 במארס על יצוא של מסכות ומכונות הנשמה.

בוני גלזר (Bonnie Glaser), מומחה לסין בצוות החשיבה CSIS שבסיסו בוושינגטון, אמר לאפוק טיימס שכדי להדוף את מאמצי המשטר הסיני לרומם את תדמיתו, התקשורת חייבת להבליט את העובדה שבייג’ינג מנסה להרוויח מהמחסור הגלובלי. לדבריו, התקשורת חייבת “להסביר שסין הגדילה את אספקת המסכות שלה ואספקה רפואית אחרת כאשר המגפה השתוללה בסין, וכעת לסין יש עודף גדול שהיא רוצה להרוויח ממנו”.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!