פרסום ראשון: אלה המטושים הסינים שמשרד הבריאות אסר להשתמש בהם

משרד הבריאות הנחה לעצור מיד את השימוש ב-10,000 מטושים מזוהמים לבדיקות קורונה. ההנחיה הגיעה לקופות החולים, למעבדות בתי החולים ולמד”א.

עד לפני שעות ספורות המשיכו במשרד הבריאות להוציא את המטושים התקולים. ייתכן שאלפי אנשים נבדקו באמצעותם בימים האחרונים. הבעיה התגלתה לאחר שהתברר שהצבע שמתקבל בבדיקה שונה מכפי שהוא אמור להיות, וכעת לא ניתן לדעת מי מהנבדקים נדבק בנגיף ומי לא.

מקור במשרד הבריאות העביר לנו תמונות של המטושים (המבחנות) התקולים מתוצרת סין. כפי שניתן לראות בצילום, היצרן הוא חברת Guangzhou Bang Shuo Biotechnology Company. החברה הוקמה ב-2012 בסין ומייצרת מגוון רחב של ציוד בדיקה.

המטושים (המבחנות) הפגומים, של היצרן הסיני. חלקם הופכים עכורים, אחרים משנים צבע

“הם פשוט זיהמו את כל פס הייצור”, אמר לנו גורם נוסף במשרד הבריאות. “בתוך המטושים יש אינדיקטור ל-pH, בשם phenol red שזה חומר המשנה את צבעו בסביבה חומצית. כשחלב, למשל, מתקלקל בגלל חיידקים הוא מחמיץ אותו. דבר דומה קורה בתוך המדיום של המבחנה כשהיא מזדהמת ואז האינדיקטור (phenol red) מתריע על כך. במטושים התקולים החומר משנה את צבעו מוורדרד לכתום. זה אומר שהוא הזדהם כנראה.

“דבר כזה לא אמור להתרחש אם עובדים בתנאי עבודה נאותים לפי תקן ייצור (GMP). מה שמטריד אותי יותר זה שמטושים מזוהמים עלולים בהחלט להשפיע על תוצאות הבדיקה. החיידקים וה-pH  יהרסו את הדגימה ויכולים לתת תוצאה שלילית לאדם חיובי.

“בנוסף, אם דבר כל כך בסיסי ופשוט שקיים בכל פס ייצור מזון בארץ לא נבדק, נשאלת השאלה האם המטושים הללו עומדים בתקינה כלשהי? האם המטושים שיוצאים מפס הייצור הנ”ל עוברים בכלל איזושהי בדיקת סטנדרטיזציה.

“איפה בדיקות האיכות שהם עשו? הם הרי היו אמורים לעלות על זה. זה דבר בסיסי מאוד – לקחת דגימה מכל lot של מבחנות, לשמור אותו באינקובטור ולבדוק אם יש שינוי ב-pH ובעכירות. בסין הם לא עובדים עם תקן GMP במתקנים רפואיים (תקן מחמיר המבטיח שהמוצרים לא יזדהמו, א”ל). אנשים חושבים שהתקן הישראלי הוא כמו התקן הסיני – הוא לא”.

רק אתמול פורסמה כתבה באתר South China Morning Post לפיה בית הספר לרפואה באוניברסיטת וושינגטון גילה כי עשרות אלפי מטושים שהוזמנו מסין בעלות של 125 אלף דולר, ככל הנראה זוהמו בצורה דומה. המטושים הוזמנו מחברה סינית אחרת בשם Lingen Precision Medical Products והתגלו כמזוהמים לאחר שבוצעו מספר דגימות שהראו זאת.

עוד במארס דווח כי משרד הבריאות של ספרד דחה כ-58,000 ערכות בדיקה מסין, לאחר שהתגלה כי הדיוק שלהן עומד על 30 אחוז בלבד; פקידי בריאות בטורקיה העלו סוגיות דומות, לאחר שדוגמאות של ערכות בדיקה שהגיעו מחברה סינית לא עמדו בסטנדרטים; בהולנד, החליט משרד הבריאות להחזיר כ-600,000 מסכות שהגיעו במשלוח מסין, לאחר שהתגלה כי אינן יושבות טוב על הפנים או שהפילטרים בהן פגומים; ובבריטניה גילו שחלק מערכות הבדיקה שהוזמנו מסין זוהמו.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!