גאון בן 20 מתכנת מחדש את הסדר החברתי

ביטוח בלי חברות ביטוח, השקעה בלי בנקים, חוזים בלי עורכי דין, הכרעות בלי בתי משפט, ארגונים בלי מנהלים. ויטליק בוטרין רוצה לעשות מהפכה באמצעות אינטרנט בלי שרתים

ויטליק בוטרין. צילום: אלכס גורביץ', אפוק טיימס

ויטליק בוטרין. צילום: אלכס גורביץ’, אפוק טיימס

ויטליק בוטרין, גאון מחשבים בן 20, רוצה לשנות את הסדר החברתי שלנו. אחרי שסיים לגייס 18 מיליון דולר מהציבור בחודש אוקטובר 2014 הוא עובד בימים אלה במרץ כדי לבנות אינטרנט שמבוסס על מודל אחר לחלוטין, אינטרנט שיוכל לשנות את יחסי הכוחות בעולם.

אם בוטרין יצליח במיזם השאפתני שלו, ״אית׳יריום״ (Ethereum), יתחילו לצוץ בזה אחר זה על הפלטפורמה שהוא בונה הזדמנויות מסוג חדש שמעולם לא הכרנו. נוכל לעשות ביטוח בלי חברת ביטוח, לעשות השקעות ולקבל הלוואות בלי בנקים, נוכל לחתום על חוזים שיאכפו את עצמם בלי צורך בעורכי דין ובבתי משפט, ונוכל אפילו לבנות ארגונים שלמים בלי מנהלים.

בוטרין לוקח את הרעיון הטכנולוגי שבבסיס המטבע הדיגיטלי ביטקוין כדי לייצר אינטרנט בלי שרתים, רשת שתשבור את התלות בחברות גדולות, תיקח את הכוח מתאגידי הענק ותעביר אותו להמונים. לא יהיה אף אחד שיוכל לשלוט ברשת החדשה הזאת, אפילו לא בוטרין עצמו, והיא תהיה שם כדי לשרת את כל מי שירצה להשתמש בה.

אנשי טכנולוגיה רבים שמתרגשים מההמצאה של בוטרין משווים אותה לפרוטוקולי האינטרנט שהגיעו באמצע שנות ה-90 לעשות כאן מהפכה. בוטרין לא מפתח אפליקציה. הוא מפתח תשתית שתאפשר להקים על גביה אינספור סוגים של אפליקציות, מיזמים, מוסדות פיננסיים, ארגונים ואפילו ממשלות.

לקבל משכורת בביטקוין

בוטרין התחיל לתכנת כשהיה בן 10, בעיקר משחקי מחשב שהעלה לאינטרנט, אבל הבין שלא יגיע רחוק עם זה. ״רציתי לעשות משהו שהרבה אנשים ישתמשו בו, רציתי לחולל שינוי״, הוא מספר לי כשאני פוגש אותו לראיון בכנס Inside Bitcoins בכפר המכביה.

כשבוטרין היה בן 17 החלו להופיע באינטרנט ה-MOOCs, הקורסים האינטרנטיים רבי המשתתפים. שניים מהקורסים הראשונים שהופיעו היו בנושא בינה מלאכותית ולמידת מכונה. בוטרין השתתף בשניהם והוציא ציונים של מעל 98. לאחר מכן הוא פיתח אתר אינטרנט שעוזר לאנשים ללמוד בינה מלאכותית על ידי כתיבת קוד.

האתר שפיתח משך את תשומת ליבו של כתב במגזין Wired, ובוטרין הוזכר במגזין הטכנולוגי המוערך. לא עבר זמן רב, וחברה ללמידה מקוונת התקשרה אליו. ״הם אמרו שהם אוהבים את מה שאני עושה והציעו לי לעבוד אצלם לחופשת הקיץ באוקלהומה״.

בוטרין היה בטוח שיעסוק לעד בתחום הלמידה המקוונת שאליה התחבר כל כך, אבל אז הגיחה טכנולוגיה חדשה – ביטקוין. ״על ביטקוין שמעתי בפעם הראשונה במארס 2011. אבא שלי אמר לי שיש מטבע מבוזר לחלוטין באינטרנט. דחיתי את הרעיון הזה בהתחלה, כי חשבתי שאין לזה ערך מהותי, ולכן זה לא יגיע לשום מקום״.

אבל בוטרין הוא בחור שאוהב להתעמק בדברים. קשה לתפוס אותו מבזבז זמן לרגע. בכל רגע של זמן פנוי, לא משנה איפה, בוטרין שולף את הסמארטפון שלו וקורא משהו, סופג עוד ועוד מידע. ״שואב אבק של ידע״, כינה אותו חבר ישראלי.

אז בוטרין בכל זאת התחיל להתעמק וללמוד לעומק על ביטקוין ולחקור מדוע כל כך הרבה אנשים מתעניינים בו, איך הוא עובד, ועל מה מבוססת הטכנולוגיה שלו. ככל שלמד יותר, כך הוקסם יותר. הוא התחיל לחפש עבודה שמשלמת בביטקוין בפורומים של קהילת הביטקוין. ״מצאתי מישהו שהקים בלוג על ביטקוין והציע לאנשים חמישה ביטקוין כדי לכתוב פוסט״, הוא נזכר. חמישה ביטקוין היו שווים באותם ימים כארבעה דולרים. נכון לרגע כתיבת שורות אלה הם שווים כ-1,700 דולר.

בוטרין, תלמיד תיכון בן 17 באותם ימים, התאהב בטכנולוגיה החדשה הזאת. ביום הוא למד ובלילה הוא כתב כתבות על ביטקוין, על הטכנולוגיה שמאחוריו ועל המהפכה שהיא עשויה לחולל.

״אני מאוד אוהב את התנועה של המטבעות הקריפטוגרפיים (מטבעות המבוססים על עקרונות מתחום ההצפנה, כמו ביטקוין, ב״ק). היא מאפשרת לך למשל לפתח אפליקציה פיננסית כשאתה רק בן 17״.

זהות כפולה של גיבור על

אנשים שעבדו עם בוטרין מתארים אותו כגאון, כסוג של סוואנט. ״הראש שלו פשוט עובד אחרת״, אמר לי אחד. בוטרין פותר בראש במהירות חישובים מורכבים וזוכר כמות בלתי נתפסת של מידע. במרפסת של פאב הנסיך הקטן בתל אביב, לאחר מפגש שנועד לגבש קהילה מסביב למיזם של בוטרין, אני יושב איתו ועם חבורת גיקים, שמתקבצת סביבו. כולם רוצים לשמוע מה בוטרין חושב על כל מיני עניינים ברומו של עולם.

אחד מהם מציג לו שאלה פיזיקלית מורכבת שהוא וחבריו כבר עבדו זמן רב לחשוב על פתרון עבורה. בוטרין מסתכל לרגע למעלה וחושב. לא עוברת חצי דקה והוא פותח בנאום מהיר וארוך שמסביר את הפתרון בשלמותו. 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!