המטבע הקהילתי ששינה את הכלכלה

תקופה היא סוף שנות ה-20 של המאה הקודמת; העולם גולש לאחד המשברים הכלכליים הגדולים ביותר שידע. וורגל הייתה אז עיירה קטנה באוסטריה. מיכאל אוטרגוגנברגר, בעברו מכונאי פשוט, ומאוחר יותר נציג ארגון מהנדסי הרכבת של אינסברוק, החל ב-1929 לכהן כסגן ראש העיר וורגל. שנתיים לאחר מכן כבר נבחר לראשות העיירה.

לאונטרגוגנברגר היו תכניות רבות שרצה להוציא לפועל: בין השאר תכנן פרויקטים לתחזוקת ובניית כבישים, גשרים, גנים ציבוריים, הרחבת רשת אספקת המים לכל העיר ונטיעת עצים לאורך הרחובות. אלא שעם כניסתו ללשכת ראש העיר הוא גילה מצב כלכלי קטסטרופלי. 1500 מתוך 4300 תושבי העיר היו מובטלים ולא יכלו לשלם מיסים. קופת העירייה התרוקנה, חובותיה שברו שיאים ונראה היה שפשיטת רגל היא רק עניין של זמן.

אוטרגוגנברגר הבין כי ללא כסף לא יוכל להוציא לפועל את תכניותיו. ב-5 ביולי 1932 הוא כינס את מועצת העירייה לישיבה דרמטית שבה הצהיר כי הכסף הלאומי נעלם בהדרגה מידיהם של האנשים העובדים ומצטבר אל תוך ידיהם של מעטים, אשר צוברים ריבית ואינם מחזירים אותו לשוק. הוא הציע שבוורגל יוחלף המטבע הלאומי במטבע מקומי של העירייה.

באותה ישיבה התקבלה החלטה לייצר כסף עירוני בצורת איגרת שעליה הוטבעו שטרות-בולים. אגרות וורגל היו מאבדות 1% מערכן הנקוב מידי חודש. כדי למנוע ירידת ערך זו, חייב בעל האיגרת להדביק בול אשר ערכו היה כערך הירידה, ביום האחרון של כל חודש. בולים נרכשו בבית-המחוז. רכישתם של בולים אלה הוקדשה ליצירתה של קרן לשעת חירום.

הסוחרים מצדם לא לקחו על עצמם סיכון כלשהו בכך שקיבלו את שטרות-וורגל, כיוון שהשטרות היו מגובים בהלוואת המטבע-הלאומי, שקיבל ראש העירייה.

מכיוון שאף אחד מתושבי העיר לא רצה לשלם דמי ירידת-ערך, אנשים הוציאו את האיגרות מהר ככל האפשר. כסף וורגל הפך את כל התפיסה של אגירת כסף וחסכון כסף. במקום תמריץ לחסוך כסף, יצר מטבע וורגל תמריץ להשקיע כסף אל תוך הכלכלה.

רבים הזדרזו להיפטר מהכסף שברשותם גם על ידי תשלום מיסים. החובות והפיגורים הכבדים בתשלום מס שהיו עד להוצאת המטבע המקומי – נפרעו במלואם. רבים אף שילמו את מסיהם מוקדם, לפני מועד התשלום הנקוב. הכנסות המועצה גדלו מ-2,400 שילינגים בשנת 1931, לכדי 20,400 בשנת 1932.

השפעתו של ״הכסף המשני״ הייתה מרשימה. המיסים ששולמו בעזרתו, בחודש הראשון בלבד, אפשרו לפתוח פרויקטים ציבוריים שהעסיקו חמישים איש, שקיבלו את שכרם באיגרות.

האבטלה בוורגל חוסלה, הגיעה לאפס אחוזים. מבחינה כלכלית, המחירים היו יציבים. מבחינה פוליטית, כל הצדדים המעורבים בזירה המקומית קיבלו את הכסף החדש.

במהלך תקופה של 13 חודשים שבהם הכסף של וורגל היה במחזור, הצליח ראש העירייה להוציא לפועל את כל הפרויקטים שתכנן. המועצה אף בנתה בתים חדשים וגם גשר. בינואר 1933 החלה העיר לבנות מקפצת סקי ומאגר מים. כל זאת מבלי לקחת על עצמה חוב כלשהו.

ההצלחה האדיר הגיעה לשיאה כאשר ראש ממשלת צרפת, אדואר דלדייה, ערך ביקור מיוחד בעיירה כדי לחזות ב״נס של וורגל״. בינואר 1933, שוכפל הפרויקט בעיירה השכנה קירכבו, וביוני 1933 נשא אונטרגוגנברגר דברים בפני מפגש נציגים של 170 עיירות וכפרים שונים. מאתיים רשויות מקומיות אוסטריות רצו לאמץ את הרעיון.

קלוד בורדה, בעלת תואר מאסטר בהנדסה מהפוליטכניקום של ציריך, תיעדה את ביקורה בעיר בכתב:

״ביקרתי בוורגל באוגוסט 1933, בדיוק שנה לאחר השקת הניסוי. אין אלא להכיר בכך שהתוצאה גובלת במופלא. הדרכים, הידועות לשמצה במצבן הנורא, משתוות עתה לאוטוסטראדה האיטלקית. גשר בטון חדש נושא בגאווה את השלט: ׳נבנה בכסף חופשי בשנת 1933׳. בכל מקום נראים פנסי רחוב חדשים, והפועלים באתרי הבניין הרבים כולם תומכים בקנאות במערכת הכסף החופשית.

אבל ב-1 בספטמבר 1933 החליט בית הדין העליון של אוסטריה, בדיוק 13 חודשים אחרי שהחל הניסוי, להפוך את הפקת המטבע לעבירה פלילית והתכנית נעצרה.

וורגל חזרה תוך זמן קצר לאבטלה של 30 אחוז. חוסר שקט חברתי התפשט במהירות ברחבי אוסטריה. ב-1938 סיפח היטלר את אוסטריה ואנשים רבים קידמו את היטלר כמושיעם הפוליטי והכלכלי.

כיום פועלים בעולם יותר מ-5,000 מטבעות אלטרנטיביים/משלימים, כחמישה מהם בישראל. למרות זאת, מלבד מערכת אחת בשוויץ, רובן עדיין קטנות. הן טרם הצליחו לשחזר את סדרי גודל ההצלחה של וורגל, אולי מפני ששום עירייה או מדינה לא מוכנה להכיר בהן לצורך תשלום מיסים.

* להכנת המאמר תרם ישי אברמס

 

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!