המיזם לגמילה וטיפול במכורים לטכנולוגיה

הם ישנים עם הסמארטפון, מתמכרים לעבודה מול מסכים וגאדג׳טים ומתקשים לנהל שיחה פשוטה עם חברים. אחרי שהפכו לבודדים, מנותקים ומדוכאים, החליטו שני ישראלים להיגמל ממכשירים ויצאו במיזם חדש שמנסה לסחוף אחריו את ההמונים

תמונות: באדיבות UNDIGITIZE.ME

תמונות: באדיבות UNDIGITIZE.ME

ליאור פרנקל (35) שמע את הצלצול הטורדני, הושיט אוטומטית את ידו וכיבה את השעון המעורר. השעה הייתה שש וחצי בבוקר. הוא התגלגל לחצי ישיבה במיטתו, שפשף את עיניו שהיו עדיין מכוסות בקורי שינה, מישש את הסמארטפון שהיה מונח ליד הכרית, קירב אותו אליו והתחיל לבדוק בקדחתנות את כל ההודעות שקיבל מאז שהלך לישון אתמול בחצות: עשרות מיילים מהבוס בסטארט-אפ, מקולגות ומחברים, אחר כך ההודעות בווטסאפ, בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם.

הרבה מאוד זמן לא הצצתי דרך החלון החוצה, סתם לראות את השמיים או מה מזג האוויר, גם שיחה עם חברים קשה לי לנהל כי כל שלוש שניות אני בודק את הסמארטפון

״שעה מאוחר יותר, פתאום קלטתי שאני עדיין רכון מכווץ במיטתי מול הסמארטפון, עדיין לא צחצחתי שיניים, לא התקלחתי ולא שתיתי קפה של בוקר״, הוא מספר בהרצאה ב-Tedx בבולגריה. ״אחרי 15 שנה שאני שקוע בתקשורת סלולרית פתאום קלטתי איך החיים שלי נראים: הרבה מאוד זמן לא הצצתי דרך החלון החוצה, סתם לראות את השמים או מה מזג האוויר, גם לא ישבתי מזמן בשקט מתחת לעץ, וגם לא נתתי למוח שלי זמן להירגע ולחלום בהקיץ וגם שיחה עם חברים קשה לנהל כי כל שלוש שניות אני בודק את הסמארטפון״.

פרנקל החליט שהוא רוצה לשנות משהו בחייו, בעיקר להזיז את הסמארטפון קצת הצידה, ולבדוק שוב מה עוד החיים יכולים להציע. כאשר הוא כבר היה מוכן לצאת לדרך, הוא פגש את שי נצר (30), ברמן, איש של חיי לילה והמון חברים, שגם הוא היה מחובר למסך כל היום, אבל גם היה מוטרד מאוד, כמו פרנקל, ממה שקורה לתקשורת האמיתית בין בני אדם.

בראיון לאפוק טיימס הם מספרים איך הם החליטו יחד לשים את החיים שלהם בצד לתקופה מסוימת, ולצאת במיזם חברתי בשם Undigitize Me כדי לעורר מודעות ולעודד עוד אנשים להתנתק מהמסך מידי פעם. שיטפון התגובות שהם קיבלו כבר בפרויקט הראשון, מאנשים בארץ ובעולם עודד אותם לצאת עם פרויקטים נוספים שהרעיון שלהם מסתכם בשתי מילים: ״דיאטה דיגיטלית״.

תחושת הבטן של פרנקל ונצר מתחברת למגמה כללית בעולם של אי נחת גובר מההתמכרות להקלקות, לציוצים, לשיתופים ולמידע שנגיש בכל רגע. היא נתמכת גם בעשרות מחקרים על ההשפעות הקשות שיש לשעות ארוכות מול מסכים על מבנה המוח, על התפקוד בחיי היומיום ועל הקשר האנושי בין בני אדם. האם באמת אפשר לעשות דיאטה דיגיטלית והאם זה חשוב?

_web_alona-nest1

הרגעים שאנשים רוצים בלי סמארטפון

המוח שלנו מצטמק

לפני שהגעתי לפגישה המשולשת עם פרנקל ונצר כדי לשמוע מהם את סיפורם, ניסיתי לברר אילו מחקרים נעשו בשנים האחרונות על התמכרות לטכנולוגיה והשפעתה על בריאותנו. מתברר שנכתב על זה לא מעט, והממצאים די מטרידים, בלשון המעטה.

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!