סרט חדש מתעד את ביקורו של ניקסון בסין ב-1972

הסרט “המשימה – סין” שהוקרן בניו יורק מלווה את הכתבים שנסעו עם ניקסון לסין

{flvstart}HASSIGNMENT-CHINA{/flvstart}

בשנת 1972 ביקר נשיא ארה"ב דאז, ריצ’ארד ניקסון, בסין כדי לסלול את הדרך לנורמליזציה ביחסים עמה. הביקור הראשון של נשיא ארה"ב לסין הקומוניסטית הוא נושא של סרט חדש.

מייק צ’ינוי, חבר בכיר במכון ליחסי סין-ארה"ב (USC) סיפר לחדשות NTD: "הסרט מספר על חוויית הנסיעה עם ניקסון לסין ומשמעותה לכתבים או לאנשים שנלוו לכתבים".

מחבר התסריט, מייק צ’ינוי, חבר בכיר במכון ליחסי סין-ארה"ב אומר שלביקור הייתה השפעה אדירה על שיקום היחסים שהתנתקו בין שתי המדינות, מאז עלו הקומוניסטים לשלטון ב-1949.

"אני לא יכול לחשוב על שילוב אחר כלשהו מבחינת גודל וחשיבות המקום. אני יכול לחשוב על מקומות רבים בהם עדיין קיימים יחסים גרועים, אבל זה היה מפגש ייחודי של נסיבות. בניגוד ליוזמות אחרות, הביקור הנשיאותי הוא זה שפתח את הדלת", אומר צ’ינוי.

הסרט הוקרן במרכז תרבות אסיה בניו יורק ב-31 בינואר. אחרי הקרנת הסרט כמה ממלוויו של ניקסון ב-1972 שוחחו על הרשמים שלהם במהלך הביקור. המשטר בסין שלח משגיחים לפקח בקפדנות על תנועות העיתונאים ואפילו לאנשי הפמליה הקרובה של ניקסון הראו רק את מה שהמשטר רצה להראות. למרות כל זאת הם הצליחו מבעד לדברים לחוש את רוחו של העם הסיני.

ניקולס פלאט, לשעבר שגריר ארה"ב סיפר: "היה לי רושם חזק שהקומוניזם הוא ציפוי דק מאוד, אבל למעשה אנחנו מדברים עם סינים. פגשתי סינים בהונג קונג, בטייוואן ועוד, אבל הרושם היה שאנשים אלה שפגשנו עתה הם סינים".

העיתונאי מקס פרנקל התרשם שאפילו תחת מעטה הקומוניזם העם הסיני שומר על רוח יזמות מסוימת.

"הכרתי כמובן סינים במקומות אחרים, בארה"ב, אבל גם באינדונזיה ובכל אסיה. כשהם חופשיים לגלות יוזמה, הם מגלים יצירתיות אדירה ומוסר עבודה שמעולם לא ראיתי בברית המועצות. אני זוכר שאמרתי למישהו שאם העם הזה אי פעם ישתחרר, נצטרך להיזהר", סיפר פרנקל.

ביקורו של ניקסון סלל את הדרך להתבססות קשרים דיפלומטיים מלאים וכך יכולים סינים רבים לממש את רוח היזמות שלהם.

אולם יחסי סין ארה"ב נותרו רעועים, בשל חילוקי דעות על הפרות זכויות אדם מצד המשטר בסין, מדיניות צבאית ובעיית טייוואן. הסרט מעניק תובנה לתקופה של חוסר ודאות רבה יותר ולמאמציה של ארה"ב לפתוח את אחת החברות הסגורות ביותר במזרח דאז.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!