סין: לאן נעלם מפקד המשטרה?

על פי שמועות מפקד המשטרה של צונג צ’ינג ניסה לערוק מתפקידו ולבקש מקלט בקונסוליה האמריקנית

ב-8 בפברואר אישרה מחלקת המדינה האמריקנית שוואנג לי-ג’ון, סגן ראש העיר צ’ונג-צ’ינג ומפקד המשטרה שלה, אכן ביקר בקונסוליה האמריקנית בצ’נג-דו.

על פי דיווחים רשמיים יצא ואנג לכביכול חופשת מחלה עקב עבודה מאומצת. כמה כלי תקשורת העלו השערות שעקב מאבקי כוח אליהם נקלע במפלגה, הוא פנה לקונסוליה, ב-6 בפברואר, לבקש מקלט מדיני, אבל מיד לאחר מכן שוטרים חמושים הקיפו את הבניין.

ואנג לי-ג'ון בו שי לאידוברת מחלקת המדינה האמריקנית ויקטוריה נולנד אמרה במסיבת עיתונאים: “וואנג לי-ג’ון אכן ביקש פגישה בקונסוליה הכללית בצ’נג-דו בתחילת השבוע, בתפקידו כסגן ראש העיר. הפגישה נקבעה. אנשינו נפגשו עמו. הוא אכן ביקר בקונסוליה. לאחר מכן עזב מרצונו האישי את המקום. אתם יודעים שמסיבות ברורות איננו נוהגים לשוחח על בעיות העוסקות במעמד פליט או מקלט מדיני וכדומה”.

פרשן NTD לענייני סין הנג הה הסביר שוואנג נקלע למאבקי כוח בין מזכיר המפלגה בצ’ונג-צ’ינג, בו שי-לאי, לבין הרשות המרכזית בבייג’ינג.

מדוע היה ואנג להוט כל כך לברוח?

לפנים, החזיק בו שי-לאי במשרה גבוהת דרג בפרובינציית ליאו-נינג, בתפקיד שהבטיח לו קידום להנהגת המפלגה הקומוניסטית בבייג’ינג. אולם הוא נחשב לקיצוני בעיני כמה בכירים בבייג’ינג ומתמודד בלתי הולם לעמדה בכירה במשטר.

לדבר הנג הה “בגלל הרדיפה שלו את הפאלון גונג ומעורבות עמוקה ביותר ברדיפה, החלו קורבנות הרדיפה להגיש נגדו תביעות משפטיות במדינות שונות. לאחרונה חשף ויקיליקס שוון ג’יאה-באו אמר שאי אפשר לקדם את בו שי-לאי לסגן ראש הממשלה בגלל השם שיצא לו, שעלול להפריע לתדמית של סין בעולם”.

כשהם משתמשים בשערורייה הבין-לאומית שלו כאמתלה, העבירו מנהיגי המפלגה את בו שאי-לאי לצ’ונג-צ’ינג. אולם מיד בהגיעו לשם, החל בו לתכנן את שובו חזרה לשלטון המרכזי.

הוא יזם שני קמפיינים. אחד שנקרא “שירים אדומים”, קמפיין שמטרתו לקדם ערכים מאואיסטים והשני – “הכה את השחור”, קמפיין שנועד לשרש את הפשע המאורגן.

ואנג לי-ג'ון

הנג הה מאמין שכדי להתחיל בקמפיינים אלה, בו חיפש מישהו שיהיה יד ימינו וימלא אחר הוראותיו.

“הוא היה זקוק לקמפיין פוליטי. היה דרוש לו מישהו מחוץ לחוג מקורביו אבל שיהיה מספיק גרוע כדי למלא רק אחר הוראותיו ולא אחר החוק. זו הסיבה מדוע הוא בחר בוואנג לי-ג’ון”, מסביר הנג הה.

בדרך כלל הרשות המרכזית היא זו שיוזמת קמפיינים פוליטיים ולא רשויות מקומיות. הקמפיינים של בו החלו לעצבן את המנהיגות המרכזית. כמו כן, השיטות להילחם בפשע נעשו לעתים קרובות בניגוד לחוק ומשכו אליהן חקירות.

“היה עליהם למצוא אמתלה כלשהי לעכב את בו שי-לאי או להיפטר ממנו לגמרי. לכן לדעתי הם החלו לאסוף מידע והדרך הטובה ביותר הייתה להתחיל עם ואנג לי-ג’ון, מפני שבקמפיין הזה שניהם תפקדו כאחד. כך שאם אתה נפטר מהאחד, השני לא יוכל לשרוד. ברגע זה, בו שי-לאי היה כבר צעד אחד לפניהם וניסה לעצור את ואנג לפני שהמנהיגות המרכזית של המפלגה תשלח מישהו לעצר את ואנג לי-ג’ון. הוא החל לעצור אנשים בחוג הקרוב לוואנג וזה הפחיד את וואנג,מפני שהכיר את בו שי-לאי היטב. הוא ידע בדיוק שבו יעשה הכול כדי להיפטר מהראייה ובכלל זה להרוג אותו”, אומר הנג הה.

ואנג שראה שאין לו ברירה אלא לברוח, בילה יום בקונסוליה האמריקנית בצ’נג-דו הנמצאת במרחק כמה שעות מהעיר. רשויות צ’ונג-צ’ינג עשו כל שביכולתן לעצור אותו, כששלחו 70 מכוניות משטרה להקיף את הקונסוליה בה התחבא. אך ואנג הצליח להתחמק מכולן, כשהוא דן עם הרשות המרכזית בתנאים לבריחתו. השמועות אומרות שבכיר מבייג’ינג שלח מכונית בשעות הבוקר המוקדמות של יום רביעי כדי להשיבו לבייג’ינג.

סיכוייו של בו שי-לאי להשיג כעת משרה בכירה בהנהגה המרכזית קלושים אף יותר.

ויש לנו כעת צילום מהמערכת הממוחשבת של כרטיסי טיסה. ההשערה היא שוואנג לי-ג’ון טס לבייג’ינג בלוויית כמה בכירי ממשל וביניהם צ’ואו-צ’ינג, סגן השר לביטחון המדינה, לי-וויי, חבר הוועדה לביטחון המדינה וג’ונג ג’ונג חואה, גם הוא מהמשרד לביטחון המדינה. תמונה זו הופצה ברשת וייבו לפני יומיים

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!