בית של אפס בזבוז

משפחת ג’ונסון שבקליפורניה מראה לכולם שניתן לנהל סגנון חיים של אפס-פסולת המיתרגם בפועל לחיים של יצירתיות ומודעות החל בחגים וכלה בתיקונים בבית

בית אפס בזבוז

ניצול המרחב: שיעור בשימוש חוזר (או רב-פעמי): בבית משפ’ ג’ונסון הספה מתפרקת למושבים ליחיד ו/או הופכת למיטה זוגית. תוספת מראה יוצרת שולחן קטן – צילום: Courtesy of Bea Johnson

כל המתעניין בנדל"ן מבין שקרקע היא משאב יקר-ערך ומוגבל. שטח הקרקע הפנויה קטן והולך מדי יום. כבר במאה ה-19 הכיר בכך הסופר מרק טוויין, ואמר: "קנו אדמה – כבר לא עושים אותה יותר".

לפי נתונים משנת 2008 של הסוכנות האמריקנית להגנת הסביבה היו אז בארצות הברית 2,122 מזבלות (מכוסות בעפר לאחר שהגיעו לשיא תכולתן) שיחד הכילו מאות מיליוני טונות של אשפה.

זהו שטח ענק של קרקע מבוזבזת. אך האם אין מזבלות אלו כורח המציאות?

דמיין לעצמך עולם שבו כמות הקרקע הדרושה לאחסון אשפה הולכת ופוחתת, ובמקום אשפה השטח מאכלס בתי מגורים שאינם פוגעים בסביבה, או שמורות טבע. עם שטח מנוצל בצורה זו אין צורך לדאוג לגבי רעלים שייתכן שעושים את דרכם על פני האדמה ולמקורות מים.

העניין הוא כזה: על פי המשרד האמריקני למפקד תושבים צפויה עליה של 50 אחוז במספר האוכלוסין עד לשנת 2050, בהשוואה לשנת 1990. דבר זה אומר כי ערמות האשפה המוצקה יהפכו להרים – אלא אם כן אנשים ילמדו לייצר פחות אשפה.

וזה מביא אותנו למשפחת ג’ונסון בעמק מיל שבקליפורניה. בֵּיאה ג’ונסון כותבת בלוג משפחתי הנקרא "הבית עם אפס פסולת" שמטרתו לעורר השראה ולתת טיפים כיצד אפשר ליצור פחות פסולת, ממש עד לדרגה הקרובה ככל האפשר לאפס פסולת.

משפחת ג'ונסון

תמונה משפחתית: משפחת ג’ונסון, משמאל לימין: מקס, סקוט, ביאה וליאו. Courtesy of Bea Johnson

סיסמת הבלוג היא "סרב, סרב, לפסולת. ואז צמצם, השתמש שוב, ומחזר (אך ורק בסדר זה)".

ביאה כותבת בבלוג שלה: "אני מאמינה כי כדור הארץ התמלא באשפה. מספיק עם זה! איך עלה אי פעם בדעתנו לחשוב שהביטוי "Throw away" (לזרוק) צריך לכלול את המילה “away” – כלומר, במקום אחר, מאתנו והלאה.

הבלוג מבדר וחינוכי, מלא בעצות, כולל חנות אונליין, וחולק סיפורים אודות גישת המשפחה לכל נושא החל בחגים וכלה בתיקונים בבית. לאחר שאתה לומד איך נראים החיים בבית משפחת ג’ונסון, אתה מבין: סגנון חיים של אפס-פסולת מיתרגם בפועל לחיים של יצירתיות ומודעות.

בעיקרו מדובר על איך להשתמש שוב בחומרים שאחרים מחשיבים כפסולת, או, אם לנסח זאת אחרת – במקום לרכוש מוצר חדש למצוא דבר אחר שכבר נמצא בבית ומתאים למלא את אותה פונקציה. לדוגמה, המשפחה משתמשת מדי שנה בעץ הגזום אמנותית הנמצא בפטיו כאשוח לקריסמס.

בתכנית רדיו הסביר הבן הבכור, מקס, איך הוא עושה שימוש מנומס בעיקרון "סרב לפסולת" כאשר מציעים לו שקיות ממתקים בימי הולדת: "אני חושב: האם אני רוצה את זה? האם אני צריך את זה? האם אשתמש בזה? אם התשובה שלי היא לא, אז אני אומר ‘לא תודה’. אם הם מתעקשים, אני אומר ‘לא, אבל תודה על ההצעה’. ואז האימהות אומרות ‘או קיי’."

הג’ונסונים הקטינו את שטח ביתם מ-279 ל- 130 מ"ר. הם משתמשים במוצרי ניקוי מעשה ידיהם, רוכשים סבון ושמפו בכמויות מרוכזות, מברשות השיניים שלהם עשויות מחומרים מתכלים, ובקנותם בשר שמים להם אותו במכלי זכוכית שהם מביאים עמם לחנות.

בית אפס בזבוז

סילוק פסולת ביתית עוזר לסביבה ומעודד בית מסודר – צילום: Courtesy of Bea Johnson

המשפחה חוסכת 10 עד 15 אחוז מתקציבה היומי על ידי רכישות מרוכזות בכמויות גדולות וקניית ירקות ופירות בשוקי איכרים ולא ברשתות הקניות. הזוג אומר שחייהם הפכו לפשוטים יותר ויש להם עתה יותר זמן לבילוי משותף.

משפחה בת ארבע נפשות זו ייצרה לאורך תקופה של ארבעה חודשים כמות פסולת המסתכמת בשני חופנים.

ביאה וסקוט אומרים שהדבר המניע אותם הוא עתיד ילדיהם.

חסידים של נכסי דלא ניידי שהם בעלי ראייה לטווח ארוך בנושא עתיד האדמה ימצאו חומר רב למחשבה בסגנון החיים של משפחת ג’ונסון. המציאות היא שתמיד תהיה פסולת, אך הג’ונסונים מוכיחים שקיימת אפשרות להקטין משמעותית את כמותה.

אמן הפופ אנדי וורהול אמר פעם: "אני חושב שלהיות בעל אדמה ולא להרוס אותה זו האמנות הנפלאה ביותר שאפשר לשאוף לה".


בקרו באתר Zero Waste Home website

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!