במגזר החקלאי מגלים חמלה לבעלי חיים

הדאגה לבעלי חיים אינה מתמקדת רק באותן חיות הבר שבסכנת הכחדה – יש הדואגים גם לשלומם ורווחתם של אלו המספקים לנו מזון

לולי סוללה

כך גדלות התרנגולות המספקות לנו ביצים – צילום: upc-online.org

הוויכוח על כלובי הסוללה בלולים עדיין נמשך, משרד החקלאות החליט לאמץ את ההנחיה של האיחוד האירופי, אך ארגונים למען בעלי חיים דורשים לבטל כליל את גידול המטילות בכלובי סוללה.

כלובי הסוללה או לולי חופש

משרד החקלאות מציע במסגרת שינוי מפת הלולים בישראל להגדיל את התא של המטילות בישראל, מ-350-300 סמ"ר למטילה ל- 750 סמ"ר. בכך מאמץ משרד החקלאות בישראל את ההוראות של האיחוד האירופי. למגדלי העופות יינתנו שבע שנים לכל המאוחר מיום תחילת הרפורמה ליישם את ההוראה.

ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת סירבה לאשר את מתווה משרד החקלאות ובהתאם לשנות את "תקנות צער בעלי חיים – גידול מטילות והחזקתן". ארגונים למען בעלי חיים בארץ מציעים ללמוד ממדינות בארה"ב ולא מאירופה. מה שהתחיל בשנת 2008 כיוזמה של מדינת קליפורניה בלבד לגבי החזקת בעלי חיים לתעשיית הבשר התקבל כבר ב-30 מדינות ברחבי ארה"ב. החוק באותן מדינות אינו דן כמו באירופה בגודל השטח המגיע לכל תרנגולת השוהה בכלוב, הוא דן בתנאי הכליאה: "לבעלי-חיים תהיה האפשרות לעמוד זקוף, לרבוץ, להסתובב ולפרוש את גפיהם לרוחב". בעקבות החוק לא רק השימוש בכלובים לתרנגולות ייפסק אלא גם בידוד עגלי החלב והחזקת החזירות בתאי הריון תפסק.

באיחוד האירופי אין עדיין יישום מלא של הוראות החוק. רשויות האיחוד האירופי הזהירו 13 מדינות שיינקטו נגדן צעדים משפטיים בשל אי יישום ההנחיה.

פילים

הפיל מסומטרה מצטרף לרשימה הולכת וגדלה של מינים באינדונזיה הנמצאים בסכנת הכחדה- צילום: globalanimal.org

צריכת הבשר בירידה

על פי סקר של משרד החקלאות האמריקני, צריכת הבשר בארה"ב נמצאת בירידה מאז שנת 2007. "בסוף השנה תירשם ירידה של 12.2 אחוז בכמות בשר העופות והיונקים שנצרכה בהשוואה לשנת 2007", נאמר בדו"ח.

הסיבה העיקרית הייתה פרסומים על נזקים לבריאות משומנים מהחי, בעיקר מבשר בקר. תחילה הדבר עורר את הצרכנים להחליף בשר בקר בבשר עופות. אולם בשנים האחרונות ישנה ירידה גם בצריכת בשר העופות.

מליאת רשות הטבע והגנים אישרה לאחרונה את המלצת הנהלת הרשות שלא לחדש את ההכרזה על התנין והיען כעל חיות בר מטופחות. המטרה היא להביא לסיום האפשרות לגדל בעלי החיים הללו בישראל למטרות מסחר. השר להגנת הסביבה, ח"כ גלעד ארדן, אימץ את החלטת המליאה.

אחוז הצמחונים והטבעונים עלה, אם כי בשיעורים נמוכים. סקר שנערך בארה"ב מגלה כי 5 אחוזים מהאמריקנים הם צמחונים וכ-2 עד 3 אחוזים הם טבעונים.

פילים

אחת התוצאות מכריתת יערות הגשם היא היעלמותם של בעלי חיים גדולים כמו הפיל – צילום: globalanimal.org

פילים בסומטרה בסכנת הכחדה חמורה ביותר

אחת התוצאות מכריתת יערות הגשם היא היעלמותם של בעלי חיים גדולים כמו הפיל. כך קורה בסומטרה שאינדונזיה שאיבדה ב-25 השנים האחרונה שני שליש משטחי היער הטבעיים שלה. בתחילה כרתו יערות בכדי לספק את צרכי תעשיית העץ והנייר, היום עקירת העצים היא כדי לנטוע עצים אחרים כמו לדוגמה דקלים להפקת שמן.

כיום מעריכים כי נותרו בסומטרה כ-2500 פילים בלבד, מחצית ממה שהעריכו שנמצאים ביערות בשנת 1985.

"הפיל מסומטרה מצטרף לרשימה הולכת וגדלה של מינים באינדונזיה הנמצאים בסכנת הכחדה, כמו האורנג אוטן, הקרנף והנמר המיוחדים לאי", אמר ד"ר קרלוס דרו, מנהל "תכנית מגוון המינים" של "קרן חיות הבר העולמית", WWF.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!