אילת: מגנים על שוניות האלמוגים והדגה הנדירה על ידי ניקוי קרקעית הים

המודעות לעושר התת ימי באילת וגם בעולם בעלייה – במבצע ניקיון מול חופי אילת הוציאו צוללנים רשתות דייגים, מצופים וציוד דיג אחר שגרמו נזק לשוניות האלמוגים ולדגים הנדירים

שונית אלמוגים

הוצאת רשתות ממימי מפרץ אילת – צילום: שי אורון

צוללני רשות הטבע והגנים בשיתוף עם צוללנים תושבי העיר אילת וסביבותיה ערכו מבצע ניקיון תת ימי במפרץ אילת. במהלך המבצע הוצאו ממימי המפרץ יותר מ-1500 מ"ר של רשתות ישנות, ציוד דיג, מצופים ועוד.

נושא שמירה על שוניות האלמוגים והדגים שסביבן מעסיק את חוקרי "הרשות הלאומית לאוקיאנוסים ולאטמוספרה" של ארה"ב, NOAA והם נמצאים בעיצומה של תכנית חומש לשימור תת ימי. באוסטרליה מארגנים בקיץ הקרוב כנס בין לאומי בנושא.

צוללנים צילמו את הפסולת ששקעה

את קרקעית הים לא כולם רואים מהחוף, ומה שרואים משם, לא רואים מכאן. על מבצע הניקיון באילת הוחלט אחרי שהצלם התת ימי, צביקה "זיגי" לבנת, נתקל במתחם הרשתות הנטוש אל מול החוף הצפוני, ודיווח על כך לרשות הטבע והגנים.

שוניות האלמוגים באילת עברו פגיעה קשה במשך שנים של פיתוח מואץ, החל בנמל ועד לפיתוח התיירות המאסיבי.

היחידה הסביבתית אילת – איילות של רשות הטבע והגנים פנו לקבוצת צוללנים מתנדבים, מרביתם עובדי המצפה התת ימי בעיר ולאנשים נוספים שהתגייסו למבצע רחב היקף של פינוי פסולת מקרקעית הים.

שונית אלומגים

הצלת דג שנתפס ברשת בעת מבצע הניקיון במפרץ אילת – צילום: שי אורון

אסף זבולוני, אקולוג מפרץ אילת של רשות הטבע והגנים מסביר שהדיג למעט של מינים שמורים, מותר במפרץ אילת ולכן הנחת הרשתות הייתה חוקית. אך לאחר שהרשתות הפסיקו לשמש לדיג, הן ננטשו ונותרו במקומן. אומר זבולוני ומוסיף שאם אין דיג באזור אין שום סיבה להשאיר במים את הרשתות, שכן בשלב הזה הפגיעה בכלל הדגה היא פשוט מיותרת. "כאשר צללנו גילינו מראות לא קלים של דגים נדירים שנלכדו ברשת. מוסיף זבולוני ואומר: " את חלקם הצלחנו לשחרר בעבודה זהירה וקפדנית, אך לצערנו לא את כולם הצלחנו להציל מהסבך העצום של הרשתות, המצופים, הג’ריקנים וחבלי הקשירה והעיגון".

תושבי אילת בעלי מודעות גבוהה לערכם של האלמוגים

"האילתים אוהבים את הטבע" מציין דורון ניסים, מנהל מחוז אילת של רשות הטבע והגנים. הוא משבח את תושבי העיר הדרומית על ערנותם לשמירה מפני גנבי אלמוגים ומפני דיג לא חוקי. ניסים קורא לכל תושב או תייר לדווח לרשות הטבע והגנים על מפגעים בשמורות הטבע או על חיות בר במצוקה. מספר המוקד 6911*.

אילת

כמויות גדולות של רשתות וציוד דיג נוסף הוצאו ממפרץ אילת במבצע ניקיון רב היקף – צילום: עידן קימה

תכנית חומש לשימור מגוון המינים הימי

ב"רשות הלאומית לאוקיאנוסים ולאטמוספרה" של ארה"ב, NOAA חקרו ומצאו ששוניות האלמוגים והמגוון הביולוגי העצום שבתוכם הם בעלי ערך רב לאדם מבחינת כלכלית. לדברי חוקרי NOAA, המערכות האקולוגיות התת ימיות של כדור הארץ, יכולות לספק מאות מיליארדי דולרים במזון, במקורות עבודה, בתרבות פנאי, בהגנה על החוף, ועוד שירותים חשובים נוספים. אולם לאחרונה מערכות אקולוגיות אלו נמצאות תחת מערך איומים הולך וגדל. עיקר האיומים הם בשל שינוי האקלים הגלובלי, דיג שאינו בר קיימא וזיהום. על פי בחינה של מצב שוניות האלמוגים בעולם, בשנת 2008 אבדו לעולם 15 אחוז משוניות האלמוגים. אם לא ינקטו צעדים להגנתם, העתיד אינו נראה ורוד ב-20-10 השנים הבאות. כיום קיים חשש לאובדם של 15 אחוז נוספים, ובטווח של 40-20 שנה קיים חשש לאובדן 20 אחוז נוספים יאבדו.

אוסטרליה ידעה פגיעה קשה בשוניות האלמוגים בשל ההצפות שנגרמו מגשמים עזים בחורף 2011. הגשמים העזים סחפו מזהמים רבים מהחוף לתוך מי האוקיאנוס. בעיר קיימס (Cairns) יתקיים בחודש יולי 2012 כנס בין לאומי בנושא שמירה על שוניות האלמוגים ובהזדמנות זו ניתן יהיה למשתתפים לבקר ב"חומת השונית הגדולה" שלחופי אוסטרליה. המארגנים מוסרים כי בכנס יציגו מומחים בין-לאומיים ידועי שם קרוב ל-2000 מוצגים ופוסטרים מדעיים בנושא.

לצפייה בוידאו של הוצאת הרשתות: רשתות רפאים

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!