השמיים נפתחים ב-21 בדצמבר 2012

בני המאיה ראו ביום הקצר ביותר של שנת 2012 סמל ללידתה מחדש של השמש, שתביא עמה לציוויליזציה אנושית חדשה

שביל החלב עם ענן “הסדק החשוך” לאורכו. מעבר השמש “בסדק החשוך” מסמלת עבור המאיה את לידתה מחדש Photos.com

בני המאיה ייחסו חשיבות רבה ל-21 בדצמבר 2012, ההולך ומתקרב אלינו במהירות.. לוח השנה הקוסמי שלהם, המכונה גם "הספירה הגדולה" מסתיים בדיוק בתאריך זה ועל פי נבואותיהם הוא יביא עמו מחזור קוסמי חדש ומודעות קוסמית מוגברת.

אבל לא רק המאיה ייחדו את התאריך הזה. במעמקי הפירמידה הגדולה בגיזה שבמצרים חקוק לוח שנה מוצפן המכונה "לוח השנה של האבן" (Stone Calendar). הוא מבוסס על מסלולם של כדור הארץ והשמש סביב הגלקסיה, ומסתיים ב-21.12.2012.

לבני שבט הצ’ירוקי, אמריקנים ילידים מדרום מזרח ארצות הברית, יש לוח שנה מחזורי המסתיים בשנת 2012. על פי הנבואות השבטיות עם סיומו של לוח השנה, כל דבר ייוולד מחדש.

גם המדע צופה בתאריך זה אירוע המתרחש אחת לעשרות אלפי שנים, אף על פי שאינו יכול לנבא את השלכותיו.

אירוע קוסמי חריג

מה כל כך מיוחד בתאריך הזה שנחזה לפני אלפי שנים? מבחינה אסטרונומית, צפוי לחול בו אירוע שהתרחש בפעם האחרונה לפני 25,920 שנה. מנקודת מבטנו על כדור הארץ נראה שבדיוק באותו יום, שהוא גם היום הקצר בשנה, השמש תחצה את "הסדק החשוך" (Great Rift), שהוא ענן גז ואבק מוארך המסתיר לנו את מישור הגלקסיה, והיא תחצה אותו כשהיא קרובה מאוד למרכז הגלקסיה. אם כן, מנקודת המבט האנושית על כדור הארץ, באותו יום קצר וחשוב תתיישר השמש עם אזור מרכז הגלקסיה, תופעה המכונה "יישור גלקטי", ויש המתארים אותה כפתיחת שער לשמים.

מדוע השמים "נפתחים" דווקא אחת ל-25,920 שנה? לשם כך כדאי שנבין את מהותה של "השנה הגדולה" (Great Year), תנועה מחזורית של כדור הארץ הנפרשת על פני 25,920 שנה. אם נסתכל מדי שנה, בדיוק באותו תאריך ושעה על השמים, נגלה שהכוכבים ששנה קודם לכן נצפו במרכז השמים "נעו" כעבור שנה מעט מזרחה. התנועה הזו כה איטית שרק כעבור כמעט 25,920 שנה נשוב ונראה באותו תאריך ושעה בדיוק את אותם כוכבים.

לדוגמא, ביותר מ-2,100 השנים האחרונות, מיקומה של השמש ב-21 במארס, יום השוויון באורכם של היום והלילה, נע לאיטו לאחור במזל דגים, ובתקופה הנוכחית, מסעה של השמש במזל דגים יושלם. בשנים הקרובות, ב-21 במארס השמש תחל להופיע במזל דלי, ובכך ייכנס כדור הארץ לתקופה המכונה על ידי האסטרולוגים "עידן הדלי", המאופיין לטענתם בתהליך של התחדשות רוחנית.

מחזוריות "השנה הגדולה" נובעת מהעובדה שכדור הארץ משנה מעט את כיוון הסיבוב שלו סביב עצמו במחזוריות של 25,920 שנים. אם כיום הצפון שסביבו מסתובב כדור הארץ פונה בערך ל"כוכב הצפון" שבקצה קבוצת הכוכבים "הדובה הקטנה", בתקופות קדומות, וכפי הנראה גם בעתיד, ציר הסיבוב של כדור הארץ סביב עצמו יפנה לכיוון מעט שונה והכינוי "כוכב הצפון" כבר יתאים לכוכב אחר.

השמש "תיוולד מחדש"

מנקודת מבטם של בני המאיה, הסמליות המיוצגת במעבר השמש ב"סדק החשוך" רבה ומשמעותית והיא מייצגת את לידתה מחדש של השמש.

בכל שנה, היום הקצר בשנה (21 בדצמבר) שהחל ממנו השמש הולכת ומתקרבת לחצי הכדור הצפוני והימים מתחילים להתארך, סימל עבור המאיה את לידתה מחדש של השמש. אולם השנה, בהתאם לקוסמולוגיה שלהם, תחול באותו היום "לידה" נוספת של השמש, כזו המתרחשת רק פעם בכ-25,920 שנה.

עבור בני המאיה, שביל החלב מייצג את "האם הקוסמית הגדולה" שממנה נולדים כל החיים. לטענתם גם מקורם של חיי בני האדם באותה "רחם קוסמית" השוכנת במרכז הגלקסיה. ואילו ל"סדק החשוך" התייחסו בני המאיה כאל "תעלת הלידה" של אותה אם קוסמית. לפיכך, עצם מעברה של השמש בסדק החשוך מציין את לידתה מחדש במחזוריות הממושכת של "השנה הגדולה" וכאמור השנה היא תתמזג עם "הלידה" המתרחשת פעם בשנה, ביום הקצר ביותר.

אם כן לא נותר לנו עוד זמן רב להמתין ולראות אילו שינויים תביא עמה לידתה מחדש של השמש, והמחזור הקוסמי החדש שיחל בדצמבר הקרוב. על פי נבואות המאיה, נזכה לחוות בעקבותיהם חיבור טבעי עם ידע קוסמי הטבוע בקרבנו, ואחדות רבה יותר שלנו עם סביבתנו כמו גם בינינו לבין עצמנו.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!