הגירה בלתי חוקית: אירופה מנסה לנעול שערים

עם העיסוק הגובר בסוגיית ההסתננות לישראל מאפריקה דרך גבול מצרים, מתברר שבאירופה הבעיה חמורה הרבה יותר. אך עדיין לא נמצא לה פתרון אחיד ומתואם

מהגרי עבודה

סירה עמוסה במהגרים מתוניסיה מגיעה לחופי האי למפדוזה שבדרום איטליה – צילום: Filippo MONTEFORTE/AFP/Getty Images

אירופה מוצפת במיליוני מהגרים. "מדובר על למעלה מ-31 מיליון… ורוב רובם הם מהגרים בעיקר מאפריקה וגם חלק מהמזרח התיכון", אומר בראיון לאפוק טיימס ד"ר אנדרי עשת מבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה. מספרים אלו אינם כוללים רבים נוספים שאינם רשומים באופן פורמלי. "אף אחד לא יכול להגיד כמה מהגרים בלתי חוקיים יש באירופה כי רבים אינם רשומים", הוא מוסיף.

הנושא של ההגירה, ובעיקר ההגירה הבלתי חוקית, טוען עשת, הפך לנושא של ביטחון לאומי באירופה.

מנגד הוא מסביר שאירופה מתחבטת בשאלה המוסרית כיצד יש לנהוג במהגרים בלתי חוקיים או בפליטים, משום שהיא זוכרת באי נוחות רבה כיצד התנהגה "בצורה נבזית, אז, בזמן מלחמת העולם השנייה עם היהודים".

בנוסף לכך, למהגרים מאפריקה יש טענות כלפי אירופה, מסביר עשת: "’אתם ניצלתם אותנו כמדינות קולוניאליסטיות בשעתו, עכשיו כשאנחנו רוצים קצת ליהנות מפירות השפע האירופי, אתם מונעים בעדנו’".

למרות שהאיחוד האירופי מנסה לגבש מדיניות אחידה כלפי המהגרים, מסביר עשת, יש רק קווים כללים, משום ש"רוב המדיניות בנושא ההגירה אינה נקבעת על ידי מוסדות האיחוד אלא בהחלטות בין הממשלות השונות", כך שהמדיניות פחות אחידה ופחות מתואמת. בנוסף לכך "יש מרחק גדול בין ההחלטות שמתקבלות לבין המדיניות בפועל".

חוק וסדר

עשת מביא מספר דוגמאות לניסיונות לבסס מדיניות אחידה. "קיימת חקיקה של האיחוד האירופי מ-2008, שקובעת שניתן לעצור לתקופה של עד 18 חודשים כל מהגר שחסרים לו מסמכים תקינים… ברבות ממדינות האיחוד האירופי קיימים מחנות מעצר, ובתוך ה-18 חודש … המהגרים יכולים לטעון שהם זכאים למקלט מדיני".

באותו הזמן, אירופה מנסה, בדרכים שונות, לעצור את גלי המהגרים לפני שהם מגיעים ליבשת. אחת האפשרויות הנבחנות, הזוכה לתמיכת מרבית מדינות האיחוד היא "להקים משרדים לענייני פליטים שיטפלו בפליטים עוד במרוקו או באלגי’ר, ושיינתן להם מקלט במרוקו ובאלג’יר אבל לא באירופה".

אפשרות נוספת בכיוון דומה היא "לעודד מדינות שכנות לאיחוד האירופי לעצור את גל המהגרים. למשל ממשלת איטליה של ברלוסקוני תיאמה מדיניות כוללת עם קדאפי שהתחייב מצדו למנוע ממהגרים להמשיך לאיחוד האירופי ולאיטליה והיא הסכימה לסייע ללוב כלכלית בתמורה לעצירת ההגירה הבלתי חוקית".

כך, בשנת 2009 איטליה ספגה ביקורת נרחבת בגלל ההסכמים שחתמה עם קדאפי ובעקבותיהם היא השיבה לחופי לוב סירות מהגרים שתפסה במים הבין לאומיים, מבלי לאפשר למהגרים להגיש בקשות למקלט.

ניסיונות נוספים לעצור את זרם המהגרים הם פשוט לחסום אותם בכוח. כפי שמסביר עשת, "במקומות מסוימים יש צי של מדינות האיחוד האירופי". האיטלקים, למשל, מנסים בכל דרך לעצור את ההגירה מצפון אפריקה דרך האי למפדוזה, "אז הם מנסים, אבל הם לא יכולים להטביע את האניות האלו".

גם גבולות יבשתיים מוקמים היכן שניתן. יוון הודיעה בתחילת החודש שתקים גדר בגבולה המשותף עם טורקיה, בקטע מסוים הסמוך לעיירה קסטנייס, שממנו נכנסים אלפי מהגרים בשנה בדרכם מאסיה לאירופה.

לאחר שכל אלה לא צלחו, נוקטים גם במדיניות של גירוש.

בתחילת השנה הכריז שר הפנים הצרפתי קלוד גון שבמהלך שנת 2011 גורשו מצרפת מספר שיא של כמעט 33,000 מהגרים בלתי חוקיים ושהמדינה מקווה לגרש במהלך 2012 כ-35,000 מהגרים נוספים.

לגבי השאלה מי ממדינות אירופה נמצאת בחזית ההתמודדות הזו משיב עשת, "ספרד עם ארבעה מיליון זרים מתוך 45 מיליון תושבים; בגרמניה זה 6 מיליון זרים, רבים מהם מטורקיה; צרפת עם מעל לחמישה מיליון. אלו באמת בחזית המרכזית".

איטליה למשל, הכריזה בשנת 2008 על מצב חירום בשל המספר הגדול של המהגרים הלא חוקיים המנסים לחדור לחופיה. שנה מאוחר יותר התקבל בפרלמנט האיטלקי חוק המגדיר את השהות הבלתי חוקית במדינה כעבירה פלילית שהעונש עליה הוא קנס בשווי של 10,000-5,000 יורו.

ואילו לגבי בריטניה מסביר עשת שמצבה טוב מעט יותר, "היא לא חתומה על הסכמי שנגן [המבטלים את ביקורת הגבולות בין מרבית מדינות האיחוד]. היא התנגדה למעבר החופשי הזה, וכך הצליחה לא מעט לעצור בשנים האחרונות את גל המהגרים".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!